Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 12 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.531.2024.4.MJ

Skutki podatkowe sprzedaży zabudowanej działki.

Interpretacja indywidualna - stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

11 czerwca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości (zabudowanej działki).

Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z dnia 7 lipca 2024 r. (data wpływu 7 lipca 2024 r.).

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem:

1)Zainteresowana będąca stroną postępowania:

(…) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa

2)Zainteresowana niebędąca stroną postępowania:

Pani A.A.

Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

(…) sp. z o.o. sp.k. (dalej jako: Spółka) jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług oraz podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych podlegającym w zakresie tego podatku nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

A.A. (dalej jako: A.A.) nabyła do majątku osobistego, w dniu 24 stycznia 2014 r. (akt notarialny Rep. A nr (…)) własność niezabudowanej działki gruntu o numerze 1 oraz własność niezabudowanej działki gruntu o numerze 2. Nabycie przez A.A. działki o numerze 1 i działki o numerze 2 nie nastąpiło w wyniku czynności opodatkowanej podatkiem VAT i nie zostało udokumentowane fakturą z wykazaną kwotą podatku VAT.

W dniu 15 grudnia 2014 r. Spółka zawarła z A.A. umowę o zastępstwo inwestycyjne typu powierniczego (dalej jako: Umowa). Na dzień zawarcia Umowy A.A. była właścicielką dwóch działek gruntu o numerach ewidencyjnych 2 oraz 1. Na dzień zawarcia Umowy działka o numerze 2 oraz działka o numerze 1 były działkami niezabudowanymi, których sposób korzystania został określony w księdze wieczystej nr (…) urządzonej dla tych działek, jako R-grunty orne.

Dla obszaru obejmującego działki gruntu o numerach 2 oraz 1 nie ma obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

W dniu 25 maja 2015 r. Burmistrz (…) wydał decyzję nr (…) o warunkach zabudowy na rzecz A.A., ustalając warunki zabudowy na terenie działek ewidencyjnych o numerze 2 i 1 dla inwestycji obejmującej budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego z garażem wielostanowiskowym.

W dniu 6 czerwca 2016 r. Burmistrz (…) po rozpatrzeniu wniosku A.A. wydał decyzję nr (…), w której zmienił decyzję nr (…) w ten sposób, że inwestycja na działkach o numerze 2 i 1 obejmuje budowę dwóch budynków mieszkalnych jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej z garażami wielostanowiskowymi w bryłach budynków.

A.A. uzyskała wydaną na jej rzecz Decyzję nr (…) z dnia 25 października 2016 r. wydaną przez Starostę (…) zatwierdzającą projekt budowlany i udzielającą pozwolenia na budowę dwóch budynków mieszkalnych jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej z garażami wielostanowiskowymi w bryłach budynków na działkach ewidencyjnych o numerach 2 i 1.

Zgodnie z postanowieniami Umowy, Spółka zobowiązała się do wykonania czynności powierniczego zastępstwa inwestycyjnego przy realizacji domu lub domów na działkach o numerach ewidencyjnych 2 oraz 1 będących własnością A.A., polegających w szczególności na:

a)przygotowaniu i organizacji procesu budowlanego,

b)przekazaniu wykonawcom kompletnej dokumentacji oraz terenu budowy,

c)wykonywania nadzoru inwestorskiego,

d)uzyskania wymaganych prawem decyzji administracyjnych, opinii oraz uzgodnień i stanowisk organów administracyjnych po zakończeniu procesu inwestycyjnego,

e)występowaniu w imieniu A.A. przed organami administracji i przed sądami w sprawach wynikających z realizacji inwestycji,

f)rozliczenia końcowego inwestycji.

W Umowie Spółka zobowiązała się wykonywać czynności zastępstwa inwestycyjnego w imieniu i na rachunek A.A. na podstawie pełnomocnictw udzielonych Spółce przez A.A. w toku realizacji umowy, przy czym szczegółowe pełnomocnictwa dotyczące przedmiotu Umowy będą ustalane przez strony Umowy w trakcie jej realizacji.

W Umowie przewidziano, że A.A. ma prawo do:

a)udziału w odbiorach częściowych i końcowych oraz przy odbiorach robót zanikających,

b)uzyskania bezpośrednich informacji i danych co do postępu prac budowlanych,

c)uczestnictwa z głosem decydującym w koordynacji podczas realizacji robót, negocjacjach ofertowych prowadzonych przez Spółkę w zakresie przedmiotu umowy, negocjacjach warunków umów z wykonawcami, dostawcami i innymi podmiotami uczestniczącymi w procesie inwestycyjnym oraz przekazaniu zrealizowanej inwestycji do eksploatacji.

W umowie ustalono, że całkowite wynagrodzenie Spółki za pełnienie obowiązków określonych w Umowie wynosi 5% kwoty netto ostatecznego kosztu budowy powiększone o podatek od towarów i usług według właściwej stawki.

Na poczet zabezpieczenia kosztów budowy oraz wynagrodzenia, Spółka pobrała od A.A. kaucję zabezpieczającą w wysokości 500.000,00 zł.

W wykonaniu Umowy, Spółka wybudowała na działce oznaczonej numerem ewidencyjnym 1 budynek mieszkalny jednorodzinny.

Zgodnie z dziennikiem budowy, ostatni wpis w tym dzienniku w zakresie budowy jednorodzinnego budynku mieszkalnego wzniesionego na działce o numerze 1 został dokonany w dniu 15 kwietnia 2022 r.

W dniu 5 grudnia 2022 r. B.B. posiadający uprawnienia konstrukcyjno-budowlane (…) podpisał i przedłożył Spółce oświadczenie, jako pełniący obowiązki kierownika budowy w trakcie realizacji inwestycji wykonywanej na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę nr (…) z dnia 25 października 2016 r. wydanej przez Starostę (…), świadom odpowiedzialności karnej wynikającej z art. 232 Kodeksu Karnego, że budynek wzniesiony na działce o numerze 1 wykonano zgodnie z projektem budowlanym, dokonano pomiarów powierzchni użytkowej i poszczególnych lokali mieszkalnych, w sposób zgodny z przepisami rozporządzenia, o którym mowa w art. 34 ust. 6 Prawo budowlane, teren budowy doprowadzono do należytego stanu i porządku.

W dniu 27 stycznia 2023 r. A.A. uzyskała pozwolenie na użytkowanie budynku wzniesionego na działce numer 1 na podstawie zaświadczenia nr (…) wydanego przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego (…). Budynek wzniesiony na działce nr 1 ma powierzchnię 389,44 m2. W dniu 30 czerwca 2023 r. A.A. zawarła umowę najmu, na podstawie której wynajęła (…) sp. z o.o. jeden pokój o powierzchni 40,02 m2 w tym budynku.

A.A. nie mieszka w tym budynku ani nie wykorzystuje pozostałej, niewynajętej części budynku w inny sposób.

A.A. nie zamierza mieszkać w tym budynku.

