Dokumentowanie transakcji z podmiotami powiązanymi - cz. 1
Dokumentowanie transakcji z podmiotami powiązanymi (cz. 1)
Transakcje dokonywane przez podmioty powiązane (w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym) są często prześwietlane przez służby podatkowe i skarbowe, stanowiąc przedmiot ich bacznej uwagi. Zainteresowanie to jest jednak w pełni zrozumiałe, biorąc pod uwagę szczególne regulacje przewidziane przez ustawodawcę w art. 25 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). W przypadku bowiem transakcji dokonywanych między podmiotami powiązanymi może zachodzić podejrzenie stosowania tzw. cen transferowych (transfer pricing).
Zgodnie z powołaną regulacją, w sytuacji gdy podmiot krajowy:
l
wykorzystuje swój związek z innym podmiotem krajowym, któremu przysługują ulgi w podatku dochodowym lub który, będąc osobą fizyczną, korzysta ze zryczałtowanych form opodatkowania podatkiem dochodowym w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,l
jest powiązany kapitałowo z innym podmiotem krajowym,l
pozostaje w związku gospodarczym z innym podmiotem krajowymi w związku ze wskazanymi powiązaniami lub związkami dochodzi do sytuacji, że podmiot krajowy wykonuje świadczenia na warunkach korzystniejszych, odbiegających od warunków ogólnie stosowanych w czasie i miejscu wykonywania świadczenia, w wyniku czego nie wykazuje dochodów albo wykazuje dochody niższe od tych, jakich należałoby oczekiwać, gdyby warunki tych świadczeń nie odbiegały od warunków ogólnie stosowanych w czasie i miejscu wykonywania świadczenia dochody tego podmiotu oraz należny podatek określa się bez uwzględnienia warunków wynikających z tych powiązań.
Podobne niebezpieczeństwo istnieje, jeżeli podatnik mający siedzibę (zarząd) na terytorium RP bierze udział, bezpośrednio lub pośrednio, w zarządzaniu przedsiębiorstwem położonym za granicą lub w jego kontroli albo posiada udział w kapitale tego przedsiębiorstwa, albo osoba fizyczna lub prawna mająca miejsce zamieszkania albo siedzibę (zarząd) za granicą, zwana dalej podmiotem zagranicznym, bierze udział, bezpośrednio lub pośrednio, w zarządzaniu podmiotem krajowym lub w jego kontroli albo posiada udział w kapitale tego podmiotu krajowego, albo te same osoby prawne lub fizyczne jednocześnie, bezpośrednio lub pośrednio, biorą udział w zarządzaniu podmiotem krajowym i podmiotem zagranicznym lub w ich kontroli, albo posiadają udział w kapitale tych podmiotów. Wtedy bowiem, gdy w wyniku takich powiązań zostaną ustalone lub narzucone warunki różniące się od warunków, które ustaliłyby między sobą niezależne podmioty, i w wyniku tego podmiot nie wykazuje dochodów albo wykazuje dochody niższe od tych, jakich należałoby oczekiwać, gdyby wymienione powiązania nie istniały dochody danego podmiotu oraz należny podatek określa się bez uwzględnienia warunków wynikających z tych powiązań.