Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2021-12-13

Polski Ład – 10 odpowiedzi na pytania o opodatkowanie przychodów z tytułu zatrudnienia

Od 1 stycznia 2022 r. weszły w życie rewolucyjne zmiany w opodatkowaniu przychodów m.in. ze stosunku pracy, umów cywilnoprawnych i działalności gospodarczej. Nowe przepisy ustawy o pdof zmodyfikowały zasady obliczania podatku od wynagrodzeń (wprowadzono nową skalę podatkową i kwotę zmniejszającą podatek), a także ustalono nowe preferencje podatkowe (w postaci m.in. zwolnień od podatku wybranych przychodów czy ulgi dla klasy średniej) dla niektórych grup podatników. Zmodyfikowane i nowe regulacje nadal wzbudzają wątpliwości dotyczące ich stosowania.  

Poniżej przedstawiamy obecnie najczęściej pojawiające się pytania o warunki stosowania nowych przepisów ustawy o pdof, w szczególności w zakresie naliczania zobowiązań podatkowych od wynagrodzeń osób zatrudnionych.

 

(?) Czy do przychodów, od których zależy stosowanie ulgi dla klasy średniej, zalicza się wynagrodzenie chorobowe i zasiłki z FUS

Ulga dla klasy średniej może zostać zastosowana do przychodów ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy. Do tego rodzaju przychodów zalicza się wynagrodzenie chorobowe. Przychodami z tych źródeł nie są zasiłki z ubezpieczenia społecznego. Zatem tego rodzaju przychody nie podlegają uwzględnieniu przy ustalaniu prawa do obniżenia dochodu o ulgę dla klasy średniej.

Jedną ze zmian wprowadzonych od 1 stycznia 2022 r. w ramach Polskiego Ładu była likwidacja możliwości odliczenia od podatku składki na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości do 7,75% podstawy jej wymiaru (uchylony art. 27b ustawy o pdof).

Podatnikom o najniższych dochodach negatywne skutki tej zmiany zrekompensowało podwyższenie kwoty zmniejszającej podatek. Jednak dla większości podatników jest to zmiana niekorzystna. Części z tych podatników brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku ma zastąpić tzw. ulga dla klasy średniej (art. 33 ust. 2a i 2b, art. 26 ust. 4a-4c oraz art. 44 ust. 3aa i 3ab ustawy o pdof). Jest to ulga skierowana do osób fizycznych uzyskujących przychody:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00