Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-02-07

Jak prawidłowo zgłosić utworzenie komitetu wyborczego w wyborach samorządowych

Tylko do 12 lutego 2024 r. do godz. 16.15 komitety wyborcze mają czas, by powiadomić organy wyborcze o swoim utworzeniu. Wcześniej muszą zatem stworzyć komitety poparcia oraz zebrać określoną liczbę podpisów i zgromadzić wymagane przy zgłoszeniu dane. Jako że praktyczne stosowanie i interpretacja przepisów kodeksu wyborczego (dalej: k.w.) może stwarzać problemy, Państwowa Komisja Wyborcza 16 stycznia br. wydała wytyczne dotyczące przyjmowania zawiadomień o utworzeniu komitetu wyborczego w wyborach do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (dalej: wytyczne PKW). Choć są one adresowane do komisarzy wyborczych, wskazówki mogą być przydatne dla osób, które tworzą komitety wyborcze. Przypominamy zatem procedury zgłaszania komitetów wyborczych, weryfikacji zgłoszeń oraz ich uzupełniania, uwzględniając m.in. wytyczne PKW.

 

 

Powiadomienie o utworzeniu komitetu wyborczego to istotny krok w terminarzu wyborów samorządowych. Dopiero od dnia wydania przez właściwy organ wyborczy rozstrzygnięcia o przyjęciu zawiadomienia o utworzeniu komitetu może on wykonywać czynności wyborcze, w tym podejmować działania związane ze zgłaszaniem list kandydatów na radnych i na włodarzy. Komitet wyborczy może np. zbierać podpisy poparcia, pozyskiwać i wydatkować środki finansowe (po otwarciu rachunku bankowego) czy prowadzić agitację wyborczą.

kto może utworzyć komitet

W wyborach samorządowych prawo do zgłaszania kandydatów na radnych mają komitety wyborcze:

  • partii politycznych i koalicji partii,
  • stowarzyszeń i organizacji społecznych,
  • wyborców.

Komitet wyborczy wyborców

Wymogi w zakresie minimalnej liczby członków oraz liczby podpisów poparcia dla niego zależą od tego, czy będzie on zgłaszał kandydatów na radnych tylko na terenie jednego województwa, czy na większym obszarze. Jeśli komitet wyborczy wyborców został utworzony w celu zgłaszania kandydatów tylko w jednym województwie, to może utworzyć go co najmniej pięciu obywateli mających prawo do wybierania. Utworzenie następuje przez złożenie pisemnego oświadczenia z podaniem:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00