Objęcie urzędu przez wójta, burmistrza, prezydenta miasta
Z dniem zaprzysiężenia wójta, burmistrza lub prezydenta miasta zostaje nawiązany z nimi stosunek pracy w urzędzie. Niezłożenie przez nich ślubowania powoduje wygaśnięcie mandatu.
Z dniem zaprzysiężenia wójta, burmistrza lub prezydenta miasta zostaje nawiązany z nimi stosunek pracy w urzędzie. Niezłożenie przez nich ślubowania powoduje wygaśnięcie mandatu.
PROBLEM Burmistrz chce odwołać swojego zastępcę z końcem tego roku. Pracownik ten zatrudniony był w urzędzie od 2009 roku na stanowisku informatyka. W grudniu 2019 r. został powołany na stanowisko zastępcy burmistrza, nie zrezygnował jednak ze stanowiska informatyka. Przez czas, jaki pełni funkcję zastępcy korzysta z urlopu bezpłatnego na stanowisku informatyka. Ustalono, że z dniem odwołania zostanie
Od 1 stycznia 2023 r. obowiązuje nowy wzór formularza PIT-2 (wersja 9). Dotychczas służył on tylko płatnikom do składania oświadczenia w sprawie stosowania kwoty zmniejszającej podatek. Po zmianach podatnicy mogą złożyć za jego pomocą również inne oświadczenia i wnioski mające wpływ na wysokość płaconej zaliczki na PIT. To jednak nie jedyna zmiana, jaka z tym dniem zaczęła obowiązywać w relacji podatnik-płatnik
Od 1 stycznia 2022 r. weszły w życie rewolucyjne zmiany w opodatkowaniu przychodów m.in. ze stosunku pracy, umów cywilnoprawnych i działalności gospodarczej. Nowe przepisy ustawy o pdof zmodyfikowały zasady obliczania podatku od wynagrodzeń (wprowadzono nową skalę podatkową i kwotę zmniejszającą podatek), a także ustalono nowe preferencje podatkowe (w postaci m.in. zwolnień od podatku wybranych przychodów
Podczas kontroli pracowników wychodzących z terenu zakładu pracy kierownik magazynu ujawnił, że jeden z magazynierów miał w swoim prywatnym samochodzie schowanych kilka puszek farby z magazynu. W wyniku przeprowadzonych wyjaśnień ustalono, że inny magazynier widział, jak pracownik wynosił farbę do swojego samochodu. Na pytanie, dlaczego nie zareagował, powiedział, że nie jest kierownikiem i nie będzie
Pracownik, któremu pracodawca dofinansował ze środków ZFŚS koszt wycieczki, nie uzyskuje przychodu ze stosunku pracy. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością jest dwóch udziałowców - jeden z nich ma 95% udziałów, a drugi 5%. Udziałowiec większościowy ma zostać zatrudniony w spółce na podstawie umowy o pracę. Czy w tej sytuacji może powstać stosunek pracy między nim a spółką? - pyta Czytelniczka z Bydgoszczy.
Ważnym elementem stosunku pracy jest ustalenie czasu pracy, czyli okresu, w jakim prawnik pozostaje w dyspozycji pracodawcy.
Zasady rozwiązywania stosunków pracy z pracownikami zatrudnionymi na podstawie powołania, mianowania, wyboru są przedmiotem uregulowań szczególnych dotyczących różnych grup zawodowych.
Jeżeli na najbliższym posiedzeniu Senat przyjmie projekt zmian w ustawie o zmianie Kodeksu pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw, to od nowego roku zaczną obowiązywać nowe przepisy.
Wynagrodzenie jest obligatoryjnym elementem stosunku pracy. Dla pracodawcy jest też istotną metodą zarządzania pracownikami. Ważne jest jednak, aby konstruując system płac właściwie zastosować obowiązujące przepisy prawa.
Zgodnie z art. 63 Kodeksu pracy umowa o pracę wygasa w przypadkach określonych w kodeksie oraz w przepisach szczególnych.
Pracownicy mają zagwarantowane prawo do godziwego wynagrodzenia. Wynagrodzenie to nie tylko stawka przysługująca za pracę określonego rodzaju lub na określonym stanowisku, ale także inne (dodatkowe) składniki, takie jak premie, wszelkiego rodzaju dodatki itp. Wszystkie elementy wynagrodzenia pracowników powinny zostać określone w umowie o pracę. Na pracodawcy, obok obowiązku terminowej wypłaty wynagrodzenia