Od momentu wybudowania tego budynku, A.A. nie poniosła jakichkolwiek wydatków na jego ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

W wykonaniu Umowy, Spółka wybudowała na działce oznaczonej numerem ewidencyjnym 2 wyłącznie fundament pod budynek mieszkalny jednorodzinny, który miał być wybudowany na tej działce.

Zgodnie z art. 46 § 1 Kodeksu cywilnego nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. Natomiast zgodnie z art. 47 § 1 Kodeksu cywilnego, część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych. Z treści art. 47 § 2 Kodeksu cywilnego wynika, że częścią składową rzeczy jest wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego. Zgodnie z art. 48 Kodeksu cywilnego, z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania. Natomiast zgodnie z art. 191 Kodeksu cywilnego, własność nieruchomości rozciąga się na rzecz ruchomą, która została połączona z nieruchomością w taki sposób, że stała się jej częścią składową.

Zatem z perspektywy prawa cywilnego, A.A. jest właścicielką budynku wybudowanego na działce oznaczonej numerem 1 oraz fundamentów wykonanych na działce nr 2.

W dniu 2 lutego 2024 r. A.A. sprzedała działkę o numerze ewidencyjnym 2 wraz z usytuowanym na tej działce fundamentem. Sprzedaż tej działki wraz z usytuowanym na tej działce fundamentem nie została opodatkowana podatkiem od towarów i usług i z tytułu tej sprzedaży kupujący zapłacił podatek od czynności cywilnoprawnych. To zdarzenie nie jest przedmiotem wniosku o wydanie interpretacji prawa podatkowego.

W wykonaniu Umowy, Spółka poniosła wydatki na realizację inwestycji objętej umową, czyli wydatki na wybudowanie budynku mieszkalnego jednorodzinnego posadowionego na działce o numerze 1 oraz na wybudowanie fundamentów na działce o numerze 2. Wydatki te są udokumentowane, w szczególności fakturami VAT wystawionymi na Spółkę przez podmioty, które prowadziły poszczególne prace budowlane zlecone im przez Spółkę lub sprzedały materiały konieczne do budowy Spółki. Wydatki te obejmują również wartość prac, które Spółka wykonała samodzielnie na realizację inwestycji w ramach Umowy.

Do dnia zaistnienia zdarzenia przyszłego nie nastąpiło rozliczenie tych wydatków pomiędzy Spółką oraz A.A.

A.A.:

a)prowadzi działalność gospodarczą pod firmą (…);

b)prowadzi tę działalność gospodarczą pod adresem (…), zgodnie z wpisem do ewidencji działalności gospodarczej, wykonywana działalność gospodarcza obejmuje 78.10.Z Działalność związana z wyszukiwaniem miejsc pracy i pozyskiwaniem pracowników oraz 82.11 Z Działalność usługowa związana z administracyjną obsługą biura, dochody z prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowane są na zasadach ogólnych według skali podatkowej zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;

c)nie wykorzystywała i nie wykorzystuje jednorodzinnego budynku mieszkalnego wzniesionego na działce o numerze 1 dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej;

d)nie wykorzystywała i nie wykorzystuje działki o numerze 1 dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej;

e)nie jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT;

f)nie była w przeszłości zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT;

g)nie dokonywała kiedykolwiek sprzedaży ewentualnych płodów rolnych z działki o numerze 1;

h)nie jest i nie była rolnikiem ryczałtowym, o którym mowa w art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, korzystającym ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 tej ustawy;

i)dokonała w dniu 2 lutego 2024 r. roku sprzedaży jednej nieruchomości (działki gruntu o numerze 2), transakcja ta nie była opodatkowana podatkiem od towarów i kupujący zapłacił z tytułu transakcji podatek od czynności cywilnoprawnych;

j)w celu sprzedaży działki nr 1 i 2, nie zawarła umowy pośrednictwa, nie zamieszczała ogłoszenia w prasie lub Internecie, nie umieszczała na Nieruchomości lub w jej pobliżu banerów, nie przygotowywała żadnej oferty z opisem stanu faktycznego i prawnego tych działek;

k)wystąpiła w dniu 13 kwietnia 2015 r. do Burmistrza (…) z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy dla inwestycji budowlanej na działce o numerze 2 i 1 i wyniku rozpatrzenia tego wniosku, w dniu 25 maja 2015 r. Burmistrz (…) wydał decyzję nr (…) o warunkach zabudowy na rzecz A.A. ustalając warunki zabudowy na terenie działek ewidencyjnych o numerze 2 i 1 dla inwestycji obejmującej budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego z garażem wielostanowiskowym;

l)wskutek wystąpienia przez A.A. z wnioskiem do Burmistrza (…), w dniu 6 czerwca 2016 r. Burmistrz (…) po rozpatrzeniu wniosku A.A. wydał decyzję nr (…), w której zmienił decyzję nr (…) w ten sposób, że inwestycja na działkach o numerze 2 i 1 obejmuje budowę dwóch budynków mieszkalnych jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej z garażami wielostanowiskowymi w bryłach budynków;

m)złożyła w dniu 18 lipca 2016 r. wniosek o pozwolenie na budowę i uzyskała wydaną na jej rzecz Decyzję nr (…) z dnia 25 października 2016 r. wydaną przez Starostę (…) zatwierdzającą projekt budowlany i udzielającą pozwolenia na budowę dwóch budynków mieszkalnych jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej z garażami wielostanowiskowymi w bryłach budynków na działkach ewidencyjnych o numerach 2 i 1;

n)wystąpiła w dniu 9 grudnia 2022 r. do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego (…) z wnioskiem o udzielenie pozwolenia na użytkowanie budynku mieszkalnego jednorodzinnego zlokalizowanego na działce nr 1 i na podstawie decyzji tego inspektoratu z dnia 27 stycznia 2023 r. uzyskała zaświadczenie nr (…) zezwalające na użytkowanie;

o)zawarła w dniu 22 marca 2024 r. ze Spółką przedwstępną umowę sprzedaży działki o numerze 1 wraz z budynkiem znajdującym się na tej działce, gdzie ustalono, że umowa sprzedaży zostanie zawarta do 31 grudnia 2025 r.

Działka o numerze 1 oraz wybudowany na niej budek mieszkalny jednorodzinny nie był wykorzystywany przez A.A. od momentu nabycia tej działki i od momentu uzyskania pozwolenia na użytkowanie tego budynku, do prowadzenia działalności gospodarczej. Najem jednego pokoju w tym budynku na rzecz (…) sp. z o.o. nie jest świadczony przez A.A. w ramach prowadzonej przez nią działalności gospodarczej.

Działka o numerze 1, od momentu jej nabycia, nie była wykorzystywany przez A.A. w działalności rolniczej zdefiniowanej w art. 2 pkt 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług

Nabycie przez A.A. działki o numerze 1 nie nastąpiło w wyniku czynności opodatkowanej podatkiem VAT i nie zostało udokumentowane fakturą z wykazaną kwotą podatku VAT.

