Jakie dokumenty trzeba przechowywać w aktach pracownika-cudzoziemca
Jakie dokumenty pracodawca jest zobowiązany przechowywać w aktach pracownika nieposiadającego obywatelstwa polskiego?
Jakie dokumenty pracodawca jest zobowiązany przechowywać w aktach pracownika nieposiadającego obywatelstwa polskiego?
Jakie konsekwencje grożą pracodawcy, który nie wywiąże się z obowiązku przechowywania pełnej dokumentacji legalizującej pobyt i pracę pracownika-cudzoziemca?
Pracodawca chciałby uprościć procesy HR i padła propozycja, aby wnioski urlopowe pracownik mógł wysyłać bezpośrednio do HR, zakładając, że zgodę uzyskał poza systemami (ustnie, mailem), jako generalną zgodę na rozporządzanie własnym urlopem. Czy możemy zrezygnować z akceptacji wniosków przez przełożonego i jednoczenie zrezygnować z dokumentacji takiego wniosku?
Mamy pytanie odnośnie do ważności dokumentów, jakie pracownik podpisywał w trakcie trwania umowy. Po jakimś czasie okazało się, że pracownik w dokumentach urzędowych ma inne imię niż te, którym się podpisywał. Czy te dokumenty, które podpisał są obowiązujące?
Pracownik został zwolniony w ubiegłym roku. Był zatrudniony przez 11 lat. Wystąpił do zakładu pracy o wykonanie zestawienia zarobków brutto i netto za każdy miesiąc oddzielnie z całego okresu zatrudnienia. Czy zakład ma obowiązek wystawić takie zaświadczenie?
Chciałabym uzyskać informację na temat obowiązku przechowywania niektórych dokumentów kadrowo-płacowych. Czy musimy nadal przechowywać ewidencje czasu pracy pracowników i byłych pracowników sprzed 1 stycznia 2019 r.? Jeśli chodzi o oświadczenia o dochodach do świadczeń z ZFŚS, czy jest jakiś określony okres na ich przechowywanie? Czy można zniszczyć stare oświadczenia sprzed 2017 roku? Listy płac z
Chcielibyśmy prowadzić dokumentację kadrową w wersji elektronicznej – bez konieczności przetrzymywania dokumentów w tradycyjnej formie papierowej. Wiem, że zmiana postaci dokumentacji pracowniczej z elektronicznej na papierową następuje przez sporządzenie wydruku i opatrzenie go podpisem pracodawcy lub osoby przez niego upoważnionej, potwierdzającym zgodność wydruku z dokumentem elektronicznym. Ale
Jak pogodzić obowiązek niszczenia dokumentacji pracowniczej zgodnie z okresem przechowywania (10 lat), z obowiązkiem weryfikacji, czy nie zatrudniamy pracownika ponownie na okres próbny? Jeśli zniszczymy dokumenty pracownika (akta), to po 10 latach nie będziemy mieli możliwości weryfikacji czy nie zatrudniamy go ponownie na to samo stanowisko. Czy w systemie kadrowo-płacowym możemy przechowywać dane
Czy w aktach osobowych powinny pojawić się oznaczenia dla D i E, pomimo iż nie mamy dokumentów, które tego dotyczą? Mamy stare akta personalne, które mają standardowe zakładki ABC. Gdy mamy kary dyscyplinarne, dokładamy zakładkę D i wpinamy odpowiednie dokumenty. Taką samą procedurę zastosujemy w przypadku badania trzeźwości. Czy nasze postępowanie jest właściwe?
Otrzymałam od klienta akta osobowe jego pracowników, w celu zrobienia audytu. U jednej osoby znalazłam informację o przekroczeniu prędkości przez pracownika-kierowcę, wraz ze zdjęciem z fotoradaru. Czy takie dokumenty, można przechowywać w aktach osobowych pracownika? Do tego dołączono notę obciążeniową wystawioną na pracownika.
Od 18 maja 2023 r. obowiązuje nowe rozporządzenie dotyczące wniosków związanych z uprawnieniami rodzicielskimi pracowników. Rozporządzenie określa m.in. treść wniosków o udzielenie urlopów macierzyńskiego, rodzicielskiego, ojcowskiego, wychowawczego oraz obniżenie wymiaru czasu pracy osób uprawnionych do urlopu wychowawczego. Dodatkowo modyfikuje wymogi dotyczące dokumentów dołączanych do tych wniosków
W części B akt osobowych należy przechowywać wnioski pracowników o zmianę rodzaju umowy lub bardziej przewidywalne i bezpieczne warunki pracy, wnioski o wskazanie przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy o pracę na okres próbny, a także dokumenty dotyczące elastycznej organizacji pracy. Takie regulacje zawiera obowiązująca od 17 maja 2023 r. nowelizacja rozporządzenia o dokumentacji pracowniczej.
Zgodnie z art. 300 kp odpowiednio stosować należy przepisy kodeksu cywilnego. Kodeks pracy stosuje pojęcie formy pisemnej, która nie budzi wątpliwości, ale kodeks pracy posługuje się także pojęciem „postać papierowa oraz elektroniczna” (np. art. 67(19) par. 2 i par. 3 kodeksu pracy). Postać papierową rozumiemy tożsamo z formą pisemną. Czy postać elektroniczną należy rozumieć zgodnie z art. 78 (1) kc
W wyniku nowelizacji przepisów od 21 marca 2023 r. wprowadzono dodatkową część E akt osobowych pracownika, która ma zawierać informacje o przeprowadzonej kontroli trzeźwości pracownika. Poza tym od 7 kwietnia 2023 r. w części B akt osobowych należy gromadzić dokumenty dotyczące pracy w trybie zdalnym.
Przedstawimy Państwu listę praktycznych procedur niezbędnych w codziennej pracy każdego kadrowego.
Sejm uchwalił ostatecznie 13 stycznia 2023 r. nowelizację przewidującą wprowadzenie do Kodeksu pracy przepisów o pracy zdalnej i kontroli trzeźwości. Nowe regulacje dostosowują przepisy do aktualnej sytuacji na rynku pracy, gdzie praca zdalna stała się czymś powszechnym. Dają też pracodawcom uprawnienia do kontroli pracowników na zawartość alkoholu i narkotyków w organizmie.
Dzień Dobry Czy nauczyciel pracujący w dwóch szkołach na pełen etat może przedłożyć te same świadectwa w obydwu miejscach pracy czy tylko w pierwszym miejscu. Jeśli odpowiedź będzie, że tylko w jednym to czy w drugim miejscu pracy może przedłożyć te świadectwa, których nie przedłożył w pierwszym miejscu pracy. Pozdrawiam Anna Preuss PSM Iława PROBLEM Czy nauczyciel pracujący w dwóch szkołach na pełen