comment
Artykuł
Data publikacji: 2018-07-03
Zarządzanie kapitałem i finansowanie środków obrotowych przedsiębiorstwa
Przedsiębiorstwo bez względu na rodzaj działalności i wielkość musi utrzymywać określony poziom zapasów. W przypadku przedsiębiorstw usługowych będą to głównie zapasy materiałów, natomiast w jednostkach produkcyjnych będą to zapasy surowców, produkcji w toku i wyrobów gotowych. Efektywność gospodarowania zapasami jest bardzo istotna z punktu widzenia kierownictwa jednostki, którego zasadniczym celem jest maksymalizowanie wartości przedsiębiorstwa. W związku z powyższym ustalane zostają zasady zarządzania zapasami w jednostce gospodarczej, na przykład system zarządzania zapasami, zwany „dokładnie na czas” (Just in Time - JIT), stosowany przez przedsiębiorstwa japońskie. System ten polega na tym, że jest w stanie znacznie zmniejszyć poziom zapasów w wyniku realizacji bardzo dobrze zaplanowanego harmonogramu produkcji. Zamawianie materiałów i towarów jest realizowane dopiero w momencie absolutnie koniecznym, minimalizuje się w ten sposób środki finansowe zamrożone w zapasach. Takie zmniejszenie zaangażowania środków finansowych w zapasy powoduje odpowiednie obniżenie kosztów finansowania produkcji oraz wzrost rentowności.
Trudno jest jednak oszacować zyski lub raczej ograniczenia kosztów związane z zarządzaniem zapasami, ponieważ stanowią one zwykle tylko jeden ze składników kompleksowego projektu, np. wdrożenie nowego produktu.
Ponoszenie nakładów inwestycyjnych na zakup, wytworzenie lub wybudowanie środków trwałych, takich jak maszyny, urządzenia, budynki, jest do pewnego stopnia podobne do angażowania środków finansowych w zapasy.
Pozostało 89% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right