Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-02-07

W pogoni za zrównoważonym budownictwem

Najlepsze obiekty budowlane wzorują się na obiegu materii jak w żywym drzewie: ściany pokryte szkłem fotowoltaicznym absorbują światło słoneczne, a panele są jednocześnie wyposażone w banki energii

Kwestia wpływu na środowisko ma coraz większe znaczenie w procesie projektowania budynków. Tym większe, im bardziej inwestorów, deweloperów i architektów dopinguje Bruksela. Pod koniec tej dekady wszystkie nowo powstające budynki w Unii Europejskiej powinny być zeroemisyjne – zarówno te użyteczności publicznej, jak i mieszkalne. Na jakim etapie jesteśmy?

Renta pierwszeństwa technologicznego

Surową diagnozę współczesnego budownictwa przedstawia prof. Tadeusz Markowski, ekonomista i urbanista z Uniwersytetu Łódzkiego, były prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich, honorowy przewodniczący Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN. Jego zdaniem w nowoczesnej architekturze obowiązuje renta pierwszeństwa technologicznego (renta innowacyjna). Ten, kto posiada większy kapitał, wcześniej zainstaluje pewne innowacje i skorzysta z tego w największym stopniu. Jednak z biegiem czasu postęp wcale nie rozkłada się równomiernie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00