Od momentu nabycia działki o numerze 1 działka ta nie była przedmiotem umowy dzierżawy lub umowy najmu. Rozliczenie nakładów (wydatków) poniesionych przez Spółkę na podstawie Umowy na wybudowanie budynku posadowionego na działce o numerze 1 oraz na wybudowanie fundamentów na działce o numerze 2, zostanie przeprowadzone w następujący sposób:

a)Spółka sprzeda na rzecz A.A. nakłady poniesione przez Spółkę, na podstawie Umowy, na wybudowanie budynku posadowionego na działce o numerze 1 oraz na wybudowanie fundamentów na działce o numerze 2 i z tego tytułu powstanie wierzytelność Spółki w stosunku do A.A. (dalej jako: Wierzytelność 1),

b)Spółka obciąży A.A. wynagrodzeniem Spółki za pełnienie obowiązków określonych w Umowie wynosi 5% kwoty netto ostatecznego kosztu budowy budynku wzniesionego na działce 1 oraz fundamentu wybudowanego na działce 2 i z tego tytułu powstanie wierzytelność Spółki w stosunku do A.A. (dalej jako: Wierzytelność 1A),

c)A.A. sprzeda na rzecz Spółki działkę o numerze 1 wraz z domem posadowionym na działce o numerze 1 i z tego tytułu powstanie wierzytelność A.A. w stosunku do Spółki (dalej jako: Wierzytelność 2),

d)Wierzytelność 1 oraz Wierzytelność 1A zostanie, na podstawie art. 498 Kodeksu cywilnego, potrącona z Wierzytelnością 2 w wskutek czego obie te wierzytelności umorzą się nawzajem do wysokości wierzytelności niższej.

Wniosek o interpretację prawa podatkowego dotyczy dwóch zdarzeń przyszłych, które wystąpią w następującej kolejności:

1)sprzedaż przez Spółkę na rzecz A.A. nakładów poniesionych przez Spółkę, na podstawie Umowy, na wybudowanie budynku posadowionego na działce o numerze 1 oraz na wybudowanie fundamentów na działce o numerze 2,

2)sprzedaży przez A.A. na podstawie aktu notarialnego, na rzecz Spółki działki o numerze 1 wraz z domem posadowionym na działce o numerze 1.

Przed zaistnieniem tych zdarzeń przyszłych, kaucja zabezpieczająca w wysokości 500.000,00 zł, którą A.A. uprzednio przekazała Spółce na podstawie Umowy, zostanie przez Spółkę zwrócona na rzecz A.A.

Wskazane zdarzenia przyszłe są planowane do wykonania do końca stycznia 2025 r.

Po nabyciu działki gruntu o numerze 1 zabudowanej jednorodzinnym budynkiem mieszkalnym, Spółka zamierza wykorzystać ten budynek na prowadzenie własnej działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług oraz częściowo wynająć pomieszczenia w tym budynku dla innych podmiotów gospodarczych w ramach czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego

Działka nr 1 i działka nr 2 zostały nabyte w ramach jednej umowy sprzedaży zawartej w dniu 24 listopada 2014 r. w formie aktu notarialnego Rep. A Nr (…). Celem nabycia działki nr 1 było wybudowanie na tej działce budynku mieszkalnego jednorodzinnego.

W dniu 15 grudnia 2014 r., zatem 21 dni po dniu nabycia działki numer 1, Pani A.A., w celu wybudowania na działce 1 budynku jednorodzinnego zawarła z (…) Sp. z o.o. Sp.k. umowę o zastępstwo inwestycyjne typu powierniczego na wybudowanie tego domu. Zatem Pani A.A. wykorzystywała działkę nr 1 na wybudowanie na tej działce budynku jednorodzinnego. Zarówno w okresie od nabycia działki nr 1 do dnia zawarcia umowy o zastępstwo inwestycyjne, podczas procesu budowlanego oraz po wybudowaniu domu jednorodzinnego Pani A.A. nie wykorzystywała działki w inny sposób jak teren budowlany a po wybudowaniu domu jednorodzinnego działką nr 1 stała się działką zabudowaną i jest ona wykorzystywana wyłącznie jako działka, na której stoi budynek. Pani B. w szczególności nie prowadziła na działce nr 1 żadnej działalności gospodarczej ani działalności polegającej na uprawie roślin lub hodowli zwierząt, nie dokonywała żadnych zbiorów plonów rolnych bo plonów takich nie było.

Pani A.A. nie rozpoczęła użytkowania na potrzeby własne niewynajętej części budynku mieszkalnego, po jego wybudowaniu.

Pani A.A. nie wprowadziła działki nr 1 do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych w prowadzonej działalności gospodarczej.

Pani A.A. nie wprowadziła budynku mieszkalnego wybudowanego na działce gruntu numer 1 do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych w prowadzonej działalności gospodarczej.

Poniżej odpowiedzi dotyczące każdej z trzech sprzedanych przez Panią A.A. wcześniej nieruchomości.

Lokal mieszkalny:

a)W dniu 17 kwietnia 2014 r. nabyła lokal mieszkalny o numerze 2 położony w budynku mieszkalnym wielorodzinnym w (…) przy ulicy (…) (akt notarialny Rep. A (…)).

b)Lokal mieszkalny został nabyty w celu jego wynajęcia.

c)Lokal mieszkalny od momentu wejścia w jego posiadanie do chwili sprzedaży był przez Panią A.A. wynajmowany z tym, że były przerwy w wynajmowaniu tego lokalu wynikające ze zmiany najemcy i oczekiwaniem na kolejnego najemcę.

d)Lokal mieszkalny został sprzedany w dniu 22 marca 2024 r. (akt notarialny Rep. A (…)).

e)Lokal mieszkalny został sprzedany w celu spłaty kredytu bankowego zaciągniętego przez Panią A.A., którego zabezpieczeniem była hipoteka na rzecz banku ciążąca na działkach o numerach 2 i 1.

Garaż zlokalizowany w tym samym budynku, w którym znajduje się opisany wyżej lokal mieszkalny:

a)W dniu 8 lutego 2014 r. nabyła garaż o numerze 1 położony w budynku mieszkalnym wielorodzinnym w (…) przy ulicy (…) (akt notarialny Rep. A (…)),

b)Garaż został nabyty w celu jego wynajęcia,

c)Garaż mieszkalny od momentu wejścia w jego posiadanie do chwili sprzedaży był przez Panią A.A. sporadycznie wynajmowany a przez większość tego czasu stał pusty z uwagi na brak chętnych do jego wynajęcia,

d)Garaż został sprzedany w dniu 13 listopada 2023 r. (akt notarialny Rep. A (…)),

e)Garaż został sprzedany w celu spłaty kredytu bankowego zaciągniętego przez Panią A.A., którego zabezpieczeniem była hipoteka na rzecz banku ciążąca na działkach o numerach 2 i 1.

