Quady w środowisku pracy – praktyczne wątpliwości w zakresie bezpieczeństwa pracy
Czterokołowce – czyli popularne quady – coraz częściej używane są w procesach pracy. Wbrew pozorom, aby dopuścić pracownika do pracy z wykorzystaniem takiego sprzętu, nie wystarczy posiadanie uprawnień do kierowania takim pojazdem. Niezbędne są również badania profilaktyczne, zapewnienie właściwego szkolenia bhp oraz zapoznanie pracownika z oceną ryzyka zawodowego – w tym w zakresie narażenia na drgania mechaniczne. Jakie obowiązki w obszarze bhp ma pracodawca udostępniający pracownikom ten środek transportu?
Quad – czyli co?
Obowiązkiem każdego pracodawcy jest zapewnienie pracownikom szeroko rozumianego wyposażenia niezbędnego do wykonywania umówionych czynności. Inne wyposażenie będzie miał pracownik pracujący w biurowych warunkach środowiska pracy, inne spawacz budowlany, a jeszcze inne przedstawiciel handlowy realizujący pracę mobilną, przemieszczając się od klienta do klienta.
Potrzeby związane ze sprawną organizacją pracy wymuszają pojawianie się w procesach pracy nowych rozwiązań technicznych i technologicznych. Postęp jest na tyle dynamiczny, że przepisy często nie są w stanie za nim nadążyć – czego przykładem może być rozporządzenie w sprawie bhp na stanowiskach pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Nie inaczej jest w przypadku tytułowych pojazdów zwanych quadami – na próżno jest szukać dedykowanych regulacji dotyczących wykorzystywania tych sprzętów w procesach pracy, nie mówiąc już o regulacji kompleksowej, która wszystko zbierałaby w jedną usystematyzowaną całość.
Fakt, iż nie ma kompleksowej regulacji dotyczącej quadów, w żadnym razie nie oznacza, że nie mogą być one w procesach pracy stosowane. Jednak w pierwszej kolejności należy sobie wyjaśnić, czym właściwie jest taki pojazd.
jest natomiast definicja pojazdu samochodowego, jak również czterokołowca.