Interpretacja indywidualna z dnia 13 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.675.2023.3.MM
Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości przed działem spadku i po dziale spadku
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Dnia 28 września 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 20 września 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 4 grudnia 2023 r. (wpływ 8 grudnia 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzeń przyszłych
(…) prowadził od 1992 r. działalność gospodarczą pod firmą (…), NIP: (…). Przeważającym przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej była działalność objęta kodem PKD 41.20.Z Roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych.
(…) był:
-zarejestrowanym podatnikiem VAT;
-z tytułu dochodów (przychodów) z prowadzonej działalności gospodarczej podlegał opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne.
(…) zmarł 27 czerwca 2023 r. Wnioskodawca jest spadkobierczynią (…), a jednocześnie zarządcą sukcesyjnym (…) w spadku.
W skład spadku wchodzą m.in. stanowiące część przedsiębiorstwa (…) nieruchomości wskazane poniżej (dalej: „Nieruchomości”):
(...)
Ww. nieruchomości pozostawały w majątku (…) przez okres dłuższy niż 5 lat przed śmiercią. W przyszłości spadkodawczyni planuje sprzedaż ww. nieruchomości jako zarządca sukcesyjny lub ew. jako właściciel, jeśli do sprzedaży dojdzie po dziale spadku.
Jednocześnie (…) na moment śmierci (…) posiadał nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym przeniesioną z poprzednich okresów rozliczeniowych, co do których mógł wystąpić o jej zwrot na rachunek bankowy.
Wnioskodawca nie prowadzi i nigdy nie prowadził działalności gospodarczej.
W uzupełnieniu wniosku udzieliła Pani odpowiedzi na następujące pytania:
Czy nieruchomości, o których mowa we wniosku (dalej: Nieruchomości), stanowiły w przedsiębiorstwie zmarłego (…) środki trwałe podlegające amortyzacji, czy też stanowiły towary z uwagi na przedmiot prowadzonej przez niego działalności, tj. PKD 41.20.Z Roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych?
Nieruchomości, o których mowa we wniosku (dalej: Nieruchomości), stanowiły w przedsiębiorstwie zmarłego (…) towary z uwagi na przedmiot prowadzonej przez niego działalności, tj. PKD 41.20.Z Roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych.
W jakich latach nieruchomości te były nabywane – odpowiedzi proszę udzielić oddzielnie dla każdej Nieruchomości?
Wszystkie Nieruchomości zostały nabyte przez spadkodawcę przed 2017 r.
Czy są to Nieruchomości mieszkalne czy niemieszkalne – odpowiedzi proszę udzielić oddzielnie dla każdej Nieruchomości (nieruchomości gruntowe zabudowane budynkami)?
Wszystkie Nieruchomości stanowią nieruchomości mieszkalne.
Czy po dziale spadku będzie Pani prowadziła działalność gospodarczą; jeśli tak – proszę wskazać formę opodatkowania tej działalności?
Po dziale spadku Wnioskodawca nie zamierza prowadzić działalności gospodarczej, natomiast rozważa sprzedaż nabytych nieruchomości.
Jak są sklasyfikowane – na podstawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) – faktycznie wykonywane przez zmarłego (…) usługi/wyroby (proszę podać podstawowy symbol grupowania, który jest siedmiocyfrowy, zapisywany w blokach po dwa znaki oddzielone kropką)?
Usługi są sklasyfikowane w grupowaniu 41.00.31.0 – Roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych jednorodzinnych.
Jaką stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych opodatkowywał swoją działalność zmarły (…)?
Zmarły opodatkowywał swoją działalność stawką ryczałtu 5,5%.
Czy sprzedaż Nieruchomości przed działem spadku nastąpi w 2023 r., jeśli nie – proszę wskazać, w którym roku nastąpi ich sprzedaż i czy przedsiębiorstwo (…) w spadku zmieni formę opodatkowania w kolejnych latach; jeśli tak – proszę wskazać, na jaką?
