Artykuł
Organizacje pozarządowe też muszą mieć zatwierdzone sprawozdania
Koniec czerwca i początek lipca to gorący okres dla niektórych fundacji, stowarzyszeń czy kół gospodyń wiejskich. Otóż większość z nich, podobnie jak firmy, ma obowiązki dotyczące sprawozdań za 2023 r. Dziś wskazujemy, jakich podmiotów one dotyczą, a także podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego i po, a także gdzie je złożyć.
Organizacje pozarządowe, jako osoby prowadzące działalność gospodarczą, z zasady prowadzą księgi rachunkowe zgodnie z ustawą z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 120; ost.zm. Dz.U. z 2024 r. poz. 619; dalej: u.r.). Jeśli tak robią, to zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy o rachunkowości do końca czerwca mają obowiązek przygotować i zatwierdzić swoje sprawozdania finansowe. Następnie muszą je poddać badaniu przez biegłego rewidenta oraz złożyć do właściwego rejestru sądowego. Dokument trzeba też udostępnić i ogłosić.
Uwaga: Obowiązki związane ze sprawozdaniami finansowymi nie dotyczą organizacji pozarządowych, które prowadzą uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów na podstawie:
- art. 10a ust. 1 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. z 2003 nr 96 poz. 874; ost.zm. Dz.U. z 2003 r. nr 228 poz. 2262; dalej: ustawa o fundacjach) lub
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right