Interpretacja indywidualna z dnia 25 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.487.2024.1.KW
Opodatkowanie wypłaty darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego przez fundację rodzinną.
Opodatkowanie wypłaty darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego przez fundację rodzinną.
Możliwość zwolnienia z opodatkowania organizacji OPP w sytuacji różnych form lokowania środków pieniężnych.
Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu.
Koniec czerwca i początek lipca to gorący okres dla niektórych fundacji, stowarzyszeń czy kół gospodyń wiejskich. Otóż większość z nich, podobnie jak firmy, ma obowiązki dotyczące sprawozdań za 2023 r. Dziś wskazujemy, jakich podmiotów one dotyczą, a także podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego i po, a także gdzie je złożyć.
W zakresie zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych organizacji pożytku publicznego z tytułu umowy sprzedaży nieruchomości.
Prawo do odliczenia VAT naliczonego w związku z realizowanym projektem.
Z uwagi na specyfikę Państwa działalności będą Państwo mogli zastosować proponowany przez Państwa sposób wyliczenia prewspółczynnika przy wykorzystaniu dwóch metod wskazanych w art. 86 ust. 2c pkt 1 i pkt 3 ustawy.
Czy opisane wydatki poniesione przez Wnioskodawcę w związku zawarciem umowy współpracy z Fundacją, stanowić będą koszty uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
Czy Stowarzyszenie jest zobligowane do odprowadzania podatków z tytułu opłat lokatorów?
Dotyczy braku prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących zakup towarów i usług w celu realizacji projektu.
1. Czy dochód uzyskiwany przez Fundację posiadającą status OPP - zarówno pochodzący z opłat rodziców - zgodnie z ustawą o opiece nad dziećmi do lat 3 - jak również dochód pochodzący z działalności gospodarczej, przeznaczony na działalność statutową Fundacji - jest wolny od podatku dochodowego od osób prawnych tylko przy zastrzeżeniu, że dochód zadeklarowany z przeznaczeniem na działalność statutową
1. Czy ponoszone przez Spółkę koszty darowizn na rzecz organizacji pozarządowych, mających na celu wspieranie działalności pożytku publicznego w rozumieniu ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, stanowić będą wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą i podlegać opodatkowaniu Ryczałtem. 2. Czy ponoszone przez Spółkę koszty darowizn na rzecz osób fizycznych
Brak opodatkowania darowizny wytworzonych w procesie recyklingu nowych mydeł na rzecz OPP.
Ustalenie, czy zapłata przez Fundację kary umownej, z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy najmu stanowi wydatkowanie dochodów Fundacji na cele statutowe stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 6c uCIT.
kalendarium wydarzeń od 30 grudnia 2022 r. do 24 stycznia 2023 r. Minister Finansów wydał rozporządzenie przedłużające do końca 2024 r. zaniechanie poboru podatku od części dochodów związanych z kredytem mieszkaniowym. Celem MF jest wsparcie kredytobiorców i kredytodawców w ramach programu zawierania ugód dotyczących „kredytów frankowych”.
Czy w ramach odpłatnej działalności pożytku publicznego koszty należy wykazać w tym samym roku, w którym osiągnięto przychody? Czy można wykazać jako poniesione w kolejnym roku?
Czy dokonując sprzedaży nieruchomości, wykorzystywanej nieodpłatnie na cele statutowe Fundacji, czynność ta będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym, a ewentualny dochód ze sprzedaży nieruchomości będzie rodził skutek podatkowy, przy założeniu, że Fundacja jest organizacją pożytku publicznego, nie prowadzi działalności gospodarczej, a wszystkie swoje dochody przeznacza na cele statutowe?
Organizacja pożytku publicznego, która nie poda numeru rachunku w terminie, traci prawo do środków z 1 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych - orzekł NSA
Pierwszy pakiet zmian wprowadzany w ramach Polskiego Ładu 2.0 został opisany w dodatku do lipcowego numeru „Mk” pt. „Jak przygotować się do zmian w PIT wprowadzanych od 1 lipca 2022 r.”. Drugi pakiet zmian Polskiego Ładu 2.0 opisujemy w niniejszym opracowaniu. Omawiamy je odrębnie, ponieważ znajdą one zastosowanie dopiero do rozliczenia rocznego za 2022 r. Trzeci pakiet zmian wprowadzany w ramach Polskiego