Interpretacja indywidualna z dnia 15 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.527.2022.2.MG
Ustalenie remanentów materiałów i towarów handlowych oraz koszty uzyskania przychodów.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:
- nieprawidłowe - w zakresie ustalenia za zmarłego przedsiębiorcę dochodu oraz ustalenia wysokości spisu z natury przedsiębiorstwa w spadku sporządzonego na dzień wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego i jego zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej w Pani firmie,
- prawidłowe - w pozostałym zakresie.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
16 maja 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 11 maja 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia remanentów materiałów i towarów handlowych oraz kosztów uzyskania przychodów.
Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 12 sierpnia 2022 r. (wpływ 18 sierpnia 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
W dniu 20 czerwca 2020 r. zmarł B.B., prowadzący działalność gospodarczą – "B." z siedzibą w A., wpisaną do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Małżonkowie nie mieli rozdzielności majątkowej, ani nie pozostawali w separacji. Zarówno "B” w spadku z siedzibą w A. jak i Firma żony zmarłego I.B. - osoby fizycznej, prowadziły podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz były czynnym podatnikiem VAT.
W dniu 17 lipca 2020 r. przed Notariuszem L.B., prowadzącą Kancelarię Notarialną w B., został sporządzony AKT Powołania Zarządcy Sukcesyjnego przedsiębiorstwa w spadku, którym została żona zmarłego przedsiębiorcy- I. B. Zgodnie z protokołem poświadczenia dziedziczenia zmarły miał dwóch spadkobierców - żonę i brata.
Stosownie do art. 1a par. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przedsiębiorstwo w spadku, stanowiące jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej, stało się podatnikiem z tytułu dochodów osiąganych w okresie od otwarcia spadku, tj. dnia śmierci zmarłego, a także podatnikiem podatku VAT z nr NIP zmarłego przedsiębiorcy.