Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-06-28

Opodatkowanie najmu nieruchomości w 2024 roku. Praktyczne wskazówki

 

Najem prywatny vs. najem w ramach działalności gospodarczej

Jak Polska długa i szeroka słychać dyskusje na temat najmu ‒ czy się opłaca, czy może jednak nie jest opłacalny, komu warto, a komu nie warto wynajmować, czy faktycznie jest to takie stabilne, bezobsługowe i bezpieczne źródło zarobkowania, a przede wszystkim ‒ w jakiej formule taki najem świadczyć i jak go opodatkować. W poradniku pochylamy się nad kwestiami opodatkowania bodaj najpopularniejszego najmu, jakim jest najem nieruchomości, ale w istocie zdecydowana większość tego, co znalazło się w jego treści, ma zastosowanie również do opodatkowania najmu innych składników majątku. Z niniejszej publikacji czytelnicy dowiedzą się, czym jest najem prywatny, na co w szczególności należy zwrócić uwagę przy jego opodatkowaniu. Przedstawimy także porównanie najmu prywatnego z najmem w ramach działalności gospodarczej.

Z góry należy jednak zaznaczyć, że jeżeli ktoś szuka jednoznacznej i bezpośredniej odpowiedzi na pytanie, co się bardziej opłaca – najem prywatny czy najem w ramach działalności gospodarczej – to tutaj jej nie znajdzie. Nie jest to jednak powód, by zakończyć lekturę już na tym etapie. Takiej abstrakcyjnej odpowiedzi po prostu nikt nie udzieli! Dla takiego rozstrzygnięcia trzeba mieć następujące informacje:

1) na temat zasad opodatkowania najmu realizowanego w obu formach, w szczególności ze wskazaniem na najistotniejsze różnice, oraz

2) o swojej indywidualnej sytuacji, o tym, jaki lokal podatnik wynajmuje, jaką oprócz tego działalność wykonuje, a jeżeli niezależnie od najmu jest przedsiębiorcą – to z jakiej formy opodatkowania korzysta, a także ‒ jaki lokal zamierza wynajmować (jak kupiony, w jakim stanie, o jakim statusie formalnym itp.).

W poradniku udzielimy informacji wskazanych w pierwszym punkcie. Pozostałe dane czytelnik już ma i musi wyciągnąć wnioski sam albo z pomocą doradcy podatkowego. Po zakończeniu lektury poradnika z pewnością uzyska wyjaśnienie nurtujących go wątpliwości, a także odpowiedzi na te pytania, które powinien sobie postawić, chociaż nie do końca miał tego świadomość.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00