Data publikacji: 23.02.2024
Kiedy rozliczamy VAT od importu towarów
Ustawodawca przewidział różne sposoby rozliczenia importu towarów. Różnią się one zasadniczo od przypadków, gdy rozliczamy zakup towarów w innym kraju UE. Najpopularniejszym sposobem jest złożenie zgłoszenia celnego i zapłata podatku bezpośrednio do urzędu. Można również skorzystać z uproszczeń. W publikacji omawiamy kompleksowo rozliczenie tych transakcji.
Sprowadzając towary spoza UE, jesteśmy zobowiązani do rozliczenia importu towarów. Jest to jedna z czynności podlegających opodatkowaniu VAT. Z publikacji dowiesz się w jaki sposób rozliczyć tego rodzaju transakcje:
- Rozliczamy VAT od importu towarów w Polsce, tylko gdy miejsce jego świadczenia znajduje się w kraju. Co do zasady miejscem dokonania importu jest kraj, w którym towary zostały dopuszczone do obrotu.
- Podmioty, na których ciąży obowiązek uiszczenia cła, są podatnikami VAT z tytułu importu towarów na terytorium kraju niezależnie od tego, czy faktycznie uiściły to cło. Podatnikami VAT z tytułu importu towarów na terytorium kraju mogą być również osoby prywatne.
- Zasady wymiaru i poboru VAT z tytułu importu towarów określają przepisy art. 33–40 ustawy o VAT. VAT od importu towarów może być bezpośrednio wpłacany do urzędu skarbowego lub rozliczany w deklaracji VAT. Poza tym gdy mamy przesyłkę, VAT od importu rozliczy operator pocztowy.
- W przypadku przesyłek towarów o wartości do 150 euro, innych niż wyroby akcyzowe, konsument płaci VAT w jeden z następujących sposobów, tj.: na rzecz sprzedającego/interfejsu elektronicznego, który decyduje się na korzystanie z procedury IOSS, przy czym import tych towarów jest zwolniony z VAT albo przy imporcie do UE, jeśli sprzedawca/interfejs elektroniczny nie zdecyduje się na korzystanie z IOSS. Wtedy rozliczenie będzie się odbywało przez:
- pobór VAT z tytułu importu towarów od odbiorcy (konsumenta) przez osobę przedstawiającą towary organom celnym (poczta, firma kurierska, agencja celna), jeżeli ta osoba postanowi skorzystać z uregulowania szczególnego;