Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-02-02

Bilans za rok obrotowy 2001 (cz. 2)

W poprzedniej części mogliście się Państwo zapoznać z układem bilansu oraz sposobem prezentacji w nim składników aktywów jednostki. Tematem drugiej części artykułu są elementy pasywów.

PASYWA
Kapitały - fundusze własne
Równowartość przekazanego majątku dla jednostki gospodarczej przez jego właścicieli nosi miano kapitału własnego. Jest to inaczej wkład finansowy właścicieli danej jednostki gospodarczej. Wkład ten jest bezterminowy. Kapitał własny ulega zwiększeniu przez pozostawienie w jednostce gospodarczej przez właścicieli określonej części zysku bądź zmniejszeniu, jeśli jednostka wykazuje straty. Kapitał własny jest zwiększany także z innych tytułów, np. z tytułu aktualizacji wyceny środków trwałych.
Kapitał (fundusz) podstawowy - to stan zadeklarowanego kapitału w spółkach akcyjnych i spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, funduszu udziałowego w spółdzielniach oraz stan funduszu założycielskiego w przedsiębiorstwach państwowych i w samodzielnych publicznych zakładach opieki zdrowotnej.
Należne, lecz nie wniesione, wkłady na poczet kapitału podstawowego - to stan zadeklarowanych, lecz nie opłaconych jeszcze wkładów na poczet kapitału akcyjnego - w spółkach akcyjnych, kapitału zakładowego - w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, funduszu udziałowego - w spółdzielniach oraz funduszu wkładów mieszkaniowych lub budowlanych - w spółdzielniach mieszkaniowych.
Kapitał (fundusz) zapasowy - to stan kapitału (funduszu) zapasowego (zasobowego) tworzonego w poszczególnych jednostkach na podstawie przepisów regulujących zasady gospodarki finansowej w poszczególnych grupach jednostek.
- kapitał (fundusz) tworzony obligatoryjnie przez wszystkie jednostki zobowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych, na podstawie art. 31 ust. 5 ustawy o rachunkowości, z różnic powstałych na skutek urzędowej aktualizacji wyceny środków trwałych. Kapitał (fundusz) ten podlega zmniejszeniu o różnicę z aktualizacji wyceny uprzednio zaktualizowanych, zbywanych lub zlikwidowanych środków trwałych i odniesieniu na zwiększenie kapitału (funduszu) zapasowego lub innego o podobnym charakterze. Przeniesienia tego dokonuje się równolegle do ewidencji rozchodu środków trwałych z wymienionych wyżej powodów, najpóźniej na dzień bilansowy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00