Wiążąca Informacja Stawkowa z dnia 20 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, 0111-KDSB1-1.440.299.2023.3.WK
WIS TOWAR (ŚWIADCZENIE KOMPLEKSOWE) - DOSTAWA BUDYNKU MIESZKALNEGO DWULOKALOWEGO WRAZ Z GARAŻEM WOLNOSTOJĄCYM ORAZ INFRASTRUKTURĄ TOWARZYSZĄCĄ
Jeżeli jednak w skład świadczenia wchodzić będą czynności, które nie służą wyłącznie wykonaniu czynności zasadniczej, głównej, lecz mogą mieć również charakter samoistny, to wówczas nie ma podstaw dla traktowania ich jako elementu świadczenia kompleksowego.
Przechodząc na grunt przedmiotowej sprawy należy uznać, że głównym elementem opisanego świadczenia jest dostawa budynku mieszkalnego dwulokalowego. Zatem świadczenie kompleksowe będą tworzyły z tym budynkiem te elementy, które będą z nim ściśle związane.
W pierwszej kolejności należy wskazać, że zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. W świetle tego przepisu przy sprzedaży budynków lub budowli, dokonywanej wraz z dostawą gruntu, na którym są one posadowione, grunt dzieli byt prawny budynków, budowli lub ich części w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku, jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale z gruntem związanych. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, opodatkowana jest również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.
W analizowanym przypadku nie budzi zatem wątpliwości, że dostawa gruntu (działki oznaczonej numerem ewidencyjnym (…) – objętej księgą wieczystą o numerze (…)) oraz dostawa budynku mieszkalnego dwulokalowego położonego na tej działce są nierozerwalnie ze sobą związane i co do zasady nie tworzą świadczenia kompleksowego, ale w świetle przytoczonego wyżej przepisu należy je traktować całościowo.