Artykuł
Outsourcing pracowniczy – kiedy może zostać zakwestionowany przez ZUS
Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z obowiązkiem odprowadzania z tego tytułu składek ZUS. Pomimo wielu ułatwień w tym zakresie, związanych z różnego rodzaju ulgami w opłacaniu składek, takimi jak ulga na start, preferencyjne składki czy mały ZUS plus, przedsiębiorcy nadal poszukują optymalizacji składkowych, np. w postaci outsourcingu pracowniczego. Często jednak jego stosowanie jest pozorne i narusza przepisy prawa.
Pracodawcy coraz częściej są zainteresowani tzw. zatrudnieniem zewnętrznym, które może przybierać różne formy. Celem takich praktyk jest obniżenie kosztów prowadzenia działalności przy jednoczesnej próbie zachowania kontroli nad pracownikami „zewnętrznymi”. W praktyce pracodawcy korzystają najczęściej z pracy tymczasowej, leasingu pracowniczego czy właśnie outsourcingu pracowniczego. Każda z tych form pracy skutkuje obowiązkiem składkowym, przy czym w zależności od formy współpracy obowiązek ten może dotyczyć różnych podmiotów. Jeżeli ZUS stwierdzi, że outsourcing pracowniczy zmierza do obejścia prawa, może go zakwestionować i ustalić właściwego płatnika składek.
Warunki stosowania outsourcingu pracowniczego
W systemie prawa polskiego nie ma legalnej definicji outsourcingu. Należy jednak uznać, że polega on na wydzieleniu ze struktury przedsiębiorstwa części realizowanych przez nie zadań oraz ich przekazaniu do wykonania innemu wyspecjalizowanemu podmiotowi. Outsourcing pracowniczy należy zatem rozumieć jako pozyskanie pracowników od innego podmiotu będącego dla nich pracodawcą oraz korzystanie z efektów ich pracy.
Outsourcing pracowniczy polega na wydzieleniu jednego lub kilku zadań realizowanych dotychczas samodzielnie i przekazaniu ich zewnętrznemu podmiotowi.
Podmiot A, którego głównym profilem działalności jest produkcja, chciałby wyoutsourcować usługi księgowe. Rozwiązał zatem umowy o pracę ze swoimi księgowymi. Jednocześnie pracowników tych zatrudnił podmiot B, powiązany kapitałowo i osobowo z podmiotem A. Podmiot B świadczy usługi wyłącznie na rzecz podmiotu A. W dalszym ciągu podmiot A wydaje polecenia pracownikom, których do ubezpieczeń społecznych zgłosił podmiot B, decyduje o wysokości wynagrodzenia itd. Zarówno stosunek pracy pomiędzy pracownikami i podmiotem B, jak i zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych z tego tytułu mogą zostać skutecznie zakwestionowane przez ZUS.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right