Czy pracodawca może ograniczyć pracownikom zatrudnionym w modelu hybrydowym możliwość wykorzystania dni okazjonalnej pracy zdalnej
PROBLEM
W zakładzie pracy mamy wprowadzony hybrydowy model pracy z założeniem, że pracownicy pracują dwa dni z biura, a trzy dni z domu. Niektórzy pracownicy mają dowolność wyboru dni, a inni mają narzucone przez kierowników konkretne dni (np. wtorki i czwartki). Zauważyliśmy, że niektórzy pracownicy wykorzystują 24 dni okazjonalnej pracy zdalnej aby te ilość dni w biurze zmniejszyć do jednego albo w ogóle obejść hybrydę. Czy możemy zakazać im korzystania z tych 24 dni albo wskazać, że dni, które powinni spędzać w biurze nie podlegają tym 24 dniom okazjonalnej pracy zdalnej? Jakie rozwiązanie w tym przypadku zastosować?
RADA
Pracodawca po prostu może nie akceptować wniosków o pracę zdalną okazjonalną. To rozwiązanie wydaje się najprostsze.
UZASADNIENIE
Praca zdalna okazjonalna polega na wykonywaniu pracy zdalnie ale sporadycznie, z ograniczeniem do maksymalnie 24 dni w roku kalendarzowym. Wykonywana jest na wniosek pracownika. Co istotne w kontekście pytania pracodawca nie jest obowiązany do uwzględnienia wniosku. Każdorazowo pracodawca ocenia to, czy we wnioskowanym terminie praca może być realizowana zdalnie i w tym przypadku należałoby szukać klucza do rozwiązania problemu. Wnioski mogą nie być akceptowane.
W obecnej sytuacji ktoś przecież pozwala na pracę okazjonalną. Powinien przy tym analizować to, czy w danym dniu/dniach praca może być realizowana w sposób zdalny. Podstawową kwestią jest zwrócenie na to uwagi kierownikom oraz uświadomienie pracowników, że wykonywanie pracy zdalnej okazjonalnie jest dopuszczalne nie na skutek samego złożenia o nią wniosku ale po akceptacji tego wniosku przez pracodawcę/przełożonego. Można także poinformować pracowników, że co do zasady zgoda nie będzie wydawana odnośnie tych dni, które mają być przepracowane w biurze.
art. 6733 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465 z późn. zm.).
Marek Rotkiewicz
prawnik specjalizujący się w prawie pracy, specjalista z zakresu kadr i zatrudnienia