Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-12-22

Bilans przekształceniowy sporządzony na dzień 1 stycznia 2002 r.

WSTĘP
Do obowiązującej od 1 stycznia 1995 r. ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. Nr 121, poz. 591 ze zm.) wprowadzono zmiany, które będą obowiązywać od 1 stycznia 2002 r. Zmiany dotyczą między innymi zakresu informacji, które powinny być wykazywane w sprawozdaniach finansowych sporządzonych za rok obrotowy rozpoczynający się w 2002 r. Nowe zasady rachunkowości skutkują podaniem bardziej odpowiednich i przydatnych informacji o sytuacji finansowej, wynikach działalności i przepływach środków pieniężnych jednostki gospodarczej.
Użytkownicy informacji powinni mieć możliwość porównania sprawozdań finansowych jednostki gospodarczej na przestrzeni pewnego okresu, by móc określić tendencje zmian sytuacji finansowej jednostki, jej wyników działalności oraz przepływów środków pieniężnych.
KONIECZNOŚĆ SPORZĄDZENIA DWÓCH BILANSÓW
W celu przedstawienia danych porównawczych w bilansie sporządzonym za rok obrotowy 2002, bilans zamknięcia za 2001 r. trzeba będzie przedstawić - jako bilans otwarcia - w układzie zgodnym z nowym zakresem informacji zawartych w załączniku nr 1 do ustawy o rachunkowości. W tym celu należy dokonać odpowiedniego przeniesienia, łączenia lub dzielenia aktywów i pasywów wykazanych w bilansie zamknięcia za 2001 r. Wymaga to sporządzenia bilansu przekształceniowego, w którym powinny być podane następujące dane:
• bilans otwarcia w starym układzie,
• rodzaje i skutki zmian zasad rachunkowości,
• bilans otwarcia w nowym układzie.
Wprowadzone zmiany mają na celu przede wszystkim zapewnienie porównywalności danych sprawozdań finansowych jednostki z jej sprawozdaniami z poprzednich okresów.
Układ bilansu
W bilansie obowiązującym do końca 2001 r. po stronie aktywów wyodrębniono trzy główne grupy, natomiast po stronie pasywów - pięć. W bilansie, który będzie obowiązywał od 2002 r., zarówno w aktywach, jak i pasywach wyodrębniono dwie ich główne grupy. Układ pozycji bilansu porządkuje aktywa i pasywa według niezmienionych kryteriów, tj. aktywa z uwzględnieniem stopnia płynności, a pasywa z uwzględnieniem stopnia ich wymagalności. Aktywa bilansu obowiązującego od 2002 r. podzielono na aktywa trwałe i obrotowe.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00