Sprzedaż nieruchomości nastąpi przed działem spadku, w 2023 r.
Czy po podziale spadku, jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, zamierza Pani:
a)ponosić nakłady lub dokonywać działań, które zwiększyłyby wartość bądź atrakcyjność przedmiotowych nieruchomości; jeśli tak – to jakie dokładnie byłyby to nakłady/działania; proszę o szczegółową odpowiedź, oddzielnie do każdej wyodrębnionej działki,
b)zamieszczać ogłoszenia o sprzedaży przedmiotowych nieruchomości w środkach masowego przekazu, tj. w radiu, telewizji, prasie lub sieci internetowej – odpowiedzi proszę udzielić oddzielnie dla każdej wyodrębnionej działki,
c)w odniesieniu do zbycia przedmiotowych nieruchomości zawierać przedwstępną umowę sprzedaży; jeśli tak – to proszę o szczegółowe opisanie, jakie postanowienia dotyczące transakcji sprzedaży przedmiotowych nieruchomości będą wynikać z zawartej umowy przedwstępnej (np. uzyskanie zgód, pozwoleń, opinii, decyzji itp.) oraz jakie prawa i obowiązki wynikające z postanowień ww. umowy przedwstępnej będą ciążyć na Pani, a jakie na stronie kupującej – proszę o szczegółową odpowiedź oddzielnie do każdej wyodrębnionej działki,
d)udzielać pełnomocnictwa osobie trzeciej do działania w Pani imieniu w związku z planowaną sprzedażą przedmiotowych nieruchomości; jeśli tak – proszę wskazać zakres pełnomocnictwa (np. występowanie przed organami władzy publicznej, podejmowanie działań praktycznych i prawnych, niezbędnych do uzyskania decyzji i pozwoleń, składanie wniosków, odbiór decyzji i postanowień itp.); proszę również wskazać, komu Pani tego pełnomocnictwa udzieli – odpowiedzi proszę udzielić oddzielnie dla każdej wyodrębnionej działki,
e)zawierać umowę najmu/dzierżawy z przyszłym nabywcą działek będących przedmiotem planowanej sprzedaż; jeśli tak – to kiedy zostanie zawarta i czy będzie obowiązywała do dnia zawarcia umowy sprzedaży?
Po podziale spadku Wnioskodawca nie zamierza:
a)ponosić nakładów lub dokonywać działań, które zwiększyłyby wartość bądź atrakcyjność przedmiotowych nieruchomości;
b)w odniesieniu do zbycia przedmiotowych nieruchomości zawierać przedwstępną umowę sprzedaży;
c)udzielać pełnomocnictwa osobie trzeciej do działania w imieniu Wnioskodawcy w związku z planowaną sprzedażą przedmiotowych nieruchomości,
d)zawierać umowy najmu/dzierżawy z przyszłym nabywcą działek będących przedmiotem planowanej sprzedaży.
Wnioskodawca zamierza zamieszczać ogłoszenia o sprzedaży przedmiotowych nieruchomości w środkach masowego przekazu, tj. sieci internetowej.
Czy posiada Pani inne działki; jeśli tak – proszę podać ile działek, jakiego rodzaju Pani posiada i wskazać odrębnie dla każdej z tych działek:
a)kiedy (data), w jaki sposób i w jakim celu nabyła Pani działkę/działki,
b)w jaki sposób wykorzystywała i wykorzystuje Pani działkę/działki,
c)czy działka/działki jest niezabudowana czy zabudowana; jeśli jest zabudowana – czy ma charakter mieszkalny czy użytkowy,
d)czy zamierza Pani sprzedać działkę/działki?
Wnioskodawca nie posiada innych działek przeznaczonych na sprzedaż.
Czy wcześniej sprzedawała Pani inne działki; jeśli tak – proszę wskazać:
a)jakie to były nieruchomości,
b)kiedy je Pani sprzedała,
c)czy była Pani z tego tytułu podatnikiem podatku od towarów i usług?
Wnioskodawca wcześniej nie sprzedawał innych działek.
