Interpretacja indywidualna z dnia 29 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.612.2024.2.MK
Zwolnienie z opodatkowania sprzedaży zabudowanej działki na podstawie art. art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.
Zwolnienie z opodatkowania sprzedaży zabudowanej działki na podstawie art. art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.
Niepodleganie opodatkowaniu sprzedaży prawa własności nieruchomości gruntowej na rzecz dotychczasowego użytkownika wieczystego.
Podatek od towarów i usług w zakresie: - uznania świadczonych usług w zakresie odprowadzania ścieków na rzecz odbiorców zewnętrznych za działalność gospodarczą podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, niekorzystającą ze zwolnienia od tego podatku; - braku obowiązku naliczenia podatku należnego z tytułu wykorzystywania infrastruktury w celu odbioru ścieków na rzecz odbiorców wewnętrznych; - prawa do
Obowiązki płatnika w związku z udzielaniem dotacji na dofinansowanie budowy studni głębinowych oraz zakupu i montażu instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii.
Brak uznania Wnioskodawcy za podatnika VAT z tytułu wyżywienia dzieci, nauczycieli, personelu administracyjnego w szkołach i przedszkolach oraz opieki nad dziećmi w przedszkolach publicznych ponad podstawę programową, wydawania duplikatów świadectw i legitymacji szkolnych, opłaty za pobyt i wyżywienie dzieci w żłobku w wieku od 20 tygodnia życia do lat 3.
Czy dotacja przedmiotowa otrzymana przez zakład budżetowy powinna zostać uwzględniona przy określeniu proporcji (prewspółczynnika), o której mowa w § 3 ust. 4 rozporządzenia, jako przychód wykonany zakładu budżetowego.
Skutki podatkowe wypłaty stypendiów i możliwość zastosowania zwolnienia przedmiotowego.
Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z realizacją zadania.
Prawo do odliczenia podatku VAT od nakładów inwestycyjnych ponoszonych w związku z realizacją projektu.
Brak prawa do odzyskania podatku od towarów i usług w związku z realizacją projektu.
Ustalenie czy uzyskanie prawa do nieodpłatnego użytkowania (używania) sprzętu medycznego w sytuacji wskazanej we wniosku będzie prowadziło do powstania przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy podatku dochodowym od osób prawnych.
Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z realizacją Projektu.
Opodatkowanie VAT posiłków wydawanych przez stołówki szkolne uczniom, nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym placówek oświatowych długo budziło wątpliwości. W 2020 r. w celu ujednolicenia podejścia do usług z zakresu edukacji publicznej (i pomocy społecznej) Minister Finansów wydał w tym zakresie interpretację ogólną. Jednak mimo tego w praktyce problemy nadal się pojawiają, a placówki oświatowe
Brak prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług w ramach Projektu.
Czy do stosowania KSeF będą zobowiązane także samorządowe jednostki budżetowe wykonujące jedynie czynności niepodlegające VAT lub zwolnione z VAT, np. placówki oświatowe?
Jednostki oświatowe stosownie do swojej sytuacji lokalowej chętnie korzystają z możliwości oddania części nieruchomości w najem, gdy uzyskane z tego tytułu dochody rada gminy przeznacza na ich cele statutowe. Muszą jednak w takich przypadkach pamiętać o tym, że przeznaczenie nieruchomości lub jej części na działalność inną niż oświatowa pociąga za sobą konsekwencje podatkowe i jest związana z określonymi
Niektórzy pracownicy jednostki otrzymują ryczałt za używanie prywatnych samochodów do celów prywatnych. Dotychczas przyjmowaliśmy, że należy go opodatkować. Jednak w związku z ostatnim wyrokiem NSA mamy wątpliwości, jak dalej postępować – należy go opodatkować czy nie?
Czy sołtys, który jest zatrudniony w innym zakładzie pracy na podstawie umowy o pracę i przebywa na zwolnieniu, może wykonywać obowiązki wynikające ze sprawowania funkcji sołtysa – tj. zbierać opłaty z tytułu podatku czy uczestniczyć w sesji rady gminy?