Posiadanie prawa jazdy nie uzasadnia powierzenia pracownikowi dodatkowo obowiązków kierowcy
Od 7 kwietnia 2023 r. wejdą w życie przepisy o pracy zdalnej. Będzie ona polegała na wykonywaniu pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika. Praca zdalna powinna się odbywać z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.
Dyscyplinowanie kupujących pracodawca może nakazać wszystkim pracownikom, a nie tylko osobom z działu ochrony. Zatrudniony nie może odmówić wykonania takiego polecenia
Trwająca pandemia COVID-19 nie wyklucza podróży służbowych, jednak znacznie je utrudnia, a okresowo nawet uniemożliwia. Zmieniające się ciągle przepisy dotyczące przemieszczania się, środków transportu, noclegów skutkują nie tylko sporymi problemami związanymi z możliwością wyjazdu, ale także jego nieprzewidywalnością. Dlatego pracodawca, który zdecyduje się wysłać pracownika w podróż służbową, musi
W wielu firmach, np. bankach, sklepach, liczy się liczba sprzedanych produktów czy towarów. Pracownikom narzuca się tzw. plany sprzedażowe. Ich osiągnięcie przekłada się na otrzymywaną przez pracownika premię albo inny benefit, np. wycieczkę zagraniczną. Jednak brak realizacji przez zatrudnionego wyników sprzedażowych nie może być przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę. Tak wynika z najnowszego orzecznictwa
Czy wypadek, któremu uległem podczas wyjazdu zleconego przez mojego pracodawcę poza stałe miejsce pracy, powinien być uznany za wypadek przy pracy? - Jan M. z Gdańska.
Zawieramy umowy zlecenia na sprzątanie terenu wokół firmy. Czy w umowach możemy doprecyzować czas, w jakim czynności te mogą być wykonywane? Czy zapisy wymieniające, co konkretnie (jakie czynności) ma wykonywać zleceniobiorca, są w takich umowach dopuszczalne?
Wysyłamy jednego z naszych pracowników w zagraniczną delegację. Stałym miejscem wykonywania przez niego pracy jest Lublin i w tym miejscu rozpoczyna się jego podróż służbowa. Pracownik musi dojechać na lotnisko w Warszawie, skąd ma wylot do Dortmundu (Niemcy), gdzie będzie przebywał przez tydzień. Jest to jedna podróż służbowa (krajowa i zagraniczna). Czy odcinki podróży krajowej Lublin-Warszawa i
Pracodawca, który zgadza się na udział pracowników m.in. w szkoleniach czy kursach podnoszących ich kwalifikacje zawodowe, odbywających się poza miejscowością wykonywania przez nich pracy, lub inicjuje takie szkolenia czy kursy, może zobowiązać się do ponoszenia z tego tytułu ustalonych kosztów. Jeżeli będą to np. koszty przejazdu, zatrudniający ma prawo rozliczyć je w sposób właściwy dla podróży służbowych
Powierzenie pracownikowi obowiązków w trybie art. 42 § 4 Kodeksu pracy jest prostym poleceniem służbowym, a nie wypowiedzeniem zmieniającym. Nie podlega ono ocenie jak oświadczenie woli pracodawcy (wyrok SN z 18 września 2014 r., III PK 138/13).
Obowiązkiem pracownika jest, co do zasady, wykonywanie poleceń pracodawcy. Pracownik nie ma jednak obowiązku wykonywania poleceń w sposób bezkrytyczny. W praktyce mogą bowiem wystąpić sytuacje, w których pracownik może, a nawet powinien odmówić wykonania polecenia pracodawcy.
Zasadą jest, że polecenia pracodawcy powinny być przez pracownika wykonywane. Istnieje jednak kilka wyjątków, zezwalających lub wręcz nakazujących powstrzymanie się od wykonania konkretnego polecenia służbowego.
W trakcie mojej nieobecności w siedzibie firmy powstała nagła konieczność wezwania do pracy dodatkowych pracowników (niepracujących w danym dniu zgodnie z ich rozkładem czasu pracy). Osoba, która mnie zastępowała, próbowała się ze mną skontaktować, lecz to się jej nie udało. Pracownik ten następnie zadzwonił do dwóch innych pracowników i poinformował ich o konieczności wykonywania pracy w godzinach
W tym samym budynku mają siedzibę dwie spółki. Spółki te mają tego samego właściciela i wykonują podobne usługi. Czy w związku z tym możliwa jest sytuacja, w której osoba będąca członkiem zarządu tylko jednej z nich będzie wydawała polecenia służbowe wszystkim pracownikom i np. zlecała im zadania na rzecz obydwu spółek?
Chciałbym zatrudnić pracownika w zadaniowym czasie pracy. Czy w razie potrzeby mogę mu wydawać również polecenia służbowe wykraczające poza umówiony zakres zadań do wykonania?
Zajmuję się sprawami kadrowymi w firmie transportowej. Czy odmowę wykonania polecenia służbowego (odmowa wyjazdu w delegację służbową kierowcy zatrudnionego w transporcie miedzynarodowym) można zaliczyć do ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych? Czy można z tego powodu dokonać rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia?
Czy pojęcie „polecenie służbowe” zostało zdefiniowane w polskim prawie oraz jakie mogą być formy polecenia służbowego, czy i kiedy pracownik może odmówić jego wykonania i jakie są konsekwencje odmowy? - Zbigniew C. z Krakowa.