Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 21 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.566.2024.1.DB

Skutki podatkowe sprzedaży udziałów w nieruchomości po jej wycofaniu z majątku przedsiębiorstwa w spadku.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

28 sierpnia 2024 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych sprzedaży udziałów w nieruchomości po jej wycofaniu z majątku przedsiębiorstwa w spadku.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawczyni jako małżonka zmarłego nabyła w 2024 r. w drodze spadku udział w nieruchomościach zlokalizowanych w X przy ulicy A 1 oraz 2 (dalej jako: „Nieruchomość”), w skład których wchodzą:

A1:

-Prawo użytkowania wieczystego działki gruntu nr 1/1 o powierzchni (...) m2 oraz prawo własności posadowionego na niej budynku mieszkalnego o powierzchni całkowitej (...) m2,

-Prawo współużytkowania wieczystego - w udziale wynoszącym 1/6 części działki gruntu nr 1/2 o powierzchni (...) m2, stanowiącej drogę wewnętrzną.

A2:

-Prawo użytkowania wieczystego działki gruntu nr 1/3 o powierzchni (...) m2 oraz prawo własności posadowionego na niej budynku mieszkalnego o powierzchni całkowitej (...) m2,

-Prawo użytkowania wieczystego działki gruntu nr 2 o powierzchni (...) m2, która została zabudowana częścią wyżej wymienionego budynku mieszkalnego,

-Prawo współużytkowania wieczystego - w udziale wynoszącym 2/12 części działki gruntu nr 1/2 o powierzchni (...) m2, stanowiącej drogę wewnętrzną,

-Prawo współużytkowania wieczystego - w udziale wynoszącym 2/12 części działki gruntu nr 3 o powierzchni (...) m2, stanowiącej część drogi dojazdowej.

Wskazane nieruchomości były wykorzystywane przez spadkodawcę, A.A (dalej jako: „Spadkodawca”) w prowadzonej przez niego indywidualnej działalności gospodarczej w zakresie wynajmu nieruchomości (...).

Po śmierci Spadkodawcy Nieruchomość została włączona do majątku przedsiębiorstwa A.A w spadku ((...), NIP: (...), dalej jako: „Przedsiębiorstwo w spadku”). Funkcję Zarządcy Sukcesyjnego pełni B.A. Wnioskodawczyni planuje dokonać sprzedaży posiadanych udziałów w Nieruchomości. Przed sprzedażą Nieruchomość zostanie wycofana z majątku Przedsiębiorstwa w spadku.

A1

(...) 1990 r. A.A został przyjęty na członka Y (dalej jako: „Spółdzielnia”). W ramach członkostwa w Spółdzielni A.A przydzielono działkę nr 4 (działka u zbiegu ulicy A oraz B w X (obecnie działka oznaczona numerem 1/1).

(...) 1991 r. A.A zawarł ze Spółdzielnią umowę o wzajemnych zobowiązaniach, na mocy której zobowiązał się do wybudowania domu na przydzielonej działce we własnym zakresie i z własnych środków do końca 1992 r. W ramach umowy Spółdzielnia zobowiązała się do koordynacji prac związanych z budową infrastruktury (...). A.A zobowiązał się do płatności za prace związane z budową (...) w formie wskazanej przez zarząd Spółdzielni.

Zgodnie z oświadczeniem złożonym przez A.A, sporządzonym (...) 1997 r., budynek mieszkalny w zabudowie bliźniaczej na przydzielonej działce nr 4 został wybudowany przez A.A w latach 1992-1994 systemem gospodarczym. Zgodnie z zaświadczeniem Spółdzielni z (...) 1997 r. ostatecznie ustalony wkład budowlany wniesiony do Spółdzielni przez A.A wyniósł (...) tys. zł.

Budynek mieszkalny został przekazany do użytkowania na podstawie poświadczenia zgłoszenia użytkowania z (...) 1997 r.

(...) 1997 r. aktem notarialnym nr (...) A.A zawarł ze Spółdzielnią umowę przeniesienia własności domu jednorodzinnego oraz prawa wieczystego użytkowania gruntu. Na mocy zawartej umowy na A.A oraz jego żonę B.A na zasadach wspólności ustawowej przeniesione zostały następujące nieruchomości:

-Prawo wieczystego użytkowania działki nr 1/1 o powierzchni (...) m2 oraz prawo własności usytuowanego na niej budynku mieszkalnego (...) o powierzchni całkowitej (...) m2,

-Prawo współużytkowania wieczystego - w udziale wynoszącym 1/6 działki gruntu oznaczonej nr 1/2 o powierzchni (...) m2, stanowiącej drogę wewnętrzną.

