Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 22 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.329.2022.4.MD
Brak opodatkowania nieodpłatnego przekazania nieruchomości na rzecz właścicieli.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
13 maja 2022 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 13 maja 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania nieodpłatnego przekazania nieruchomości na rzecz właścicieli. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 8 sierpnia 2022 r. (wpływ 8 sierpnia 2022 r.). Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1)Zainteresowany będący stroną postępowania:
(…);
2)Zainteresowani niebędący stroną postępowania:
- Pan (…);
- Pani (…);
- Pan (…);
Opis zdarzenia przyszłego
Od (…) r. dla zmarłej w dniu (…) r. przedsiębiorczyni ustanowiono zarząd sukcesyjny.
Przedsiębiorstwem w spadku (dalej: Wnioskodawca) zarządza zarządca sukcesyjny – córka zmarłej przedsiębiorczyni (dalej: Zarządca).
Działalność Wnioskodawcy stanowiąca kontynuację działalności zmarłej przedsiębiorczyni polega na prowadzeniu dwóch zorganizowanych części tj. (…) i (…).
Przedsiębiorstwo w spadku jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych (dalej: PIT) opłacającym podatek według podatku liniowego oraz jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: VAT).
Spadkobiercami zmarłej przedsiębiorczyni są mąż i (…) dzieci, którzy posiadają status właścicieli przedsiębiorstwa w spadku (dalej: Zainteresowani) w udziałach (…) mąż i dzieci po (…).
Jednym z ubocznych składników majątku Wnioskodawcy, jest nieruchomość gruntowa zabudowana budynkiem usługowym z dopuszczalną funkcją mieszkalną, nabyta w (…) r., którą zmarła przedsiębiorczyni wynajmowała. Przy nabyciu zmarła przedsiębiorczyni nie miała prawa do odliczenia VAT. W ostatnich 10 latach nie było żadnych nakładów, które skutkowałyby utratą prawa do odliczenia VAT przez zmarłą przedsiębiorczynię lub przez Wnioskodawcę. Wynajmowane jest jedno piętro budynku, roczny przychód z tego tytułu stanowi mniej niż 1% całego przychodu Przedsiębiorstwa.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right