Jakie konsekwencje dla płatnika ma niedopłata składek na ubezpieczenia społeczne wynikająca z korekty dokumentów sporządzonej przez ZUS
Na naszym PUE ZUS pojawił się stan niedopłaty wynikający z korekty sporządzonej przez ZUS za 2016 r. Kwota nieopłaconych składek wynosi 315 zł, ale z odsetkami to już 600 zł. Nie mam jeszcze żadnych dokumentów z ZUS i nie wiem, kogo ta korekta dotyczy. Czy mając dane tylko z PUE (okresy rozliczeniowe z 2016 r.), mogę sprawdzić, czego dotyczy korekta, czy powinnam poczekać na dokumenty z ZUS? Czy składki za 2016 r. nie powinny się przedawnić? Jak spowodować, aby saldo powróciło do stanu zerowego, jeżeli składki okażą się przedawnione? – pyta Czytelniczka z Wrocławia.
W opisanej sytuacji najlepiej zwrócić się do ZUS z wnioskiem o rozliczenie konta płatnika składek na druku RD-3. Z treści pisma ZUS będzie wynikało, czy saldo jest zerowe, czy figuruje na nim nadpłata czy też zaległość. Jeśli na koncie płatnika w dalszym ciągu będzie niedopłata, wówczas należy się zwrócić do ZUS o wyjaśnienie, czym jest spowodowana i z jakiej przyczyny ZUS dokonał korekty dokumentów itp. ZUS, sporządzając korekty dokumentów z urzędu, jest zobowiązany poinformować o tym płatnika składek. Jeśli chodzi o kwestię przedawnienia należności z tytułu składek, to wynosi ono 5 lat, licząc od daty wymagalności. Przy czym bieg terminu przedawnienia może zostać zawieszony lub przerwany, co wpłynie na wydłużenie terminu dochodzenia nieopłaconych składek. Do czasu otrzymania z ZUS szczegółowej informacji odnośnie niedopłaty na koncie płatnika, nie należy opłacać tej należności.