Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-06-28

Przeszłość i przyszłość finansowania samorządów w Polsce

Podsumowanie wysiłków inwestycyjnych samorządów w okresie członkostwa Polski w UE, prace nad reformą systemu finansowania JST, cyfrowa rzeczywistość w samorządach – to niektóre z tematów poruszonych podczas tegorocznej konferencji Banku Gospodarstwa Krajowego dla jednostek samorządu terytorialnego

partner

XVII edycja wydarzenia, które zorganizowano w dniach 25–26 czerwca w Warszawie, odbyła się pod hasłem „Dwie dekady w Unii Europejskiej. Przeszłość i przyszłość finansowania Jednostek Samorządu Terytorialnego”.

Mirosław Czekaj, p.o. prezes Banku Gospodarstwa Krajowego, w wystąpieniu otwierającym konferencję nawiązał do zbliżających się zmian w systemie finansowania samorządów. Zdeterminuje go przygotowywana przez rząd reforma, która zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów ma wejść w życie 1 stycznia 2025 r.

Jak zauważył Mirosław Czekaj, reforma finansów to kwestia ważna dla każdego samorządu, jej skutki będą miały jednak znaczenie również dla sektora bankowego. Dla BGK istotnym wyzwaniem będzie dostosowanie oferty do potrzeb samorządów i w zgodzie z rygorami, jakie są nakładane na instytucje finansowe.

Podczas powitania gości Mirosław Czekaj przypomniał też, że polski bank rozwoju jest aktywny na polu inwestycji i zapewnia samorządom finansowanie nie tylko ze środków unijnych, lecz także ze środków własnych. Roczny wymiar finansowania udzielanego przez BGK w ramach instrumentów takich jak kredyty, pożyczki czy emisje obligacji ze środków własnych sięga 7 mld zł.

Odnosząc się do obecności Polski w Unii Europejskiej, szef polskiego banku rozwoju wskazał, że dwie dekady unijnego finansowania dla samorządów podsumowuje kwota ponad 158 mld zł. Bank Gospodarstwa Krajowego pozostaje przy tym kluczowym ogniwem dystrybucji funduszy unijnych. Szczególna rola w tym łańcuchu przypada również samorządom wojewódzkim, z którymi bank współpracuje.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00