Ludzie w centrum uwagi
Wątkiem przewodnim III Kongresu ESG Liderzy Zrównoważonego Rozwoju – Europa były przemiany społeczne i na rynku pracy. Dyskutowano też o ochronie środowiska i ładzie korporacyjnym przez pryzmat zmian społecznych
III Kongres ESG odbył się 31 stycznia w Warszawie, w formie hybrydowej. Głównymi organizatorami wydarzenia będącego platformą dialogu dla europejskich liderów zrównoważonego rozwoju – przedstawicieli administracji, świata biznesu, NGO, środowisk naukowych, ekspertów i mediów – byli Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego oraz Instytut ESG.
Podczas otwarcia kongresu wystąpił gość specjalny, prof. Marcin Wiącek, rzecznik praw obywatelskich,
– Nawet najdoskonalszy raport ESG – zgodny od strony formalnej z wytycznymi i standardami – powinien być jednocześnie odzwierciedleniem rzeczywistości, powinien być wyrazem realnej troski o poszanowanie praw człowieka, a nie tylko zbiorem górnolotnych deklaracji – powiedział.
Zwrócił on uwagę na wyzwania związane m.in. z kwestiami uchodźców wojennych i klimatycznych, ageizmu czy osób z niepełnosprawnościami. Zaznaczył, że nie wolno choćby pośrednio wspierać reżimów, które rażąco gwałcą prawa człowieka. – Są pewne wartości uniwersalne, które powinny przeważać nad oczywistym dla biznesu dążeniem do maksymalizowania zysków – podkreślił RPO.