Artykuł
Transformacja energetyczna to sieć naczyń połączonych
Zwalczenie kryzysu klimatycznego wymaga współpracy między różnymi branżami i krajami – stwierdzili paneliści sesji inspiracyjnej „Czy zielone inwestycje wszędzie są równie zielone? Doświadczenia z różnych długości geograficznych”
Zmiany klimatyczne są coraz bardziej widoczne i dotkliwe. W Europie, która jest najszybciej ogrzewającym się kontynentem, gwałtowne zdarzenia pogodowe, jak susze czy powodzie, będą występowały z coraz większą częstotliwością. Podczas kongresu Open Eyes Economy Summit dyskutowano o tym, jak przedsiębiorstwa mogą się przyczynić do ograniczenia skali kryzysu klimatycznego i jego skutków.
Od węgla, przez gaz, do OZE
Jedną z najważniejszych branż, która wymaga transformacji, jest energetyka. W Polsce w 2023 r. odnawialne źródła energii stanowiły tylko 27 proc. miksu w elektroenergetyce, jednak zgodnie ze scenariuszem aktywnej transformacji w projekcie aktualizacji Krajowego planu w dziedzinie energii i klimatu (KPEiK) ich udział powinien wzrosnąć aż do 56,1 proc. w 2030 r. Zmianę widać w strategiach poszczególnych przedsiębiorstw, w tym PGE Polskiej Grupy Energetycznej.