Działka o numerze 2

a)W dniu 24 listopada 2014 r. nabyła działkę gruntu o numerze 2,

b)Celem nabycia działki nr 2 było wybudowanie na tej działce budynku mieszkalnego jednorodzinnego,

c)Działka numer 2 momentu wejścia w jej posiadanie do chwili sprzedaży nie była przez Panią A.A. wykorzystywana działki w inny sposób jak teren budowlany a po wybudowaniu fundamentu pod dom jednorodzinny została zbyta. Pani B. w szczególności nie prowadziła na działce nr 2 żadnej działalności gospodarczej ani działalności polegającej na uprawie roślin lub hodowli zwierząt, nie dokonywała żadnych zbiorów plonów rolnych bo plonów takich nie było,

d)Działka numer 2 wraz z wybudowanym na tej działce fundamentem pod dom jednorodzinny została sprzedana w dniu 2 lutego 2024 r. (akt notarialny Rep. A (…)),

e)Działka numer 2 została sprzedana w celu spłaty kredytu bankowego zaciągniętego przez Panią A.A., którego zabezpieczeniem była hipoteka na rzecz banku ciążąca na działkach o numerach 2 i 1.

Udział wynoszący 1/10 we współwłasności działki gruntu numer 3 stanowiącej wewnętrzną drogę dojazdową do działki nr 1 i 2:

a)działka nr 3 stanowiąca wewnętrzną drogę dojazdowa do działek nr 1 i 2 została nabyta na podstawie sprzedaży zawartej w dniu 24 listopada 2014 r. w formie aktu notarialnego Rep. A Nr (…),

b)celem nabycia działki nr 3 było zapewnienie dostępu dla działek nr 1 i 2 dostępu do drogi publicznej,

c)działka numer 3 momentu wejścia w jej posiadanie do chwili sprzedaży była przez Panią A.A. wykorzystywana jako droga dojazdowa,

d)udział wynoszący 1/10 we współwłasności działki gruntu numer 3 został sprzedany w dniu 2 lutego 2024 r. (akt notarialny Rep. A (…)) razem z działką numer 2,

e)celem sprzedaży udziału w działce nr 3 było zapewnienie nabywcy działki nr 2 dostępu do drogi publicznej.

Udział wynoszący 1/10 we współwłasności działki gruntu numer 4 stanowiącej wewnętrzną drogę dojazdową do działki nr 1 i 2:

a)działka nr 4 stanowiąca wewnętrzną drogę dojazdowa do działek nr 1 i 2 została nabyta na podstawie sprzedaży zawartej w dniu 24 listopada 2014 r. w formie aktu notarialnego Rep. A Nr (…),

b)celem nabycia działki nr 4 było zapewnienie dostępu dla działek nr 1 i 2 dostępu do drogi publicznej,

c)działka numer 4 momentu wejścia w jej posiadanie do chwili sprzedaży była przez Panią A.A. wykorzystywana jako droga dojazdowa,

d)udział wynoszący 1/10 we współwłasności działki gruntu numer 4 został sprzedany w dniu 2 lutego 2024 r. (akt notarialny Rep. A (…)) razem z działką numer 2,

e)celem sprzedaży udziału w działce nr 4 było zapewnienie nabywcy działki nr 2 dostępu do drogi publicznej.

Nieruchomości, które posiada Pani A.A. i które zamierza sprzedać są następujące:

a)działka numer 1 wraz z posadowionym na tej działce budynkiem mieszkalnym,

b)udział wynoszący 1/10 we współwłasności działki gruntu numer 3 stanowiącej wewnętrzną drogę dojazdową do działki 1 i 2,

c)udział wynoszący 1/10 we współwłasności działki gruntu numer 4 stanowiącej wewnętrzną drogę dojazdową do działki 1 i 2.

Działka numer 1, udział wynoszący 1/10 we współwłasności działki gruntu numer 3 stanowiącej wewnętrzną drogę dojazdową do działki 1 i 2 oraz udział wynoszący 1/10 we współwłasności działki gruntu numer 4 stanowiącej drogę wewnętrzną dojazdową do działki 1 i 2 są objęte przedwstępną umową sprzedaży zawartą przez Panią A.A. z (…) Sp. z o.o. Sp.K. w dniu 22 marca 2024 r. (akt notarialny Rep. A (…)).

Pani A.A. udzieliła w formie aktu notarialnego z dnia 10 maja 2019 r. (Rep. A nr (…)) pełnomocnictwa dla P. D. B. do:

  • zarządu i administrowania działką numer 2 i 1 oraz udziałem w działkach 3 i 4 stanowiących drogi dojazdowe,
  • ustanawiania lub zmiany treści wszelkich organicznych praw rzeczowych a w szczególności wszelkich służebności,
  • zawierania, zmiany lub rozwiązywania wszelkich umów o dostawę jakichkolwiek mediów w tym prądu elektrycznego, wody i gazu,
  • odbioru i kwotowania wszelkiej korespondencji,
  • reprezentowania mocodawcy wobec wszelkich osób fizycznych i prawnych, organów administracji rządowej i samorządowej, sądami wszelkich instancji,
  • składania wszelkich niezbędnych oświadczeń, pism, podań, wniosków w tym wszelkich wniosków wieczystoksięgowych,
  • załatwiania wszelkich czynności i formalności związanych z celem pełnomocnictwa,
  • dokonywania czynności związanych ze zwykłym, bieżącym wykonywaniem umów,
  • reprezentacji w powyższym zakresie przed osobami fizycznymi i prawnymi, organami władzy i administracji rządowej i samorządowej, sądami, urzędami i izbami skarbowymi.

W momencie udzielenia tego pełnomocnictwa Pan C.C. był Członkiem Zarządu (…) Sp. z o.o. Sp.k. oraz mężem Pani A.A. Pani A.A. i C.C. przed wstąpieniem w związek małżeński zawarli w formie aktu notarialnego (Rep. A. nr (…)) umowę majątkową przedmałżeńską ustanawiającą od dnia zawarcia związku małżeńskiego rozdzielność majątkową.

Ponadto, Pani A.A. udzieliła w formie aktu notarialnego z dnia 13 listopada 2023 r. (Rep. A nr (…)) pełnomocnictwa dla C.C. do:

  • zarządu i administrowania działką numer 2 i 1 oraz udziałem w działkach 3 i 4 stanowiących drogi dojazdowe,
  • ustanawiania lub zmiany treści wszelkich organicznych praw rzeczowych a w szczególności wszelkich służebności,
  • zawierania, zmiany lub rozwiazywania wszelkich umów o dostawę jakichkolwiek mediów w tym prądu elektrycznego, wody i gazu,
  • odbioru i kwotowania wszelkiej korespondencji,
  • reprezentowania mocodawcy wobec wszelkich osób fizycznych i prawnych, organów administracji rządowej i samorządowej, sądami wszelkich instancji,
  • składania wszelkich niezbędnych oświadczeń, pism, podań, wniosków w tym wszelkich wniosków wieczystoksięgowych,
  • załatwiania wszelkich czynności i formalności związanych z celem pełnomocnictwa,
  • dokonywania czynności związanych ze zwykłym, bieżącym wykonywaniem umów,
  • reprezentacji w powyższym zakresie przed osobami fizycznymi i prawnymi, organami władzy i administracji rządowej i samorządowej, sądami, urzędami i izbami skarbowymi.

W momencie udzielenia tego pełnomocnictwa Pan C.C. był Członkiem Zarządu (…) Sp. z o.o. Sp.k. ale nie był już mężem Pani A.A.

