Interpretacja indywidualna z dnia 7 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.592.2024.3.KR
Opodatkowanie odszkodowania z tytułu naruszenia zasad równego traktowania w zatrudnieniu.
Opodatkowanie odszkodowania z tytułu naruszenia zasad równego traktowania w zatrudnieniu.
Brak obowiązku korekty odliczonego podatku w związku z otrzymaniem odszkodowań.
Brak obowiązku korekty podatku od towarów i usług, w związku z otrzymanym odszkodowaniem.
Czy otrzymanie i zapłata noty za odszkodowanie za zaginięcie towaru zrekompensowane odszkodowaniem oraz w części niezrekompensowane odszkodowaniem od ubezpieczyciela jest wydatkiem niezwiązanym z działalnością i podlega pod opodatkowanie ryczałtem od dochodów Spółki, tzw. CIT estońskim.
Skutki podatkowe otrzymania odszkodowania z Japonii na podstawie wyroku sądowego.
Brak obowiązku korekty odliczonego podatku w związku z otrzymanym odszkodowaniem.
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwot wypłacanych z tytułu kar/odszkodowań na rzecz Dystrybutorów oraz zwróconych do NFZ kwot z tytułu braku zapewnienia ciągłości oraz rocznej dostawy leków.
Podatek od towarów i usług dotyczący braku opodatkowania opłaty rezerwacyjnej oraz opłat dodatkowych nakładanych przez Hotel w wyniku rezygnacji z rezerwacji lub dokonanych szkód.
Skutki podatkowe wypłaty byłej pracownicy za pośrednictwem komornika sądowego świadczenia na podstawie zawartej ugody sądowej oraz wypłacenia jej tego świadczenia ponownie przez pracodawcę omyłkowo.
Czy otrzymane od ubezpieczyciela na konto spółki odszkodowanie, będące zwrotem kwoty odpowiadającej wypłaconemu wspólnocie mieszkaniowej odszkodowaniu, stanowi dla spółki przychód podatkowy?
Czy koszty Odszkodowania za kradzież towaru, które ponosi/będzie ponosić Spółka na rzecz podmiotów niepowiązanych w związku z wykonywaną działalnością przewozową, stanowią wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą Spółki.
Brak obowiązku korekty odliczonego podatku naliczonego w związku z otrzymanym odszkodowaniem.
W zakresie ustalenia: - czy, a jeśli tak to w jaki sposób powinni Państwo określić koszty uzyskania przychodów w związku z przejęciem udziału we współwłasności działki nr A na podstawie decyzji o wywłaszczeniu; - w jaki sposób powinni Państwo określić koszty uzyskania przychodów w związku ze sprzedażą udziałów w działkach nr B i C wniesionych do niej aportem na podstawie aktu notarialnego z 30 grudnia
Brak obowiązku korekty odliczonego podatku naliczonego w związku z otrzymanym odszkodowaniem.
W zakresie niepodlegania opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług kar umownych z tytułu niezrealizowania przez Nabywcę wolumenu zakupów.
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów „ceny sprzedaży” przypadającej na nabycie wywłaszczonej nieruchomości gruntowej, w części w jakiej Wnioskodawca uczestniczy w zysku Spółki jawnej oraz określenie momentu poniesienia ww. kosztów.
Ustalenie czy kwota odszkodowania wypłaconego przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe będzie stanowić przychód podatkowy oraz czy kwota netto faktury wystawionej na Spółkę przez serwis ASO (lub kwota netto powiększona o 50% VAT) będzie stanowiła koszt podatkowy Spółki.
Obowiązki płatnika związane z pobraniem 70% zryczałtowanego podatku dochodowego od wypłacanych świadczeń.
Brak opodatkowania zwrotu kosztów szkoleń przez pracowników na rzecz Spółki.
Skutki podatkowe wypłaty odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji.
Zwolnienie z podatku dochodowego od osób prawnych otrzymanego odszkodowania z tytułu pożaru pawilonu handlowo-usługowego, ustalenie kosztów uzyskania przychodów oraz biegu terminów
Ustalenie, czy uiszczany przez gości zadatek, który nie podlega zwrotowi, stanowi wynagrodzenie za usługę, prawo do korekty podstawy opodatkowania i podatku należnego z tytułu zatrzymania zadatku, termin do dokonania korekty kwoty podatku należnego w przypadku, gdy wpłata została udokumentowana fakturą oraz przy użyciu kasy fiskalnej.
Brak obowiązku podawania numeru KSeF w komunikacie płatności w sytuacji gdy płatności dokonuje ubezpieczyciel w ramach wypłaty odszkodowania (w sytuacji gdy nie występuje jako nabywca/sprzedawca na fakturze ustrukturyzowanej).
Podleganie opodatkowaniu podatkiem VAT odszkodowania wypłaconego Wnioskodawcy związanego z niewykonywaniem działalności konkurencyjnej wobec Spółki.