Interpretacja indywidualna z dnia 21 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.423.2024.3.KO
Prawo do pomniejszenia VAT należnego o cały VAT naliczony z nabycia w przypadku zatrzymania kaucji gwarancyjnej
Prawo do pomniejszenia VAT należnego o cały VAT naliczony z nabycia w przypadku zatrzymania kaucji gwarancyjnej
Wydanie interpretacji indywidualnej dot. podatku od towarów i usług w zakresie możliwości wystawienia wyłącznie jednego paragonu/faktury w ostatnim dniu przyjętego okresu rozliczeniowego.
Możliwość korzystania ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących dla usług prawniczych / doradztwa podatkowego świadczonych przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość.
Brak opodatkowania sprzedaży działki.
Brak prawa do złożenia aktualizacji VAT-R, brak prawa do odliczenia podatku VAT, korekta podatku naliczonego.
Podleganie opodatkowaniu podatkiem VAT sprzedaży licytacyjnej działek stanowiących własność Dłużnika, posiadającego status rolnika ryczałtowego.
Dostawa produktów rolnych podlega zwolnieniu z tego podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT. Do limitu sprzedaży uwzględnia się wyłącznie wartość sprzedaży towarów, nieobjętych zwolnieniami z art. 43 ust. 1 pkt 3. Rolnik ryczałtowy, jest zwolniony z obowiązku ewidencji dostawy produktów rolnych, korzystających ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT.
Ustalenie czy Spółka cywilna przy dużej skali obrotu ze sprzedaży truskawek (nie przekraczającym jednak 2 000 000 euro) tylko i wyłącznie własnych produktów z własnego gospodarstwa rolnego, bądź dzierżawionego terenu, na którym uprawia swoje produkty, nadal jest rolnikiem ryczałtowym, obowiązek dokumentowania sprzedaży truskawek na rzecz przedsiębiorców fakturami VAT, obowiązek ewidencjonowania sprzedaży
Rolnik prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą, który opłaca składki na ubezpieczenia społeczne w KRUS, musi do 31 maja 2024 r. złożyć zaświadczenie z Urzędu Skarbowego (lub oświadczenie) o wysokości należnego podatku dochodowego od przychodów uzyskanych w poprzednim roku kalendarzowym. W przypadku niedochowania tego terminu albo przekroczenia dopuszczalnego limitu kwoty podatku dochodowego
Koszty uzyskania przychodów - zakup i utrzymanie konia, zapłata gotówką ponad 15 tys. zł.
Zapłacone przez Pana wynagrodzenie za świadczone usługi rolnicze przez rolników ryczałtowych spełnia definicję i przesłanki uznania wydatku za koszt uzyskania przychodów zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, jako wydatek poniesiony w celu osiągnięcia przychodów.
Dotyczy możliwości skorzystania ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie fiskalnej.
Prawo do odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących zakup śruty sojowej oraz gazu wystawionych bez podanego NIP-u oraz odzyskanie statusu rolnika ryczałtowego i ponownego skorzystania ze zwolnienia z podatku na mocy art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy oraz prawo do odliczenia podatku VAT od zakupu środków trwałych przed datą rejestracji jako podatnik VAT czynny.
Prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego w deklaracji VAT-7K jako kwota do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy u Spadkodawcy.
Prawo do zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT dla usługi pensjonatu dla koni.
Zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji VAT. Zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej.
Wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej sprzedaży produktów rolnych, pochodzących z własnej działalności rolniczej.
Rolnik-przedsiębiorca podlegający ubezpieczeniu w KRUS raz w roku ma obowiązek złożenia zaświadczenia z Urzędu Skarbowego o wysokości należnego podatku dochodowego od przychodów uzyskanych w poprzednim roku kalendarzowym. Ustawowy termin na złożenie takiego dokumentu upływa 31 maja. Konsekwencją nie złożenia zaświadczenia w terminie albo przekroczenie dopuszczalnego limitu kwoty podatku dochodowego
Rolnicy i domownicy jednocześnie prowadzący działalność gospodarczą lub przy niej współpracujący, jeśli podlegają ubezpieczeniu rolniczemu w KRUS, muszą co roku składać oświadczenie (lub zaświadczenie z urzędu skarbowego) o wysokości podatku dochodowego opłaconego z tytułu tej działalności. Jeżeli kwota podatku przekroczy graniczną kwotę, wówczas taki przedsiębiorca zostaje wyłączony z systemu rolniczego
Zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej sprzedaży produktów rolnych.
Czy Ośrodek Doradztwa Rolniczego przekazując środki finansowe, będące ryczałtowym zwrotem kosztów na podstawie umowy o współpracy, rolnikowi nie prowadzącemu działalności gospodarczej powinien wystąpić w roli płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych i potrącić zaliczki na ten podatek?
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wartości rynkowej pozyskanego miodu w ramach prowadzonych działów specjalnych produkcji rolnej.
Brak obowiązku dokonania korekty podatku odliczonego od dokonanych zakupów, na podstawie art. 91 ustawy.