Umowa przedwstępna sprzedaży zawarta z nabywcą nie zawiera warunków, które należy spełnić, aby doszło do zawarcia ostatecznej umowy sprzedaży.

Pani A.A. ma prawo dokonać sprzedaży nieruchomości na podstawie ostatecznej umowy sprzedaży, która ma zostać zawarta do dnia 31 grudnia 2025 r. i uzyskać ze sprzedaży cenę ustaloną w przedwstępnej umowie sprzedaży. Na podstawie przedwstępnej umowy sprzedaży Pani A.A. ma obowiązek dostarczyć stronie kupującej dokumenty stanowiące podstawę sporządzenia ostatecznej umowy sprzedaży, w szczególności:

  • aktualnego wypisu z rejestru gruntów wraz z wyrysem z mapy ewidencyjnej stanowiącego podstawę wpisu do księgi wieczystej,
  • aktualnego wypisu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub w przypadku braku planu pisma potwierdzającego jego brak,
  • zaświadczenia wydanego przez właściwy organ administracyjny w zakresie braku uchwały w sprawie rewitalizacji nieruchomości,
  • zaświadczenie w zakresie braku zalesienia oraz braku wydanej decyzji w przedmiocie zalesienia nieruchomości a w razie obowiązywania decyzji potwierdzającej jej podjęcie i obowiązywanie,
  • odpowiednich dokumentów bankowych w zakresie zgody na wykreślnie hipoteki obciążającej nieruchomość.

Pani A.A. ma również obowiązek współdziałać ze stroną kupującą w celu uzyskania innych wymaganych przez bank dokumentów w związku z wykreśleniem z księgi wieczystej hipoteki obciążającej nieruchomość.

Nieprzedstawienie przez Panią A.A. tych dokumentów w terminie do 31 grudnia 2025 r. skutkuje tym, że strona kupująca lub wskazana przez nią osoba działająca jako pełnomocnik Pani A.A. będzie mieć prawo wyjednać takie dokumenty w dodatkowym okresie trzech miesięcy na koszt Pani A.A.

Strona kupująca ma prawo dokonać nabycia nieruchomości na podstawie ostatecznej umowy sprzedaży , która ma zostać zawarta do dnia 31 grudnia 2025 r. i ma obowiązek zapłacić ustaloną cenę za nieruchomość.

W ramach ww. umowy przedwstępnej Pani A.A. nie udzieliła i nie zamierza udzielić jakichkolwiek pełnomocnictw dla kupującego.

Po zawarciu ww. umowy przedwstępnej strona kupująca dokonała w szczególności następujących prac w budynku zlokalizowanym na działce numer 1:

  • instalacja częściowa klimatyzacji,
  • wykończenie dwóch łazienek (kafelki, sanitariaty),
  • wybudowanie antresoli w jednym z pomieszczeń,
  • ułożenie podłóg winylowych na piętrze,
  • wykonanie sufitów podwieszanych na piętrze.

Strona kupująca poniosła nakłady finansowe na wykonanie wskazanych powyżej prac.

Poza zawartą przedwstępną umową sprzedaży nieruchomości Pani A.A. nie zamierza udzielić kupującemu jakichkolwiek pełnomocnictw.

Numer działki na której (…) Sp. z o.o. Sp. k. wybudowało jedynie fundament to 2.

Pytania

1)Czy sprzedaż przez Spółkę na rzecz A.A. nakładów poniesionych, na podstawie Umowy, na wybudowanie jednorodzinnego budynku mieszkalnego posadowionego na działce o numerze 1 oraz na wybudowanie fundamentów na działce o numerze 2 podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według właściwej stawki tego podatku?

2)Czy sprzedaż działki gruntu o numerze 1 zabudowanej jednorodzinnym budynkiem mieszkalnym będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według właściwej stawki tego podatku a A.A. przy sprzedaży działki gruntu o numerze 1 zabudowanej jednorodzinnym budynkiem mieszkalnym działać będzie jako podatnik podatku od towarów i usług?

3)Czy Spółka będzie uprawniona do odliczenia podatku od towarów i usług - naliczonego od nabycia działki gruntu o numerze 1 zabudowanej jednorodzinnym budynkiem mieszkalnym, na podstawie wystawionej przez A.A. z tytułu sprzedaży działki gruntu o numerze 1 zabudowanej jednorodzinnym budynkiem mieszkalnym faktury VAT dotyczącej sprzedaży działki gruntu o numerze 1 zabudowanej jednorodzinnym budynkiem mieszkalnym, w której jako kwota sprzedaży netto wykazane będzie cena sprzedaży netto (bez podatku VAT) oraz będzie zawierać podatek od towarów i usług naliczony od tej wartości sprzedaży netto?

4)Czy przychód ze sprzedaży działki gruntu o numerze 1 zabudowanej budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i dla A.A. nie wystąpi obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych?

Przedmiotem interpretacji jest odpowiedź na pytanie Nr 4 dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych. Odpowiedź na pytania Nr 1-3 dotyczące podatku od towarów i usług udzielona zostanie odrębnie.

Państwa stanowisko w sprawie

Ad. 4

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako: Ustawa PIT), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Ustawa PIT rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c Ustawy PIT. źródłami przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2 tej ustawy:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Powyższy przepis formułuje zatem generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub praw wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ww. ustawy, przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie - nie powstaje przychód w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 Ustawy PIT, a tym samym przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Zgodnie natomiast z art. 10 ust. 1 pkt 3 Ustawy PIT, źródłem przychodu jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt 3 Ustawy PIT, przepisów art. 10 ust. 1 pkt 8 tej ustawy nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 tej ustawy, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Jednak stosownie do art. 10 ust. 3 Ustawy PIT, przepisy art. 10 ust. 1 pkt 8 mają zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.

Zatem, aby przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości mógł zostać zaliczony do źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c Ustawy PIT, powinny zostać spełnione co najmniej dwie podstawowe przesłanki:

a)nieruchomość nie może być przedmiotem odpłatnego zbycia w wykonywaniu działalności gospodarczej,

b)nieruchomość nie może być składnikiem majątku, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 Ustawy PIT (z wyjątkiem nieruchomości mieszkalnych).

W myśl art. 14 ust. 1 Ustawy PIT, za przychód z działalności, o której mowa w art 10 ust 1 pkt 3 tej ustawy, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Zgodnie z treścią art. 14 ust. 2 pkt 1 Ustawy PIT, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących:

a)środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,

b)składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1. z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1500 zł,

c)składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych,

d)składnikami majątku stanowiącymi spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego lub udział w takim prawie, które zgodnie z art. 22n ust. 3 nie podlegają ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,

- wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art 19 stosuje się odpowiednio.

Zatem, regulacją art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a ww. ustawy, objęty został przychód z odpłatnego zbycia tych składników majątku, które spełniają ustawową definicję środka trwałego, podlegającego ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, niezależnie od tego, czy podatnik wprowadził, czy też nie wprowadził tych składników do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, jak również od tego, czy zaliczał do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne dokonywane od ich wartości początkowej PIT, do przychodów, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.

