Ewidencja rozliczenia inwentaryzacji składników aktywów i pasywów na dzień bilansowy
Wykazywane w pasywach pozycje związane z rozliczeniami międzyokresowymi przychodów są związane z zasadą memoriału oraz zasadą współmierności przychodów i kosztów. Zasady te prowadzą wprost do ustalenia porównywalności przychodów i kosztów oraz zapewnienia prawidłowego ustalenia wyniku finansowego jednostki.
Fuzje i przejęcia - należąc do największych pod względem wartości na całym świecie - są jednocześnie transakcjami bardzo złożonymi i skomplikowanymi. Rachunkowość fuzji i przejęć określa sposób ich identyfikacji, rozliczania oraz ujęcia w księgach rachunkowych, jak również prezentacji w sprawozdaniach finansowych. Mimo wielu typologii tych transakcji dla rachunkowości najistotniejsza jest ich treść
W poprzedniej części artykułu przedstawiliśmy problemy inwentaryzacji, sposobów jej przeprowadzania oraz kolejne etapy ustalania wyniku finansowego firmy.
Ustawa o rachunkowości poświęca problematyce kapitałów stosunkowo niewiele miejsca. Nie oznacza to jednak, że odpowiednie ich ewidencjonowanie nie sprawia żadnych problemów. Kluczową rolę odgrywają tu bowiem rozwiązania kodeksu spółek handlowych, które mają wpływ na księgi rachunkowe i sporządzane na ich podstawie sprawozdania finansowe.
W poprzedniej części mogliście się Państwo zapoznać z układem bilansu oraz sposobem prezentacji w nim składników aktywów jednostki. Tematem drugiej części artykułu są elementy pasywów.
Koniec roku obrotowego to okres, w którym jednostki prowadzące działalność gospodarczą są zobowiązane, zgodnie z art. 45 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. nr 121, poz. 591 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2001 r. nr 111, poz. 1195), do sporządzenia na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych sprawozdania finansowego, na które składa się: bilans, rachunek zysków i strat oraz informacja