Interpretacja indywidualna z dnia 8 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.517.2024.3.ASZ
Skutki podatkowe sprzedaży udziałów w przedsiębiorstwie w spadku.
Skutki podatkowe sprzedaży udziałów w przedsiębiorstwie w spadku.
Skutki podatkowe sprzedaży udziału w nieruchomościach przez rezydenta ZEA.
Skutki podatkowe sprzedaży udziałów w nieruchomości po jej wycofaniu z majątku przedsiębiorstwa w spadku.
Uznanie przejęcia przedsiębiorstwa w spadku za czynność neutralną na gruncie podatku VAT.
Skutki podatkowe sprzedaży udziałów - przedsiębiorstwo w spadku.
Podleganie opodatkowaniu podatkiem VAT sprzedaży udziałów w prawie własności działki oraz zwolnienie od podatku VAT dla ww. sprzedaży.
Interpretacja indywidualna w zakresie podatku od towarów i usług dotyczącym wystawienia korekty deklaracji, zwrotu nadpłaty, prawa do odliczenia z faktur oraz faktur korygujących w związku z wygaśnięciem zarządu sukcesyjnego.
Podatek od towarów i usług w zakresie uznania założonej przez spadkobierców spółki z o.o. za następcę prawnego przedsiębiorstwa w spadku i przejęcia przez nią ogółu praw i obowiązków prawnopodatkowych przedsiębiorstwa w spadku oraz wyłączenia z opodatkowania podatkiem VAT, na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy, przeniesienia całego majątku przedsiębiorstwa spadkodawcy na rzecz powstałej spółki z o.o.
Spółka cywilna założona przez spadkobierców stanie się następcą prawnym przedsiębiorstwa w spadku i przejmie ogół praw i obowiązków prawnopodatkowych przedsiębiorstwa w spadku. Czynność przeniesienia całego majątku przedsiębiorstwa spadkodawcy na rzecz powstałej spółki cywilnej będzie czynnością wyłączoną z opodatkowania VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy.
W związku z planowaną transakcją zamiany składników majątkowych, Wnioskodawca będzie – zgodnie z art. 15 ust. 1a-1b ustawy – podatnikiem podatku od towarów i usług. Planowana transakcja zamiany składników majątkowych stanowić będzie dostawę towarów opodatkowaną podatkiem od towarów i usług.
Jeżeli przekroczyła Pani termin 6 miesięcy od dnia zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia i w terminie tym nie zgłosiła Pani nabycia swojego udziału w przedsiębiorstwie w spadku (jego składnikach), jest Pani zobowiązana do zapłaty podatku od tych niezgłoszonych przedmiotów na zasadach określonych w wyżej powołanych przepisach dla I grupy podatkowej.
Amortyzacja od części ½ nieruchomości otrzymanej poprzez dział spadku, jak i od części ½ nieruchomości otrzymanej przez zniesienie współwłasności.
Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości przed działem spadku i po dziale spadku
Praw do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony z faktur i z duplikatów faktur, prawa do złożenia korekty deklaracji oraz wystawiania not korygujących w związku z nabyciem w drodze aportu przedsiębiorstwa w spadku.
Brak obowiązku korekty podatku naliczonego w trybie art. 91 ustawy w związku z nabyciem współwłasności lokali. Brak opodatkowania podatkiem VAT zniesienia współwłasności lokali.
Brak po stronie Wnioskodawcy obowiązku zapłaty podatku VAT z tytułu przeniesienia majątku Przedsiębiorstwa w spadku oraz brak obowiązku korekty rocznej podatku naliczonego z uwagi na kontynuację działalności.
Dotyczy odpłatnego nabycia udziałów w nieruchomościach w wyniku podziału masy spadkowej, zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od nieruchomości, zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów towarów, momentu zaliczenia odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodów.
Ustalenie remanentów materiałów i towarów handlowych oraz koszty uzyskania przychodów.
Brak opodatkowania nieodpłatnego przekazania nieruchomości na rzecz właścicieli.
Jeśli planowane wycofanie środków trwałych z dotychczas prowadzonej działalności gospodarczej i przekazanie ich do majątku prywatnego Zainteresowanych, nie będzie nosić w istocie cech odpłatnego zbycia, to ww. wycofanie (przesunięcie) nie spowoduje powstania przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Czynność ta nie będzie bowiem wiązała się z odpłatnym zbyciem
Art. 4b ustawy o podatku od spadków i darowizn rozszerza możliwość skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania na osoby spoza kręgu osób najbliższych. Osoby najbliższe w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia własności przedsiębiorstwa, korzystać będą ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, bez zmian, na obecnych zasadach, bez warunku
W przypadku wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego, spółka cywilna, do której Wnioskodawczyni oraz Zainteresowany wniosą tytułem wkładu nabyte w spadku przedsiębiorstwo, stanie się następcą prawnym w podatku od towarów i usług, a czynność przeniesienia majątku Przedsiębiorstwa w spadku do spółki cywilnej będzie stanowić czynność wyłączoną z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy. Z
Interpretacja przepisów prawa podatkowego dotycząca podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie: a) przejęcia ogółu prawnopodatkowych praw i obowiązków przedsiębiorstwa w spadku, b) ustalenia wartości początkowej środków trwałych oraz możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od wartości początkowej tych środków nabytych w drodze spadku i działu
brak obowiązku podatkowego na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 3 ustawy w związku z przekształceniem Wnioskodawcy w spółkę kapitałową