Z treści powołanych przepisów jednoznacznie wynika, że do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lokali mieszkalnych bądź budynków mieszkalnych.

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego:

1)przedmiotem sprzedaży przez A.A. będzie działka gruntu o numerze ewidencyjnym 1 zabudowana budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym;

2)w dniu 25 maja 2015 r. Burmistrz (…) wydał decyzję nr (…) o warunkach zabudowy na rzecz A.A. ustalając warunki zabudowy na terenie działek ewidencyjnych o numerze 2 i 1 dla inwestycji obejmującej budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego z garażem wielostanowiskowym. W decyzji obszar tej inwestycji ograniczono liniami rozgraniczającymi;

3)w dniu 6 czerwca 2016 r. Burmistrz (…) po rozpatrzeniu wniosku A.A. wydał decyzję nr (…), w której zmienił decyzję nr (…) w ten sposób, że inwestycja na działkach o numerze 2 i 1 obejmuje budowę dwóch budynków mieszkalnych jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej z garażami wielostanowiskowymi w bryłach budynków;

4)od dnia uzyskania pozwolenia na użytkowanie budynku mieszkalnego jednorodzinnego wzniesionego na działce nr 1 A.A. nie rozpoczęła faktycznego użytkowania tego budynku, nie mieszka w tym budynku ani nie wykorzystuje budynku w inny sposób;

5)A.A. nie wykorzystywała i nie wykorzystuje jednorodzinnego budynku mieszkalnego wzniesionego na działce o numerze 1 dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej;

6)A.A. nie wykorzystywała i nie wykorzystuje działki o numerze 1 dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej;

7)jeden pokój w budynku mieszkalnym jednorodzinnym znajdującym się na działce numer 1 został oddany w najem A.A. na rzecz (…) sp. z o.o.;

8)A.A. nabyła do majątku osobistego własność niezabudowanej działki gruntu o numerze 1 w dniu 24 stycznia 2014 r. (akt notarialny Rep. A nr (…)).

Zgodnie z art. 46 § 1 Kodeksu cywilnego, nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

Zgodnie z art. 47 § 1 i 2 Kodeksu cywilnego, część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych. Częścią składową rzeczy jest wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego

Zgodnie natomiast art. 48 Kodeksu cywilnego, z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania. Grunty stanowiące odrębny przedmiot własności są więc z natury swej nieruchomościami, budynki natomiast trwale z gruntem związane są częścią składową nieruchomości zgodnie z zasadą superficies solo cedit wynikająca z art. 48 Kodeksu cywilnego, w myśl której własność nieruchomości gruntowej rozciąga się na budynki, które stały się częścią składową nieruchomości. Budynek trwale związany z gruntem jako część składowa gruntu, nie może być przedmiotem odrębnej własności.

W przypadku zbycia nieruchomości (gruntu stanowiącego własność podatnika), na której wybudowano budynek - termin pięcioletni nie może być liczony odrębnie dla nabycia własności gruntu oraz dla wybudowanego na tym gruncie budynku, stanowiącego jego część składową. Bieg tego terminu liczony jest od końca roku kalendarzowego, w którym nabyto grunt na własność. Data wybudowania budynku nie ma znaczenia.

Zatem w sytuacji, gdy najpierw dochodzi do nabycia gruntu, a dopiero później wybudowany zostanie budynek, istotnym z podatkowego punktu widzenia jest moment nabycia gruntu.

W związku z tym, że A.A. nabyła własność niezabudowanej działki gruntu oznaczonej numerem 1 w dniu w dniu 24 stycznia 2014 r. (akt notarialny Rep. A nr (…)) a budynek mieszkalny jednorodzinny został wzniesiony na tej działce później w wykonaniu Umowy dla potrzeb wyliczenia 5 letniego okresu od nabycia sprzedawanej nieruchomości obejmującej działkę gruntu o numerze 1 zabudowanej budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym należy wziąć pod uwagę datę nabycia działki o numerze 1 a więc dzień 24 stycznia 2014 r., w związku z tym okres ten upłynął 31 grudnia 2019 r.

Zatem oceniając skutki podatkowe sprzedaży działki gruntu o numerze 1 zabudowanej budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym, ponieważ:

a)do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą budynków mieszkalnych,

b)z uwagi na upływ pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie działki o numerze 1, na której wybudowano budynek mieszkalny jednorodzinny, a sprzedaż tej nieruchomości nie będzie także stanowiła źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 Ustawy PIT.

Zatem przychód ze sprzedaży działki gruntu o numerze 1 zabudowanej budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i dla A.A. nie wystąpi obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Reguły dotyczące opodatkowania

Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 tej ustawy:

Źródłem przychodu jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Natomiast w myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy:

Źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d)innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości nie powstanie, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:

1)odpłatne zbycie nieruchomości nie nastąpi w wykonaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz

2)zostanie dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

W myśl art. 10 ust. 2 pkt 3 cyt. ustawy:

Przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Natomiast zgodnie z art. 10 ust. 3 ww. ustawy:

Przepisy ust. 1 pkt 8 mają zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.

Stosownie do treści art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy:

Przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących:

a)środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,

b)składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1500 zł,

c)składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych,

d)składnikami majątku stanowiącymi spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego lub udział w takim prawie, które zgodnie z art. 22n ust. 3 nie podlegają ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych

- wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio;

Zgodnie z art. 22n ust. 3 ww. ustawy:

Nie podlegają objęciu ewidencją:

1)budynki mieszkalne, lokale mieszkalne stanowiące odrębną nieruchomość, grunty lub prawo użytkowania wieczystego gruntu, związane z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej;

2)spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego, którego wartość początkową ustala się zgodnie z art. 22g ust. 10.

Zgodnie z art. 14 ust. 2c ww. ustawy:

Do przychodów, o których mowa w ust. 2 pkt 1, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie. Przepis art. 30e stosuje się odpowiednio.

Z treści powołanych regulacji jednoznacznie wynika, że do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą m. in. budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku. W takim przypadku odpowiednie zastosowanie znajduje art. 10 ust. 3 ustawy o podatku od osób fizycznych, który określa sposób opodatkowania dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a–c.

Jednakże wskazać należy, że powyższe nie ma zastosowania w sytuacji, gdy podatnik prowadzi działalność w zakresie obrotu nieruchomościami, a nieruchomość mieszkalna stanowi towar handlowy w prowadzonej w tym zakresie działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ww. ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Użyte w ww. przepisie pojęcie pozarolniczej działalności gospodarczej opiera się na trzech przesłankach:

  • zarobkowym celu działalności,
  • wykonywaniu działalności w sposób zorganizowany i ciągły,
  • prowadzeniu działalności we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek.