Decyzją nr (...) z (...) 1999 r. Prezydent Miasta X udzielił pozwolenia na zmianę sposobu użytkowania parteru i piętra budynku mieszkalnego jednorodzinnego posadowionego na działce nr 1/1 (A1) na biuro.

Budynek posadowiony na działce nr 1/1 był od 2012 r. przedmiotem wynajmu na rzecz (...) dokonywanego w ramach działalności gospodarczej prowadzonej przez Spadkodawcę. Po śmierci Spadkodawcy wynajem budynku jest kontynuowany przez Przedsiębiorstwo A.A w Spadku (...).

A2

Budynek mieszkalny usytuowany na działce gruntu nr 1/3 został przekazany do użytkowania na podstawie decyzji Prezydenta Miasta X nr (...) z (...) 1999 r.

(...) 1999 r. aktem notarialnym nr (...) A.A wraz ze swoją żoną B.A zawarł z D i F.G umowę sprzedaży. Na mocy zawartej umowy A oraz B.A nabyli na zasadach wspólności ustawowej spółdzielcze własnościowe prawo do domu jednorodzinnego o powierzchni (...) m2 wraz z przynależnym wkładem budowlanym, wybudowanego na działce nr 1/1, której użytkownikiem wieczystym była Spółdzielnia. Przedmiotowe spółdzielcze własnościowe prawo do domu jednorodzinnego zostało nabyte przez A oraz B.A za cenę (...) tys. zł.

(...) 2006 r. aktem notarialnym nr (...) A.A zawarł ze Spółdzielnią umowę przeniesienia własności domu jednorodzinnego oraz prawa wieczystego użytkowania gruntu. Na mocy zawartej umowy na A.A oraz jego żonę B.A na zasadach wspólności ustawowej przeniesione zostały nieodpłatnie następujące nieruchomości:

-własność stanowiącego odrębną nieruchomość budynku mieszkalnego numer A2 położonego w X przy ulicy A o powierzchni (...) m2 oraz prawo użytkowania wieczystego działki gruntu, na której został wzniesiony wskazany budynek mieszkalny, oznaczonej numerem 1/1 o powierzchni (...) m2,

-prawo użytkowania wieczystego działki gruntu oznaczonej numerem 2 o powierzchni (...) m2, która została zabudowana częścią wyżej wymienionego budynku mieszkalnego,

-prawo współużytkowania wieczystego - w udziale wynoszącym 2/12 części działki gruntu oznaczonej numerem 3 o powierzchni (...) m2, stanowiącej część drogi dojazdowej,

-prawo współużytkowania wieczystego - w udziale wynoszącym 2/12 części działki gruntu oznaczonej numerem 1/3 o powierzchni (...) m2 stanowiącej drogę wewnętrzną.

(...) 2009 r. A.A złożył wniosek do Prezydenta Miasta X o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla inwestycji polegającej na zmianie sposobu użytkowania części budynku mieszkalnego (parteru i pierwszego piętra) jednorodzinnego w zabudowie bliźniaczej położonego przy ulicy A2 na cele biurowe ((...) m2).

Decyzją z (...) 2009 r. nr (...) Prezydent Miasta X ustalił warunki i szczegółowe zasady gospodarowania terenu oraz jego zabudowy dla inwestycji polegającej na zmianie sposobu użytkowania na cele biurowe części budynku mieszkalnego jednorodzinnego położonego przy ulicy A2. Dla inwestycji ustalono zmianę sposobu użytkowania parteru i pierwszego piętra budynku mieszkalnego jednorodzinnego na cele usługowe - biuro - powierzchnia użytkowa (...) m2.

Budynek posadowiony na działce nr 1/1 był od 2000 r. przedmiotem wynajmu na rzecz (...) dokonywanego w ramach działalności gospodarczej prowadzonej przez A.A. Od kilku lat budynek nie był wynajmowany.