Pytanie
1.Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym sprzedaż Nieruchomości przed działem spadku przez Wnioskodawcę, działającego w imieniu (…) w spadku będzie podlegała opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 10% od uzyskanego przychodu ze sprzedaży Nieruchomości?
2.Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym sprzedaż Nieruchomości po dziale spadku przez Wnioskodawcę, działającego jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej będzie podlegała opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Pani stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy – w odniesieniu do pytania nr 1 – sprzedaż nieruchomości przed działem spadku przez Wnioskodawcę, działającego w imieniu (…) w spadku będzie podlegała opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 10% od uzyskanego przychodu ze sprzedaży Nieruchomości.
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy
Na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne: opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.
Z kolei na podstawie art. 6 ust. 4a ww. ustawy: przedsiębiorstwo w spadku opłaca ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w roku podatkowym, w którym zmarł przedsiębiorca, jeżeli w tym samym roku ryczałt od przychodów ewidencjonowanych opłacał zmarły przedsiębiorca z działalności wymienionej w ust. 1.
Przedsiębiorca (…) – jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego –opłacał w 2023 r. ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
W tej sytuacji (…) w spadku również będzie opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Zgodnie z art. 12 ust. 10 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
W przypadku odpłatnego zbycia praw majątkowych lub nieruchomości będących:
1)środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
2)składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa, ustalona zgodnie z art. 22g ustawy o podatku dochodowym, nie przekracza 1500 zł,
3)składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych,
4)składnikami majątku stanowiącymi spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego lub udział w takim prawie, które nie podlegają ujęciu w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
5)składnikami majątku przedsiębiorstwa w spadku
– bez względu na okres ich nabycia – ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 10% uzyskanego przychodu, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z pozarolniczej działalności gospodarczej, a pomiędzy pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składnik majątku został wycofany z działalności, i dniem jego zbycia nie upłynęło sześć lat.
W związku z powyższym sprzedaży Nieruchomości przez (…) w spadku będzie podlegać opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 10% od uzyskanego przychodu ze sprzedaży Nieruchomości.
Zdaniem Wnioskodawcy – w odniesieniu do pytania nr 2 – sprzedaż Nieruchomości po dziale spadku przez Wnioskodawcę, działającego jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej nie będzie podlegała opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych i podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy
W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości;
b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej;
c)prawa wieczystego użytkowania gruntów;
d)innych rzeczy,
– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
Jednocześnie należy wskazać, że ustawą z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 2159) do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dodano art. 10 ust. 5 i art. 10 ust. 7.
W myśl art. 10 ust. 5, w przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.
Istotne znaczenie mają także regulacje zawartych w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny. Zgodnie z art. 922 § 1 Kodeksu cywilnego prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej. W myśl art. 926 § 1 ww. Kodeksu powołanie do spadku wynika z ustawy albo z testamentu.
Z kolei zgodnie z art. 924 oraz art. 925 ww. ustawy spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, a spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku. Natomiast stosownie do art. 1025 § 1 Kodeku cywilnego prawomocne postanowienie sądu o nabyciu spadku, czy też akt poświadczenia dziedziczenia sporządzony przez notariusza, potwierdza prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia.
Mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego oraz powołane przepisy prawa, należy stwierdzić, że planowana przez Stronę sprzedaż Nieruchomości nie będzie stanowiła źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a w związku z art. 10 ust. 5 i ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ planowana sprzedaż ww. nieruchomości nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie przez spadkodawcę.
W konsekwencji, planowana sprzedaż nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a tym samym nie będzie ciążył na Wnioskodawcy obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.
Podsumowując, wskutek dokonania sprzedaży Nieruchomości nie powstanie po stronie Wnioskodawcy obowiązek rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku, jest prawidłowe.
Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzeń przyszłych, które Pani przedstawiła, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Jednocześnie informuję, że wniosek w zakresie podatku od towarów i usług podlega odrębnemu rozstrzygnięciu.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzeń przyszłych i zastosuje się Pani do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).
Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.