Działalność gospodarcza to taka działalność, która:

1)jest prowadzona w celu osiągnięcia dochodu, przy czym nawet ewentualna strata będąca wynikiem tej działalności nie pozbawia jej statusu działalności gospodarczej, bowiem istotny jest sam zamiar osiągnięcia dochodu;

2)wykonywana jest w sposób ciągły. Jednakże przesłanki tej nie należy rozumieć jako konieczność wykonywania działalności bez przerwy. Istotny jest zamiar powtarzalności określonych czynności celem osiągnięcia dochodu np. powtarzalna sprzedaż przedmiotów własności posiadających tożsamy charakter;

3)prowadzona jest w sposób zorganizowany, co oznacza, że podejmowane działania są podporządkowane obowiązującym regułom, normom i służą osiągnięciu celu, mają wpływ na racjonalność gospodarowania posiadanymi środkami, a tym samym uczestnictwa w obrocie gospodarczym.

Każde działanie spełniające wskazane wyżej przesłanki stanowi w rozumieniu przepisów ww. ustawy, pozarolniczą działalność gospodarczą niezależnie od tego, czy podatnik dokonał jej rejestracji.

Działalność jest wtedy zarobkowa, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Działalność musi być tak prowadzona i ukierunkowana, aby była w stanie zyski faktycznie osiągnąć. Jednakże brak zysku z podjętych działań noszących znamiona działalności gospodarczej nie oznacza, że działalność taka nie była faktycznie prowadzona. Prowadzenie bowiem działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem nieosiągnięcia dochodów. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności.

Prowadzenie działalności gospodarczej we własnym imieniu oznacza, że związane z działalnością prawa i obowiązki dotyczą osoby fizycznej, która ją prowadzi; podmiot prowadzący działalność gospodarczą występuje jako podmiot niezależny prawnie od innych podmiotów, a podejmowane przez niego czynności rodzą bezpośrednio dla niego określone prawa i obowiązki.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymagają również, aby czynności wykonywane były w sposób zorganizowany i ciągły, przy czym możliwe jest osiąganie dochodów z tego rodzaju działalności bez spełnienia niektórych formalnych elementów organizacji (np. rejestracji urzędowej), gdyż prowadzenie działalności gospodarczej jest kategorią obiektywną, niezależnie od tego, jak działalność tę ocenia sam prowadzący ją podmiot i jak ją nazywa oraz, czy dopełnia ciążących na nim obowiązków z działalnością tą związanych. Za takim rozumieniem pojęcia „zorganizowany” przemawia również definicja słownikowa. Zgodnie z Nowym Słownikiem Poprawnej Polszczyzny Wydawnictwo Naukowe PWN pod redakcją Andrzeja Markowskiego Warszawa 2000, organizować to przygotowywać, zakładać jakieś przedsięwzięcie, bądź w znaczeniu drugim nadawać czemuś reguły, wprowadzać porządek (por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 7 maja 2008 r., sygn. akt I SA/Op 18/08).

Na pojęcie „zorganizowanie” w rozumieniu art. 5a pkt 6 ww. ustawy, składa się zespół celowych, uporządkowanych czynności o charakterze profesjonalnym, realizowanych w ramach mniej lub bardziej wyodrębnionej struktury, mieszczących się zarówno w tzw. fazie przygotowawczej, związanej z uruchomieniem określonych działalności, jak i w fazie realizacji.

Co do kryterium ciągłości w wykonywaniu działalności gospodarczej to jego wprowadzenie przez ustawodawcę miało na celu wyeliminowanie z pojęcia działalności gospodarczej przedsięwzięć o charakterze incydentalnym i sporadycznym. Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Nie wyklucza on jednak możliwości prowadzenia działalności gospodarczej tylko sezonowo lub do czasu osiągnięcia postawionego przez dany podmiot celu i to bez względu na okres, w którym cel ten miałby być realizowany. Do zachowania ciągłości wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikał zamiar powtarzania określonego zespołu konkretnych działań w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku.

Jak wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z dnia 3 czerwca 2015 r., sygn. akt I SA/Po 919/14: „Dla przyjęcia, że działalność ma charakter ciągły, nie jest niezbędne, by powtarzane były konkretne czynności; możliwe, że dana czynność (np. sprzedaż) będzie dokonana jednorazowo, natomiast wraz z poprzedzającymi ją czynnościami przygotowawczymi będzie tworzyła ciąg działań, który uznać należy za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 5a ust. 6 u.p.d.f.”.

Przez powtarzalność rozumie się ponadto cały szereg wielokrotnie powtarzanych czynności podejmowanych w konkretnym celu. Taki zespół wielokrotnie powtarzanych czynności (nie zaś czynności sporadyczne, oderwane od siebie, nie powiązane ze sobą) w dziedzinie wytwórczej, usługowej lub handlowej podejmowanych w celach zarobkowych i na własny rachunek można uznać za prowadzenie działalności gospodarczej.

Ponadto w myśl art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

W związku z powyższym, istotne jest również dla aktywności zarobkowej podatnika - mieszczącej się w zakresie zdefiniowanym w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - nieistnienie przeszkód określonych w art. 5b ust. 1 ww. ustawy. Aby dana aktywność nie została uznana za działalność gospodarczą, konieczne jest łączne spełnienie tych przesłanek.

Zatem przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości może stanowić przychód jednego z dwóch źródeł, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy) lub z odpłatnego zbycia nieruchomości, o którym mowa art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ww. ustawy. Ustalenie, z jakiego źródła pochodzi przychód, ma kluczowe znaczenie dla ustalenia sposobu opodatkowania przychodu.

Z opisu sprawy wynika, że A.A. prowadzi działalność gospodarczą pod firmą (…). Zgodnie z wpisem do ewidencji działalności gospodarczej, wykonywana działalność gospodarcza obejmuje działalność związaną z wyszukiwaniem miejsc pracy i pozyskiwaniem pracowników oraz działalność usługową związaną z administracyjną obsługą biura. Dochody z prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowane są na zasadach ogólnych według skali podatkowej zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

A.A. nabyła do majątku osobistego, w dniu 24 stycznia 2014 r. własność niezabudowanej działki gruntu o numerze 1 oraz własność niezabudowanej działki gruntu o numerze 2 - grunty orne.

W dniu 15 grudnia 2014 r. Spółka zawarła z A.A. umowę o zastępstwo inwestycyjne typu powierniczego (dalej jako: Umowa).

W wykonaniu Umowy, Spółka wybudowała na działce oznaczonej numerem ewidencyjnym 1 budynek mieszkalny jednorodzinny.

W dniu 27 stycznia 2023 r. A.A. uzyskała pozwolenie na użytkowanie ww. budynku. W dniu 30 czerwca 2023 r. A.A. zawarła umowę najmu, na podstawie której wynajęła (…) sp. z o.o. jeden pokój o powierzchni 40,02 m2 w tym budynku.

Pani A.A. nie mieszka w tym budynku ani nie wykorzystuje pozostałej, niewynajętej części budynku w inny sposób, nie zamierza mieszkać w tym budynku. A.A. nie wykorzystywała i nie wykorzystuje jednorodzinnego budynku mieszkalnego wzniesionego na działce o numerze 1 dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Pani A.A. nie wykorzystywała i nie wykorzystuje działki o numerze 1 dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Pani A.A. nie rozpoczęła użytkowania na potrzeby własne niewynajętej części budynku mieszkalnego, po jego wybudowaniu. Pani A.A. nie wprowadziła działki nr 1 do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych w prowadzonej działalności gospodarczej. Pani A.A. nie wprowadziła budynku mieszkalnego wybudowanego na działce gruntu numer 1 do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych w prowadzonej działalności gospodarczej.

