Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2023-01-13

Praca zdalna i kontrola trzeźwości pracowników – rewolucyjne zmiany w Kodeksie pracy

Sejm uchwalił ostatecznie 13 stycznia 2023 r. nowelizację przewidującą wprowadzenie do Kodeksu pracy przepisów o pracy zdalnej i kontroli trzeźwości. Nowe regulacje dostosowują przepisy do aktualnej sytuacji na rynku pracy, gdzie praca zdalna stała się czymś powszechnym. Dają też pracodawcom uprawnienia do kontroli pracowników na zawartość alkoholu i narkotyków w organizmie.  

 

Nowe przepisy dotyczące tzw. badania trzeźwości pracowników wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, natomiast przepisy o pracy zdalnej - po upływie 2 miesięcy od dnia ogłoszenia. Zgłoszone do nowelizacji poprawki Senatu zostały w całości odrzucone przez Sejm na posiedzeniu 13 stycznia 2023 r.

 

1. Warunki kontroli trzeźwości pracowników

Zgodnie z nowymi przepisami Kodeksu pracy nietrzeźwość pracownika będzie mogła być stwierdzona na dwa sposoby:

1) w przypadku określenia w przepisach wewnątrzzakładowych możliwości przeprowadzania kontroli trzeźwości pracowników pracodawca będzie mógł przeprowadzić samodzielną - prewencyjną - kontrolę trzeźwości, nawet gdy pracownik nie będzie wykazywał oznak bycia pod wpływem alkoholu,

2) jeśli pracodawca nie ustalił w przepisach wewnątrzzakładowych możliwości przeprowadzania kontroli, to w razie uzasadnionego podejrzenia, że pracownik stawił się do pracy pod wpływem alkoholu albo pił alkohol w pracy - badanie trzeźwości będzie mogła przeprowadzić policja (dotyczy to wszystkich pracowników).

Analogiczne zasady będą stosowane do sprawdzania, czy pracownik nie jest pod wpływem innych używek, np. narkotyków czy dopalaczy. Środki potocznie nazywane narkotykami w Kodeksie pracy zostały nazwane „środkami działającymi podobnie do alkoholu”. Ich wykaz zostanie określony w wydanym przez Ministra Zdrowia rozporządzeniu w sprawie badań na obecność alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu w organizmie pracownika.

 

2. Prewencyjna kontrola trzeźwości pracowników

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00