Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-11-29

Jak przygotować gminne uchwały o usługach sąsiedzkich

Chociaż wprowadzenie usług sąsiedzkich nie jest obowiązkowe, to te gminy, które zdecydują się na ich uruchomienie na swoim terenie, podstawowe regulacje związane z tymi świadczeniami powinny zapisać w uchwale dotyczącej usług opiekuńczych. To w niej określić trzeba m.in. szczegółowe warunki przyznawania tych dodatkowych świadczeń, ich zakres, zasady wymiaru i rozliczania. Wskazujemy, jakie elementy powinny się znaleźć w omawianym akcie prawa lokalnego, i przedstawiamy jego praktyczny wzór.

Wprowadzone ustawą o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw (dalej: ustawa nowelizująca) nowe świadczenie opiekuńcze, jakim są usługi sąsiedzkie, daje gminom możliwość poszerzenia zakresu usług społecznych, głównie dla tych osób starszych, które wymagają np. pomocy przy zrobieniu zakupów, sprzątaniu mieszkania, a jeszcze nie wymagają wsparcia bardziej specjalistycznego – w formie usług opiekuńczych świadczonych przez profesjonalne opiekunki.

Obowiązek czy możliwość

W założeniu usługi sąsiedzkie mogą obejmować pomoc w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych, prostą podstawową opiekę higieniczno-pielęgnacyjną i w miarę możliwości zapewnienie kontaktów z otoczeniem (art. 50 ust. 3a ustawy o pomocy społecznej; dalej: u.p.s ). Nie wymagają specjalistycznej wiedzy i kompetencji (właściwie jedynym istotnym wymogiem jest odbycie szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy). Stanowią więc doskonałe uzupełnienie dotychczas przyznawanych świadczeń.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00