Pani A.A. ma zamiar dokonać sprzedaży na rzecz Spółki działki o numerze 1 wraz z domem.

Okoliczności przedstawione we wniosku wskazują, że podejmowane przez Panią A.A. czynności miały charakter profesjonalnego działania przypisywanego przedsiębiorcom i nie mieszczą się w zwykłych działaniach związanych z właściwym zarządem własnym majątkiem. Całokształt okoliczności, a w szczególności zakres, stopień zaangażowania i cel działania Pani A.A. wskazują, że nie były to działania należące do zakresu zwykłego zarządu majątkiem prywatnym. Planowana przez Panią A.A. sprzedaż zabudowanej jednorodzinnym budynkiem mieszkalnym działki gruntu nie będzie stanowiła zwykłego wykonywania prawa własności.

W przedmiotowej sprawie - biorąc pod uwagę wcześniejsze i obecne działania Pani A.A. - analiza przedstawionego zdarzenia prowadzi do stwierdzenia, że planowana sprzedaż zabudowanej jednorodzinnym budynkiem mieszkalnym działki gruntu nastąpi w wykonaniu pozarolniczej działalności gospodarczej.

Działalność gospodarcza handlowa - zgodnie z definicją Wielkiego Słownika Języka Polskiego (www.wsjp.pl) - jest to działalność polegająca na kupowaniu towaru od kogoś i sprzedawaniu go następnie z zyskiem komuś innemu. Oznacza to, że działalnością handlową jest sprzedaż tego majątku, który został nabyty w celach odsprzedaży, a nie w celu spożytkowania go na własne potrzeby. Przede wszystkim istotne jest w jakim celu nabywana jest nieruchomość. Jeżeli nabycie następuje jako lokata kapitału, czyli z zamiarem jej późniejszego zbycia i osiągnięcia z tego tytułu zysku, to możemy mieć do czynienia z działalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ocena jednak, czy dana osoba fizyczna sprzedając nieruchomości działa w charakterze podatnika prowadzącego działalność gospodarczą wymaga ustalenia, że jej działalność w tym zakresie przybiera formę zawodową (profesjonalną), czyli stałą (powtarzalność czynności i zamiar ich kontynuacji) i wykonywana jest w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Przedstawiony ciąg zdarzeń, tj.:

  • nabycie przez Panią A.A. w dniu 24 stycznia 2014 r. na własność niezabudowanej działki gruntu o numerze 1 oraz niezabudowanej działki gruntu o numerze 2,
  • zawarcie w dniu 15 grudnia 2014 r. przez Panią A.A. umowy o zastępstwo inwestycyjne typu powierniczego ze Spółką zgodnie, z którą Spółka zobowiązała się do wykonania czynności powierniczego zastępstwa inwestycyjnego przy realizacji domu lub domów na działkach o numerach ewidencyjnych 2 oraz 1 będących własnością A.A.,
  • w umowie ustalono, że całkowite wynagrodzenie Spółki za pełnienie obowiązków określonych w Umowie wynosi 5% kwoty netto ostatecznego kosztu budowy powiększone o podatek od towarów i usług według właściwej stawki,
  • na poczet zabezpieczenia kosztów budowy oraz wynagrodzenia, Spółka pobrała od A.A. kaucję zabezpieczającą w wysokości 500.000,00 zł,
  • Pani A.A. uzyskała wydaną na jej rzecz Decyzję nr (…) z dnia 25 października 2016 r. zatwierdzającą projekt budowlany i udzielającą pozwolenia na budowę dwóch budynków mieszkalnych jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej z garażami wielostanowiskowymi w bryłach budynków na działkach ewidencyjnych o numerach 2 i 1,
  • w wykonaniu Umowy, Spółka wybudowała na działce oznaczonej numerem ewidencyjnym 1 budynek mieszkalny jednorodzinny,

jednoznacznie wskazuje, że w przypadku Pani A.A. spełnione zostały wszystkie przesłanki pozarolniczej działalności gospodarczej, tj. działalność wykonywana była we własnym imieniu i na własny rachunek, w sposób zorganizowany i ciągły oraz w celu zarobkowym.

Z punktu widzenia art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych działalność Pani A.A.- poczynając od zakupu niezabudowanych nieruchomości - ma charakter zarobkowy, zorganizowany i ciągły, a także podjęta została we własnym imieniu. Dokonana transakcja kupna i planowana sprzedaż nieruchomości, na której został wybudowany jednorodzinny budynek mieszkalny, nie mogą mieć ze swej istoty charakteru przypadkowego, incydentalnego. Działania Pani A.A. mają charakter profesjonalny i zorganizowany - wymagają bowiem podejmowania szeregu zaplanowanych i przemyślanych czynności. Czynności nakierowane były/są na osiągnięcie określonego dochodu. Ponadto, wcześniej również Pani A.A. dokonała sprzedaży nieruchomości.

W ocenie organu interpretacyjnego całokształt czynności dokonanych przez Panią A.A. świadczy o celowym działaniu, które ujawnia zamiar zbycia nieruchomości z zyskiem.

W konsekwencji uzyskane przez Panią A.A. przychód z tytułu sprzedaży zabudowanej budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym należy traktować jako przychód, którego źródłem jest pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3 w zw. z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) i opodatkować według zasad przewidzianych dla tego źródła.

Zdaniem Państwa w sprawie Pani A.A. będą miały zastosowanie przepisy 10 ust. 1 pkt 8 w zw. z art. 14 ust. 2c w zw. z art. 10 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w konsekwencji czego przychód ze sprzedaży działki gruntu o numerze 1 zabudowanej budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i dla A.A. nie wystąpi obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

Na aprobatę nie zasługuje Państwa stanowisko, gdyż wskazane elementy opisu sprawy świadczą o tym, że zabudowanej jednorodzinnym budynkiem mieszkalnym działki gruntu nie można uznać za składnik majątku wykorzystywany przez Panią A.A. na potrzeby związane z działalnością gospodarczą. Z okoliczności sprawy wynika, że Pani A.A. nie wykorzystywała i nie wykorzystuje jednorodzinnego budynku mieszkalnego wzniesionego na działce o numerze 1 dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Również nie wykorzystywała i nie wykorzystuje działki o numerze 1 dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Ponadto, Pani A.A. nie wprowadziła działki nr 1 do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych w prowadzonej działalności gospodarczej. Pani A.A. nie wprowadziła budynku mieszkalnego wybudowanego na działce gruntu numer 1 do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych w prowadzonej działalności gospodarczej.

Tym samym Państwa stanowisko w powyższym zakresie jest nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia i zastosujecie się Państwo do interpretacji.

  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

(...) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa (Zainteresowana będąca stroną postępowania - art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego.

Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00