Kiedy należy wypłacić trzynastkę po zmarłym pracowniku
PROBLEM
RADA
PROBLEM
W dniu 28 sierpnia 2024 r. zmarła wieloletnia pracownica jednostki. Od 16 sierpnia 2024 r. przebywała w szpitalu. Po śmierci pracownicy wypłacamy zaległe wynagrodzenie, ekwiwalent za urlop, dodatkowe wynagrodzenie roczne oraz odprawę pośmiertną. Osobą uprawnioną jest mąż.
1. Kiedy należy wypłacić trzynastkę po zmarłej pracownicy? Mąż otrzyma połowę tego świadczenia.
2. Do jakiego paragrafu klasyfikacji budżetowej należy zaklasyfikować trzynastkę oraz odprawę pośmiertną?
3. Czy dodatkowe wynagrodzenie roczne wlicza się w prawa majątkowe, czy jako osobna należność?
4. Czy prawa majątkowe (zaległe wynagrodzenie oraz ekwiwalent za urlop) są oskładkowane i opodatkowane?
5. Czy odprawa pośmiertna jest zwolniona z oskładkowania oraz opodatkowania?
6. Jakie dokumenty powinien przedstawić mąż, aby zostały mu wypłacone wszystkie należności?
RADA
Zgodnie z art. 631 Kodeksu pracy z dniem śmierci pracownika stosunek pracy wygasa.
Prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą po śmierci pracownika w równych częściach na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W razie braku takich osób prawa te wchodzą do spadku. Prawa majątkowe ze stosunku pracy to wszelkie prawa do świadczeń, czyli wszystkich „wypłat”.
UZASADNIENIE
ad 1
Zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej, trzynastka przysługuje w przypadku śmierci pracownika przed wypracowaniem wymaganych 6 miesięcy w roku kalendarzowym.
Zgodnie z art. 5 ust. 2 i 3 ww. ustawy wynagrodzenie roczne wypłaca się nie później niż w ciągu pierwszych 3 miesięcy roku kalendarzowego następującego po roku, za który przysługuje to wynagrodzenie.
Pracownikowi, z którym rozwiązano stosunek pracy w związku z likwidacją pracodawcy, wynagrodzenie roczne wypłaca się w dniu rozwiązania stosunku pracy i nie ma od tego wyjątków ze względu na śmierć pracownika, a więc w ciągu pierwszych 3 miesięcy roku kalendarzowego następującego po roku, za który przysługuje to wynagrodzenie.
ad 2
Klasyfikacji budżetowej wydatków dokonuje się z uwzględnieniem przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych.
Trzynastka powinna być zaklasyfikowana do paragrafu 404 „Dodatkowe wynagrodzenie roczne”.
Odprawa pośmiertna powinna być zaklasyfikowana do paragrafu 302 „Wydatki osobowe niezaliczone do wynagrodzeń”.
ad 3
Dodatkowe wynagrodzenie roczne wlicza się w prawa majątkowe.
ad 4
Czy prawa majątkowe (zaległe wynagrodzenie oraz ekwiwalent za urlop) są oskładkowane i opodatkowane czy tylko opodatkowane? – mamy tu wtedy do czynienia z dochodem z praw majątkowych po zmarłym pracowniku, a nie świadczeniami pracowniczymi.
Artykuł 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: u.p.d.o.f.) stanowi, że za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.
Wtedy pobierane są zaliczki na podatek dochodowy zgodnie z art. 41 u.p.d.o.f., co wykazujemy w PIT.
Natomiast od wynagrodzenia zmarłego pracownika wypłaconego osobom uprawnionym nie nalicza się składek na ubezpieczenia społeczne ani zdrowotne.
ad 5
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 7 u.p.d.o.f. wolne od podatku dochodowego są odprawy pośmiertne i zasiłki pogrzebowe. Dotyczy to również składek na ubezpieczenie społeczne.
ad 6
Mąż powinien dostarczyć akt zgonu.
Adam Błaszko
art. 631 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465, ost. zm. Dz.U. z 2024 r. poz. 1222)
art. 2 ust. 2, art. 5 ust. 2–3 ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1690)
art. 18, art. 21 ust. 1 pkt 7, art. 41 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2024 r. poz. 226, ost. zm. Dz.U. z 2024 r. poz. 1635)
rozporządzenie Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (j.t. Dz.U. z 2022 r. poz. 513, ost. zm. Dz.U. z 2024 r. poz. 1872)