Pytanie

Czy sprzedaż przez Wnioskodawczynię posiadanych udziałów w Nieruchomości po wycofaniu Nieruchomości z majątku Przedsiębiorstwa w spadku będzie podlegała opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Pani stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawczyni, sprzedaż przez Nią posiadanych udziałów w Nieruchomości po ich wycofaniu z majątku Przedsiębiorstwa w spadku nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy PIT źródłami przychodów są odpłatne zbycie:

-nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

-spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

-prawa wieczystego użytkowania gruntów,

-innych rzeczy,

jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Wskazany powyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy PIT formułuje zasadę, że sprzedaż nieruchomości po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie, nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Mając na uwadze powyższe, koniecznym jest ustalenie kiedy w rozumieniu ustawy PIT nastąpiło nabycie przez Wnioskodawczynię Nieruchomości.

Jak wskazano w opisie stanu faktycznego własność nieruchomości zlokalizowanych w X przy ulicy A1 oraz A2 została nabyta przez Wnioskodawczynię na zasadzie wspólności majątkowej małżeńskiej odpowiednio w dniu (...) 1997 r. (akt notarialny nr (...)) oraz w dniu (...) 2006 r. (akt notarialny nr (...)).

Zdaniem Wnioskodawczyni, w kontekście art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy PIT, na ustalenie daty nabycia przez Nią Nieruchomości nie będzie miało wpływu otrzymanie przez Nią udziałów w Nieruchomości w drodze spadku w 2024 r. po zmarłym mężu.

Jak wskazano w uchwale w składzie 7 sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 15 maja 2017 r. sygn. akt II FPS 2/17, dla celów opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy PIT, nabytych przez współmałżonka w wyniku dziedziczenia, datą ich nabycia lub wybudowania w rozumieniu tego przepisu jest dzień nabycia (wybudowania) tych nieruchomości i praw majątkowych do majątku wspólnego małżonków.

Podobnie, jak stanowi art. 10 ust. 5 Ustawy PIT, w przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.

Z uwagi na powyższe należy skonkludować, że od nabycia przez Wnioskodawczynię własności Nieruchomości upłynęło ponad pięć lat.

Zwolnienie z opodatkowania sprzedaży nieruchomości, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy PIT, doznaje wyjątku w przypadku, gdy przychód ze sprzedaży nieruchomości będzie stanowić przychód z prowadzonej indywidualnej działalności gospodarczej.

Przez przychody z działalności gospodarczej rozumie się z kolei stosownie do art. 14 ust. 2 ustawy PIT przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących: środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą. Dyspozycją tego przepisu będą objęte te składniki majątku, które są zbywane przez osobę wykorzystującą je uprzednio w prowadzonej działalności gospodarczej.

Zdaniem Wnioskodawczyni, wskazany przepis nie znajdzie jednak zastosowania w przedmiotowym stanie faktycznym z uwagi na to, że Wnioskodawczyni nie prowadziła i nie prowadzi działalności gospodarczej. Nie zmienia tego faktu okoliczność powołania zarządu sukcesyjnego Przedsiębiorstwa w spadku. Powołanie zarządu sukcesyjnego przedsiębiorstwa w spadku jest formą tymczasowego zarządzania przedsiębiorstwem po śmierci przedsiębiorcy, który we własnym imieniu wykonywał działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG. Zarządca sukcesyjny ma za zadanie tymczasowe prowadzenie spraw firmy do momentu załatwienia formalności spadkowych. Maksymalny okres trwania zarządu sukcesyjnego - niezależnie od spełnienia innych warunków przewidzianych w ustawie o zarządzie sukcesyjnym - wynosi 2 lata od dnia śmierci przedsiębiorcy. Po tym czasie zarząd sukcesyjny wygasa.

Mając na względzie powyższe, zdaniem Wnioskodawczyni, sprzedaż przez Nią posiadanych udziałów w Nieruchomości po wycofaniu Nieruchomości z majątku Przedsiębiorstwa w spadku będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Przepisy ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw (Dz. U. z 2021 r. poz. 170), zwanej dalej ustawą o zarządzie sukcesyjnym, wprowadziły specyficzny rodzaj podatnika, jaki stanowi przedsiębiorstwo w spadku.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o zarządzie sukcesyjnym:

Przedsiębiorstwo w spadku obejmuje składniki niematerialne i materialne, przeznaczone do wykonywania działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę, stanowiące mienie przedsiębiorcy w chwili jego śmierci.

