Artykuł
Skrócenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę na mocy porozumienia stron – jakie powoduje skutki dla pracodawcy i pracownika
Niezależnie od tego, czy wypowiedzenia umowy o pracę dokonał pracodawca czy pracownik, każda ze stron może wystąpić z propozycją skrócenia obowiązującego okresu wypowiedzenia. Wcześniejsze rozwiązanie umowy o pracę wymaga zgody obydwu stron stosunku pracy.
Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:
- 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
- 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
- 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata
– art. 36 § 1 Kodeksu pracy.
Do okresu zatrudnienia, od którego zależy długość okresu wypowiedzenia, wlicza się pracownikowi okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła na zasadach określonych w art. 231 Kodeksu pracy, a także w innych przypadkach, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika.
O długości okresu wypowiedzenia decyduje cały okres zatrudnienia u danego pracodawcy. Stąd też do okresu zatrudnienia, od którego zależy długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony oraz na czas nieokreślony, wlicza się również okres wypowiedzenia tej umowy. W konsekwencji, o długości przewidzianych w art. 36 § 1 Kodeksu pracy okresów wypowiedzenia nie decyduje staż pracy w momencie wręczenia wypowiedzenia, lecz staż pracy, jaki będzie posiadał pracownik w terminie rozwiązania umowy o pracę, czyli ostatniego dnia okresu wypowiedzenia. Staż ten jest więc liczony od dnia zawarcia umowy o pracę do daty jej rozwiązania z upływem okresu wypowiedzenia.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right