Data publikacji: 27.11.2001
Zamknięcie roku w księgach rachunkowych
Koniec roku obrotowego to okres, w którym jednostki prowadzące działalność gospodarczą są zobowiązane, zgodnie z art. 45 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. nr 121, poz. 591 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2001 r. nr 111, poz. 1195), do sporządzenia na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych sprawozdania finansowego, na które składa się: bilans, rachunek zysków i strat oraz informacja dodatkowa. Sprawozdania te po raz ostatni należy sporządzać według dotychczas obowiązujących przepisów prawa bilansowego, które obowiązują do 31 grudnia 2001 r.
Jolanta Balcerzak
Stan prawny na 4 grudnia 2001 r.
Spełniając oczekiwania naszych Czytelników, omawiamy kwestie najczęściej występujące w kierowanych do naszej redakcji pytaniach.
Ewidencjonowanie zadań gospodarczych i ich wycena na dzień bilansowy
Rozliczenie sald kredytowych
Pytanie. Proszę o wyjaśnienie, jak potraktować w bilansie saldo kredytowe figurujące na koncie 30 „Rozliczenie zakupu”, które składa się z dostaw niezafakturowanych przez dostawców. W niektórych przypadkach są to niewielkie jednostkowo kwoty. - Czytelniczka z Poznania.
Odpowiedź. Saldo figurujące jako kredytowe na koncie 30 „Rozliczenie zakupu” oznacza wartość zobowiązań wobec dostawców i na dzień bilansowy wykazuje się je w pasywach - w grupie zobowiązań krótkoterminowych z tytułu dostaw i usług - w wierszu D.I.4.
Zobowiązania te powinny być na dzień bilansowy zinwentaryzowane w drodze porównania danych wynikających z ksiąg rachunkowych z odpowiednimi dokumentami. Inwentaryzacja ta powinna być przeprowadzona w powiązaniu z inwentaryzacją zobowiązań wynikających z dostaw zafakturowanych. Jeżeli w wyniku uzgodnień z dostawcą ustalono, że nie rości on pretensji spłaty zobowiązania wynikającego z zapisów na koncie 30 „Rozliczenie zakupu” i potwierdził saldo zobowiązań tylko w wysokości wynikającej z konta rozrachunków (konto 20 „Rozrachunki z dostawcami”), wówczas należy saldo kredytowe figurujące na koncie 30 „Rozliczenie zakupu” zarachować do pozostałych przychodów operacyjnych zapisem: