Data publikacji: 27.01.2003
Co grozi za niewykonanie obowiązków pracodawcy?
Przepisy kodeksu wykroczeń oraz kodeksu karnego nie definiują wprost pojęć wykroczenia oraz przestępstwa. Można jednak uznać, iż wykroczeniem jest czyn społecznie szkodliwy, zabroniony przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia, pod groźbą kary aresztu, ograniczenia wolności, grzywny lub nagany, a przestępstwem - czyn zabroniony pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia, bezprawny, zawiniony i społecznie szkodliwy w stopniu wyższym niż znikomy. Podstawowa różnica między wykroczeniami i przestępstwami sprowadza się do stopnia szkodliwości społecznej czynu.
Artur Nowak
prawo.autorzy@infor.pl
Kto ściga wykroczenia w prawie pracy?
Na zasadach i w trybie określonym w kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia inspektor pracy ściga wykroczenia związane z wykonywaniem pracy zarobkowej, a także inne wykroczenia, gdy ustawa tak stanowi, oraz bierze udział w tych sprawach w charakterze oskarżyciela publicznego w sprawach o wykroczenia przeciwko prawom pracownika określone w kodeksie pracy (art. 281-283 k.p.) oraz w sprawach o inne wykroczenia związane z wykonywaniem pracy zarobkowej określone w ustawach: o społecznej inspekcji pracy, o pracy na morskich statkach handlowych, jak również o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.
Przepisy nie warunkują występowania inspektora pracy jako oskarżyciela publicznego od ujawnienia wykroczenia w trakcie wykonywania przez niego zadań.
Oskarżycielem publicznym w sprawach o wykroczenia może być również prokurator. Prokuratorowi przysługuje ponadto prawo wstąpienia do postępowania wszczętego na podstawie innego oskarżyciela publicznego, np. inspektora pracy.
Stroną w postępowaniu w sprawach o wykroczenia jest obwiniony. Obwinionym jest osoba, przeciwko której wniesiono wniosek do sądu o ukaranie w sprawie o wykroczenie. Zgodnie z zasadą domniemania niewinności obwiniony nie ma obowiązku dostarczania dowodów na swoją niekorzyść.
Orzekanie w sprawach o wykroczenia następuje przed sądem na podstawie kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.