Korekty sprzedaży krajowej – faktury, sprzedaż kasowa, JPK_V7
Pytanie dotyczy sprzedaży towarów dla klienta z Ukrainy na fakturę. Faktura jest wystawiona na jednoosobową działalność gospodarczą ale bez innych danych identyfikacyjnych typu NIP. Klient sam odbiera towary z Polski. Warunki dostawy FCA - klient odbiera towar i i sam zajmuje się dalszymi formalnościami. Czy w takiej sytuacji stosujemy zerową stawkę VAT, jak przy eksporcie towarów, nie mając żadnych
Skoro kasa rejestrująca, po wydrukowaniu paragonu fiskalnego, nie pozwala na korektę danych zapisanych w pamięci fiskalnej, to korekta powinna być dokonana za pomocą innych ewidencji lub urządzeń księgowych. Ustawodawca uregulował tylko zasady korekty dokonanej na skutek zwrotu towaru, uznania reklamacji oraz oczywistych omyłek. Nie oznacza to, że w pozostałych przypadkach nie dokonamy korekty.
Ustawodawca przewidział różne sposoby rozliczenia importu towarów. Różnią się one zasadniczo od przypadków, gdy rozliczamy zakup towarów w innym kraju UE. Najpopularniejszym sposobem jest złożenie zgłoszenia celnego i zapłata podatku bezpośrednio do urzędu. Można również skorzystać z uproszczeń. W publikacji omawiamy kompleksowo rozliczenie tych transakcji.
Ewidencjonując w JPK_V7 fakturę, która obejmuje również zaliczkę, podatnik wpisze datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi, jeżeli taka data będzie określona i będzie różnić się od daty wystawienia faktury. Zasady ewidencjonowania takich faktur od 1 lutego 2024 r. wynikają z przepisów rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych
Podatnik dostał fakturę wystawioną przez podatnika zwolnionego z VAT. Czy taki dokument należy wykazywać w JPK_VAT z deklaracją?
W przypadku sprzedaży konsumenckiej zasadą jest jej ewidencjonowanie na kasie fiskalnej i wystawianie faktury na żądanie kupującego. Od tej zasady przewidziano wyjątki. Sprzedaż konsumencka została wyłączona z KSeF. Będzie to jednak wymagało od sprzedawcy sprawdzania statusu kupującego i oznaczania tej sprzedaży nowym kodem.
MF przekazał do konsultacji rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie JPK, które ma dostosować zasady wypełniania JPK do wprowadzanego od 1 lipca 2024 r. obowiązkowego KSeF. Od rozliczenia za lipiec 2024 r. oprócz numeru faktury będziemy wpisywali numer KSeF, który otrzymujemy po przesłaniu faktury do systemu. Specjalne oznaczenie otrzymają również faktury wystawione poza KSeF.
Firma świadczy usługi montażu systemu monitoringu wraz z materiałem (kamery, czujniki, rejestrator itd.) na rzecz innych firm. Czy transakcje za tego rodzaju usługi podlegają rozliczeniu zgodnie z zasadami mechanizmu podzielonej płatności, skoro jednorazowa wartość usługi przekracza 15 000 zł? Czy na fakturze i w JPK_V7 powinniśmy stosować oznaczenie GTU_06?
Kupując usługi od zagranicznych kontrahentów, nie odliczymy od ich zakupu VAT. Jeśli miejsce świadczenia jest za granicą, kontrahent naliczy VAT, o zwrot którego możemy wnioskować przez polski urząd z faktury wystawionej przez kontrahenta. Gdy miejsce świadczenia jest w Polsce, możemy być zobowiązani do rozliczenia VAT od importu usług za sprzedawcę. W artykule omawiamy zasady postępowania, gdy polski
Podatnik dokonał zakupu towaru od podatnika korzystającego z podmiotowego zwolnienia z VAT. Gdzie wykazuje się taką fakturę w JPK_V7?