Czy formularze TPR-C i TPR-P składa zarówno świadczeniobiorca i świadczeniodawca
PROBLEM Czy formularze TPR-C i TPR-P składa zarówno świadczeniobiorca i świadczeniodawca?
PROBLEM Czy formularze TPR-C i TPR-P składa zarówno świadczeniobiorca i świadczeniodawca?
Przedsiębiorcom będącym osobami fizycznymi w prowadzeniu działalności gospodarczej często pomagają członkowie rodziny. Zdarza się również, że z członkami rodziny przeprowadzane są różnego rodzaju transakcje. Sprawia to różnego rodzaju problemy, w związku z tym w niniejszym opracowaniu wskazane i omówione zostaną zagadnienia związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w rodzinie oraz problemy
24 czerwca 2020 r. weszły w życie przepisy tzw. tarczy antykryzysowej 4.0. Jest to kolejna modyfikacja tarczy antykryzysowej wprowadzającej szczególne rozwiązania prawne łagodzące skutki ekonomiczne epidemii COVID-19. W publikacji przedstawiamy, jakie rozwiązania zostały wprowadzone tarczą 4.0.
W związku z epidemią COVID-19 pojawiła się konieczność udzielenia przedsiębiorcom wsparcia niezbędnego dla utrzymania i kontynuacji prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Jednym z aktów prawnych służących temu celowi jest ustawa o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Wprowadza ona również pakiet zmian w dotychczasowych rozwiązaniach tarczy
MF poinformował o rozwiązaniach przyjętych przez rząd, które mają na celu uzupełnienie dotychczasowych rozwiązań.
W jaki sposób ująć korektę cen transferowych między podmiotami powiązanymi przed i po nowelizacji?
Jakie nowe obowiązki czekają podatników i płatników w 2006 r.? Jakie dodatkowe odliczenie będzie przysługiwać podatnikom?
Pracuję w księgowości firmy stosującej ceny transferowe. Fiskus zakwestionował stosowaną przez nas praktykę w tym zakresie. Czy zawarcie z fiskusem porozumienia cenowego, wprowadzonego ostatnio do polskiego prawa, pozwoliłoby nam zakończyć spór z izbą skarbową?
Na przestrzeni ostatnich lat można zauważyć wzrost zainteresowania organów podatkowych transakcjami zawieranymi przez podmioty powiązane. Jednocześnie wzrosło znaczenie dóbr niematerialnych, w tym w dużej mierze znaków towarowych jako aktywów przedsiębiorstw. Te dwa czynniki są przyczyną, dla której określenie ceny znaku towarowego uzyskanego w ramach transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi nabiera
Jesteśmy spółką z o.o. Ze względu na zachwianą płynność finansową zamierzamy zaciągnąć pożyczkę w złotówkach od swojego udziałowca. Jakimi zasadami powinniśmy się kierować przy ustalaniu wielkości oprocentowania tej pożyczki, aby organy podatkowe nie zarzuciły nam, ani naszemu udziałowcowi, zaniżenia dochodu ze względu na istniejące między spółką a udziałowcem powiązania kapitałowe?
Przedstawiamy Państwu obszerne opracowanie dotyczące problematyki cen transferowych występujących między podmiotami powiązanymi. Z sygnałów od Czytelników wynika bowiem, iż pracownicy aparatu skarbowego zwracają na to zagadnienie coraz większą uwagę. Poniższy artykuł zamieszczamy w zeszycie PDOF, ale jest on również aktualny na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Jak powinna wyglądać dokumentacja transakcji między podmiotami powiązanymi? Jakie są konsekwencje jej braku? Jakie metody szacowania dochodu mogą stosować organy skarbowe?
W wyniku ustalania cen „nierynkowych” za wzajemne świadczenia między przedsiębiorcami powiązanymi, możliwe jest przerzucanie dochodów do kraju z efektywnie niższym opodatkowaniem. Polski fiskus, podobnie jak administracje podatkowe innych krajów, próbuje zabezpieczyć się przed transferem zysków za granicę, np. przez wprowadzenie obowiązku sporządzania odpowiedniej dokumentacji do celów podatkowych.
12 czerwca br. odbyła się - organizowana przez Francuską Izbę Przemysłowo-Handlową - konferencja poświęcona cenom transferowym. Prelegentem był Andrzej Dębiec - radca prawny i doradca podatkowy w międzynarodowej kancelarii prawnej Lovells Boesebeck Droste.
W niniejszym opracowaniu omawiamy zagadnienie podatkowe związane z podpisaniem umowy franchisingu między podmiotem polskim a powiązanym z nim przedsiębiorcą zagranicznym będącym franchisodawcą.