Zarządzanie kapitałem i finansowanie środków obrotowych przedsiębiorstwa
W ostatnim czasie duże znaczenie przypisuje się wieloletnim planom i strategiom rozwoju przedsiębiorstwa, które określają m.in. sposoby pozyskania środków (kredyty długookresowe) niezbędnych do sfinansowania wytyczonych kierunków długofalowej działalności firmy. Niemniejsze znaczenie przypisuje się również bieżącym decyzjom finansowym, które w zarządzaniu finansami mają wpływ na poziom kapitału obrotowego
Należności i zobowiązania, dwie kluczowe sfery działalności firmy, mają zasadnicze znaczenie w sprawowaniu kontroli nad kapitałem obrotowym. W opracowaniu opisujemy, jak - wykorzystując cykl kapitału obrotowego - realizować dwojakie cele: minimalizować ryzyko niewypłacalności oraz maksymalizować poziom zwrotu z aktywów.
Przekazanie prezentów świątecznych pracownikom i zleceniobiorcom może odbywać się zarówno ze środków zfśs, jak i obrotowych. Bez względu na źródło finansowania tych świadczeń płatnik powinien ustalić, czy odbiorca świadczenia uzyskał przychód, a jeśli tak, to w jakiej wysokości, oraz czy przekazane świadczenie jest zwolnione z podatku dochodowego i ze składek ZUS.
Przedsiębiorstwa stosują różne strategie zarządzania kapitałem obrotowym. Rodzaj stosowanej strategii można określić za pomocą wskaźników finansowych. Znajomość strategii w zakresie kapitału obrotowego może być pomocna w identyfikacji skali ryzyka finansowego, a także możliwości poprawy efektywności kapitałowej.
Polityka zarządzania kapitałem obrotowym w firmie wynika z przyjętej przez nią strategii działania. Jest również efektem decyzji podjętych przez kierownictwo dotyczących oferowanego rodzaju produktu lub usługi, a także sposobu finansowania. Decyzje te mają bezpośredni wpływ na długoterminową dochodowość firmy.
Utrzymanie płynności finansowej w przedsiębiorstwie jest związane w dużym stopniu z poziomem oraz strukturą kapitału obrotowego. Zapotrzebowanie na kapitał obrotowy oraz jego struktura ulegają w toku działania dużym wahaniom. Dzieje się tak w wyniku podejmowania decyzji dotyczących zakupów surowców i materiałów do produkcji, towarów, sprzedaży wyrobów gotowych, decyzji odnoszących się do ustalania
Wśród przepływów finansowych, czyli strumieni zmieniających określony zasób, można wyróżnić - w zależności od zdefiniowania zasobu - dwa ich rodzaje. Jeśli zasobem są środki pieniężne (gotówka), powiemy o przepływach gotówkowych (cash flow). Natomiast jeśli zasobem jest kapitał obrotowy, będziemy mieli do czynienia z przepływami funduszy (fund flow).
Planowanie zapotrzebowania na kapitał obrotowy można przeprowadzić między innymi tzw. metodą analityczną. Jej istota polega na tym, że planuje się oddzielnie każdy składnik aktywów i zobowiązań bieżących, kojarząc strumienie planistyczne (przychody i koszty) z poziomem tych składników kapitału obrotowego, na które wpływają owe strumienie.
Należności są rezultatem odroczenia zapłaty za produkty bądź towary dostarczone odbiorcy. Generują one zapotrzebowanie na tzw. kapitał obrotowy. Ich minimalizowanie jest zatem uzasadnione troską o jego efektywne wykorzystanie. Im większy poziom wierzytelności, tym wyższy poziom kosztów utraconych możliwości i jednocześnie mniejsza stopa zwrotu z kapitału. Jednak zarządzanie należnościami, przejawiające