Interpretacja indywidualna z dnia 25 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.444.2024.1.AD
Skutki podatkowe nabycia nieruchomości składającej się z dwóch domów mieszkalnych oraz garażu.
Skutki podatkowe nabycia nieruchomości składającej się z dwóch domów mieszkalnych oraz garażu.
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości.
Zwolnienie z opodatkowania sprzedaży zabudowanych działek na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy oraz opodatkowanie transakcji sprzedaży działki niezabudowanej, bez uwzględniania zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy.
Skutki podatkowe sprzedaży zabudowanej działki.
Opodatkowania sprzedaży udziałów w nieruchomościach.
Skutki podatkowe nabycia dwóch działek oraz dwóch budynków mieszkalnych w dwóch umowach sprzedaży.
Notariusz prawidłowo zastosował zwolnienie z opodatkowania sprzedaży własności gruntów stanowiących gospodarstwo rolne z budynkiem mieszkalnym oraz budynkami gospodarczymi - zwolnienie z art. 9 pkt 2 i 9 pkt 17 PCC.
Skutki podatkowe wynajmu pokoi gościnnych – ocena możliwości skorzystania ze zwolnienia.
Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości.
Dotyczy ustalenia, czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym w przypadku rozliczenia transakcji na zasadzie barteru, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztem podatkowym będzie cena zakupu nieruchomości, zaś przychodem podatkowym zgodnie z art. 12 ust. 3 tej ustawy będzie wynagrodzenie należne z tytułu wybudowania budynków mieszkalnych
Ulga mieszkaniowa (zakup gruntu i remont domu).
Prawo do odliczenia podatku VAT od wydatków poniesionych w ramach zadania stosując właściwy dla zakładu budżetowego współczynnik VAT (art. 90).
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości.
Zwolnienie od opodatkowania dochodów uzyskiwanych z tytułu wynajmu pokoi gościnnych.
Zamiana między córką a matką udziału w działce zabudowanej budynkami mieszkalnymi oraz budynkami niemieszkalnymi (garażami) na lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość nie podlega zwolnieniu, gdyż budynki niemieszkalne (garaże) nie wypełniają treści przepisu art. 9 pkt 5.
Niezgodne z Konstytucją jest różnicowanie stawek podatku od nieruchomości w zależności od tego, czy miejsce postojowe w garażu stanowi odrębną nieruchomość w budynku wielomieszkaniowym, czy też miejsce postojowe przynależne jest do lokalu mieszkalnego. Tak stwierdził w swoim wyroku Trybunał Konstytucyjny (TK). Niestety dla podatników, wyrok ten będzie stosowany dopiero od 1 stycznia 2025 r. Przedstawiamy
WIS TOWAR (ŚWIADCZENIE KOMPLEKSOWE) - DOSTAWA BUDYNKU MIESZKALNEGO DWULOKALOWEGO WRAZ Z GARAŻEM WOLNOSTOJĄCYM ORAZ INFRASTRUKTURĄ TOWARZYSZĄCĄ
Czy w sytuacji przedstawionej we wniosku, jest możliwa amortyzacja podatkowa części usługowej budynku oraz czy garaże, które są zakupione przez Spółkę, podlegają amortyzacji podatkowej.
W zakresie skutków podatkowych nabycia w spadku udziału w gospodarstwie rolnym.
Skutki podatkowe zbycia lokali mieszkalnych wybudowanych w ramach działalności gospodarczej.
Opodatkowanie sprzedaży działki zabudowanej fragmentami budynku/budowli stanowiących zabudowania działki sąsiedniej.
Zwolnienie od podatku dochodu ze sprzedaży nieruchomości w związku z wydatkowaniem przychodu z tej sprzedaży na zakup nieruchomości składającej się z działki gruntu, w części oznaczonej jako tereny zabudowane, na której usytuowany jest budynek mieszkalny i budynek inwentarski oraz w pozostałej części oznaczonej jako grunty orne.
Gminie nie przysługuje prawo do odliczenia podatku od towarów i usług od wydatków inwestycyjnych związanych z budową budynku mieszkalnego wielorodzinnego.