Czy rozliczyć pracę własną włożoną przez przedsiębiorcę w wytworzenie środka trwałego
Czterokołowce – czyli popularne quady – coraz częściej używane są w procesach pracy. Wbrew pozorom, aby dopuścić pracownika do pracy z wykorzystaniem takiego sprzętu, nie wystarczy posiadanie uprawnień do kierowania takim pojazdem. Niezbędne są również badania profilaktyczne, zapewnienie właściwego szkolenia bhp oraz zapoznanie pracownika z oceną ryzyka zawodowego – w tym w zakresie narażenia na drgania
Specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy została 9 marca 2022 r. uchwalona w Sejmie. Jakie prawa będą mieli Ukraińcy w Polsce? Jakie będą warunki ich zatrudnienia?
W wyroku z 11 lipca 2018 r. (II PK 175/17) Sąd Najwyższy uznał, że pracownikowi, który podlega ochronie w czasie obniżonego wymiaru czasu pracy w związku z prawem do urlopu wychowawczego, nie przysługuje wynagrodzenie za cały okres pozostawania bez pracy w razie bezzasadnego rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. W takim przypadku pracownik ma prawo maksymalnie do 3-miesięcznego wynagrodzenia
Czy bony i paczki świąteczne mogą być finansowane z funduszu świadczeń socjalnych? Które wydatki na cele zdrowotne pracownika można zaliczać do kosztów uzyskania przychodów?
Kiedy wartość otrzymanych przez pracownika świadczeń rzeczowych wolna jest od podatku?
Kiedy pracownik nabywa prawo do ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy? Jak należy obliczać taki ekwiwalent? Kto uzyskuje prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop w razie śmierci pracownika?
Czy postanowienia układu zbiorowego mają wpływ na podatkowe obowiązki stron stosunku pracy? Jakie szczegółowe regulacje podatkowe znajdują zastosowanie w odniesieniu do różnych rodzajów świadczeń na rzecz pracowników?
Którzy pracodawcy powinni wypłacać pracownikom świadczenie urlopowe? Czy pracownikowi przysługuje roszczenie o wypłatę tego świadczenia?
Czy pracownik może domagać się odszkodowania w przypadku niewydania świadectwa pracy przez pracodawcę? Czy niewłaściwa treść świadectwa pracy może być podstawą żądania odszkodowania przez pracownika?
Przepisy kodeksu wykroczeń oraz kodeksu karnego nie definiują wprost pojęć wykroczenia oraz przestępstwa. Można jednak uznać, iż wykroczeniem jest czyn społecznie szkodliwy, zabroniony przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia, pod groźbą kary aresztu, ograniczenia wolności, grzywny lub nagany, a przestępstwem - czyn zabroniony pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia
Kto może zlikwidować zakładowy fundusz świadczeń socjalnych i na jakich zasadach?