Stosownie do art. 2 ust. 2 ustawy o zarządzie sukcesyjnym:

Jeżeli w chwili śmierci przedsiębiorcy przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2020 r. poz. 1740 ze zm.) stanowiło w całości mienie przedsiębiorcy i jego małżonka, przedsiębiorstwo w spadku obejmuje całe to przedsiębiorstwo.

Jak stanowi art. 2 ust. 3 ww. ustawy:

Przedsiębiorstwo w spadku obejmuje także składniki niematerialne i materialne, przeznaczone do wykonywania działalności gospodarczej, nabyte przez zarządcę sukcesyjnego albo na podstawie czynności, o których mowa w art. 13, w okresie od chwili śmierci przedsiębiorcy do dnia wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego albo wygaśnięcia uprawnienia do powołania zarządcy sukcesyjnego.

Z kolei zgodnie z art. 3 cytowanej ustawy:

Właścicielem przedsiębiorstwa w spadku w rozumieniu ustawy jest:

1)osoba, która zgodnie z prawomocnym postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku, zarejestrowanym aktem poświadczenia dziedziczenia albo europejskim poświadczeniem spadkowym, nabyła składniki niematerialne i materialne, o których mowa w art. 2 ust. 1, na podstawie powołania do spadku z ustawy albo testamentu albo nabyła przedsiębiorstwo albo udział w przedsiębiorstwie na podstawie zapisu windykacyjnego;

2)małżonek przedsiębiorcy w przypadku, o którym mowa w art. 2 ust. 2, któremu przysługuje udział w przedsiębiorstwie w spadku;

3)osoba, która nabyła przedsiębiorstwo w spadku albo udział w przedsiębiorstwie w spadku bezpośrednio od osoby, o której mowa w pkt 1 lub 2, w tym osoba prawna albo jednostka organizacyjna, o której mowa w art. 331 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, do której wniesiono przedsiębiorstwo tytułem wkładu – w przypadku gdy po śmierci przedsiębiorcy nastąpiło zbycie tego przedsiębiorstwa albo udziału w tym przedsiębiorstwie.

Zgodnie z art. 29 ustawy o zarządzie sukcesyjnym:

Od chwili ustanowienia zarządu sukcesyjnego zarządca sukcesyjny wykonuje prawa i obowiązki zmarłego przedsiębiorcy wynikające z wykonywanej przez niego działalności gospodarczej oraz prawa i obowiązki wynikające z prowadzenia przedsiębiorstwa w spadku.

Stosownie do art. 21 ust. 1 powyższej ustawy:

Zarządca sukcesyjny działa w imieniu własnym, na rachunek właściciela przedsiębiorstwa w spadku.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że na skutek śmierci Pani męża prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie wynajmu nieruchomości powstało przedsiębiorstwo w spadku zarządzane przez Panią jako zarządcę sukcesyjnego. Wynajmowane przez Pani zmarłego męża nieruchomości (budynki mieszkalne) zostały przez Państwa nabyte do majątku objętego wspólnością majątkową małżeńską w 1997 r. i 2006 r. Zamierza Pani wycofać nieruchomości z majątku przedsiębiorstwa w spadku i dokonać ich sprzedaży.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł. Stosownie do przepisów tej ustawy odrębnymi źródłami przychodów są określone w art. 10 ust. 1:

• pkt 3 - pozarolnicza działalność gospodarcza,

• pkt 8 - odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d) innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

W myśl art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

W przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.

Stosownie natomiast do treści art. 10 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

W przypadku odpłatnego zbycia po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej, nabytych do majątku wspólnego małżonków lub wybudowanych w trakcie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej nieruchomości lub nabytych do majątku wspólnego małżonków praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8, okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie do majątku wspólnego małżonków lub ich wybudowanie w trakcie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej.

Zatem w tej sprawie za datę nabycia przez Panią nieruchomości należy uznać datę ich nabycia do ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej, czyli odpowiednio 1997 r. oraz 2006 r. Zatem 5-letni termin, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 w zw. z art. 10 ust. 6 ustawy, upłynął z końcem 2002 r. oraz 2011 r.

W konsekwencji planowana przez Panią sprzedaż posiadanych udziałów w nieruchomości po ich wycofaniu z majątku przedsiębiorstwa w spadku nie będzie stanowić dla Pani źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż odpłatne zbycie nastąpi po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tych nieruchomości do majątku wspólnego małżonków. Tym samym nie będzie Pani zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego z tytułu tej sprzedaży.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dacie wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00