Interpretacja indywidualna z dnia 6 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.391.2024.3.PM
Sprzedaż wyodrębnionej własności lokalu nr 1 wraz z miejscem parkingowym korzysta ze zwolnienia od podatku VAT.
Sprzedaż wyodrębnionej własności lokalu nr 1 wraz z miejscem parkingowym korzysta ze zwolnienia od podatku VAT.
Uznanie odpłatnego udostępniania lokali użytkowych za czynność podlegającą opodatkowaniu VAT i prawo do odliczenia VAT.
Prawidłowość dokumentowania dodatkowych kosztów ponoszonych na rzecz wspólnoty mieszkaniowej związanych z najmem lokalu użytkowego, które będą przenoszone przez właściciela lokalu na najemcę.
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i jestem vatowcem. Wynajmuję lokal użytkowy w kamienicy. Od zarządcy kamienicy (osoba do kontaktu tu na miejscu) otrzymałam dwie faktury. Jedna faktura z danymi sprzedawcy "administracja domu … NIP 782… + stawka VAT 23% oraz druga faktura z danymi sprzedawcy "administracja domu … NIP 782… +stawka VAT "zw". Jak później ustaliłam NIP 782… należy do pani Joanny
Ustalenie czy dostawa lokali na rzecz kupującego będzie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia, opodatkowanie podatkiem VAT sprzedaży lokali, zastosowanie zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z możliwością rezygnacji z tego zwolnienia oraz kwestia prawa do obniżenia kwot podatku należnego o kwoty podatku naliczonego przez kupującego wynikających z faktur dokumentujących
Skutki podatkowe związane z wycofaniem lokalu do majątku prywatnego.
Małżonkowie pozostający we wspólności majątkowej budują lokal użytkowy. Zamierzają go wynajmować w ramach najmu prywatnego firmie. Jeden z małżonków jest zarejestrowany do VAT, ponieważ prowadzi działalność gospodarczą. Chciałby on rozliczać VAT z całej budowy, ponieważ późniejsze usługi najmu będą opodatkowane stawką 23%. Czy oboje małżonkowie powinni być zarejestrowani do VAT i rozliczać podatek
Skutki podatkowe zbycia lokalu mieszkalnego oraz lokalu użytkowego.
Opodatkowanie sprzedaży lokalu użytkowego.
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego wykazanego w fakturach dokumentujących nabycie lokali zakupionych wraz z mężem.
Zwolnienie z opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy lokalu użytkowego, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.
Planowana sprzedaż Lokali Użytkowych oraz Garażu będzie podlegać faktycznemu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług - do opisanej transakcji znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Zwolnienie od podatku czynności wycofania nieruchomości z działalności gospodarczej do majątku prywatnego Małżonka. Obowiązek dokonania korekty odliczonego podatku naliczonego VAT od nabycia Nieruchomości po wycofaniu Nieruchomości do majątku prywatnego Małżonka na podstawie ustanowienia rozdzielności z częściowym podziałem majątku.
Brak obowiązku wykazywania w zgłoszeniu aktualizacyjnym NIP-8 lokalu, w którym podnajemca świadczy na rzecz Banku usługi pośrednictwa sprzedaży produktów bankowych jako miejsca prowadzenia działalności Banku.
Zwolnienie z VAT sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.
Rozpoznanie planowanej transakcji aportu lokalu użytkowego jako dostawy towarów, a także uznanie, że aport lokalu będzie objęty zwolnieniem od podatku, z którego strony transakcji mogą zrezygnować.
Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług odpłatnego udostępnienia hali sportowej oraz częściowego prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków dotyczących realizacji inwestycji.
Zwolnienie od podatku od towarów i usług darowizny lokalu usługowego.
Opodatkowanie przychodów z najmu nieruchomości w ramach najmu prywatnego oraz skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości.
Spółdzielnia nie ma prawa wystawiać faktur dokumentujących obciążenie z tytułu opłat eksploatacyjnych na rzecz osób trzecich – najemców lokali użytkowych od ich właścicieli. Spółdzielnię nie łączy żaden stosunek prawno-gospodarczy z najemcą lokalu użytkowego oraz mieszkalnego, dlatego nie można uznać, że dokonuje ona dostawy albo świadczy usługę na rzecz tych osób. Tym samym brak jest czynności, którą
Czynności wycofania lokalu niemieszkalnego z prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej (który Pani jako osoba fizyczna będzie wykorzystywała do działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT, tj. na potrzeby najmu), nie będzie miał zastosowania art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy. W konsekwencji, ww. czynność wycofania lokalu niemieszkalnego z działalności gospodarczej nie będzie
Opodatkowanie podatkiem VAT licytacyjnej sprzedaży lokalu wraz z przynależnymi komórkami lokatorskimi.
Możliwość opodatkowania przychodów ze sprzedaży udziału w lokalu niemieszkalnym według stawki 10% zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Obowiązek wystawienia dwóch faktur dokumentujących najem lokalu użytkowego przez współwłaścicieli.