Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-07-03

Wygaśnięcie stosunku pracy a pozew do sądu

Zgodnie z art. 63 Kodeksu pracy umowa o pracę wygasa w przypadkach określonych w kodeksie oraz w przepisach szczególnych.

Przypadkami określonymi w kodeksie są: śmierć pracownika (art. 631), śmierć pracodawcy (art. 632), nieobecność pracownika w pracy przez 3 miesiące z powodu tymczasowego aresztowania (art. 66) oraz niezgłoszenie przez pracownika swego powrotu do pracy po urlopie bezpłatnym udzielonym w związku z wyborem na określone stanowisko, po ustaniu stosunku pracy z wyboru (art. 74).
Do typowych przykładów przepisów szczególnych, przewidujących wygaśnięcie stosunku pracy, należy art. 121 ust. 1 ustawy z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2002 r. Nr 21, poz. 205 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem stosunek pracy wygasa w przypadku niezgłoszenia się pracownika w ciągu 30 dni od zwolnienia ze służby wojskowej do pracodawcy, który zatrudniał go przed powołaniem do zasadniczej lub okresowej służby wojskowej. Jeżeli niedotrzymanie terminu nastąpiło z przyczyn niezależnych od pracownika, powinien on niezwłocznie po ustaniu przyczyny zawiadomić pracodawcę o powrocie do pracy i przyczynie zwłoki oraz przedstawić dowody usprawiedliwiające opóźnienie zgłoszenia.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00