Data publikacji: 15.12.2003
Wydatki pośrednie na rzecz pracowników
Czy bony i paczki świąteczne mogą być finansowane z funduszu świadczeń socjalnych? Które wydatki na cele zdrowotne pracownika można zaliczać do kosztów uzyskania przychodów?
Mirosław Dawidziuk
Masz wątpliwości, napisz:
prawo.autorzy@infor.pl
W poprzednim numerze „Prawa Przedsiębiorcy” rozpoczęliśmy omawianie wydatków na rzecz pracowników i możliwości zaliczenia ich do kosztów. Poniżej kontynuujemy ten temat.
Koszty związane z finansowaniem świadczeń zdrowotnych
Obecnie koszty firmy związane z wydatkami na usługi medyczne świadczone na rzecz swoich pracowników w celu zapewnienia właściwego stanu zdrowotnego zatrudnionych, a tym samym tworzenia dogodnych warunków do osiągania przychodów, są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. W 2003 r. wszelkie zatem wydatki związane z finansowaniem świadczeń zdrowotnych pracowników mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów. Należy oczywiście pamiętać o właściwym ich udokumentowaniu.
W wyniku dokonanych przez Sejm zmian ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych na 2004 r. zostało przyjęte, że do kosztów uzyskania przychodów będzie zaliczało się wyłącznie koszty związane z finansowaniem świadczeń zdrowotnych, do których ponoszenia zobowiązują pracodawcę przepisy kodeksu pracy oraz innych ustaw. W tym momencie należy zauważyć, że pozytywna kwalifikacja będzie obejmowała finansowanie kosztów świadczeń zdrowotnych, a nie na przykład tylko kosztów badań lekarskich. Świadczeniami zdrowotnymi są natomiast działania służące zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz inne działania medyczne wynikające z procesu leczenia lub przepisów odrębnych regulujących zasady ich wykonywania, w szczególności związane z badaniem i poradą lekarską, leczeniem, badaniem i terapią psychologiczną, rehabilitacją leczniczą, badaniem diagnostycznym, w tym z analityką medyczną, pielęgnacją chorych, pielęgnacją niepełnosprawnych i opieką nad nimi, opieką paliatywno-hospicyjną, orzekaniem i opiniowaniem o stanie zdrowia, zapobieganiem powstawaniu urazów i chorób poprzez działania profilaktyczne oraz szczepienia ochronne, czynnościami technicznymi z zakresu protetyki i ortodoncji, czynnościami z zakresu zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze.