Używanie przez pracownika samochodu prywatnego do celów służbowych a PIT
Niektórzy pracownicy jednostki otrzymują ryczałt za używanie prywatnych samochodów do celów prywatnych. Dotychczas przyjmowaliśmy, że należy go opodatkować. Jednak w związku z ostatnim wyrokiem NSA mamy wątpliwości, jak dalej postępować – należy go opodatkować czy nie?
Zdaniem autora, stanowisko sądownictwa administracyjnego jest w tym przypadku prawidłowe, tzn. w przypadku używania samochodu prywatnego w jazdach lokalnych do celów służbowych, otrzymany przez pracownika ryczałt nie jest przychodem, a jedynie rekompensatą kosztów poniesionych z tego tytułu. Niestety, zdaniem fiskusa, poza przewidzianymi przypadkami, w takiej sytuacji pracownik otrzymuje przychód ze stosunku pracy.
Za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło ich finansowania, w tym wynagrodzenia i inne wypłaty, a także świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych (art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych; dalej: updof). Opodatkowaniu podatkiem dochodowym nie podlegają przychody wyłączone z takiego opodatkowania, czyli wymienione w art. 2 updof, a także przychody przedmiotowo zwolnione od podatku, czyli wskazane w art. 21 updof.