Zatrudnianie cudzoziemców 2025. Nowe zasady i procedury
Wstęp
Zachodzące w ostatnich latach przemiany gospodarcze oraz społeczne, jak również sytuacja polityczna przyczyniły się do mobilności zawodowej, a także migracji pracowników. Ponadto już od wielu lat obserwujemy rosnące zainteresowanie pracodawców zatrudnianiem cudzoziemców. W związku z tym regulacje dotyczące pracy cudzoziemców na terytorium Polski nabierają szczególnego znaczenia.
Niniejsza publikacja poświęcona jest w większości ustawie z 20 marca 2025 r. o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej (dalej: ustawa o powierzeniu pracy cudzoziemcom), która stanowi kluczowy element polityki migracyjnej Polski. Ustawa ta weszła w życie 1 czerwca 2025 r. To część reformy wpisanej w Krajowy Plan Odbudowy. Ustawa o powierzeniu pracy cudzoziemcom określa zasady, na jakich pracodawcy mogą zatrudniać cudzoziemców, oraz wymogi, jakie muszą spełniać zarówno pracownicy, jak i pracodawcy. Celem niniejszej publikacji jest przybliżenie czytelnikom złożonych aspektów prawnych związanych z zatrudnianiem cudzoziemców, a także wskazanie praktycznych rozwiązań dla przedsiębiorców i pracowników.
Zrozumienie przepisów prawnych dotyczących pracy cudzoziemców jest niezbędne dla skutecznego zarządzania zasobami ludzkimi w firmach oraz dla ochrony praw pracowników. Przedstawione poniżej informacje, przykłady i analizy mają na celu wspieranie zarówno pracodawców, jak i cudzoziemców w efektywnym poruszaniu się po polskim rynku pracy, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Ustawa o powierzeniu pracy cudzoziemcom wprowadza m.in. likwidację testu rynku pracy, pełną elektronizację procesu uzyskania zezwolenia na pracę bez możliwości składania wniosków w formie papierowej, możliwość uzyskania zezwolenia na pracę na okres 1 roku dla nowo utworzonych podmiotów, odmowę wydania zezwolenia na pracę w przypadku zaległości wobec ZUS po stronie podmiotu ubiegającego się o wydanie zezwolenia, a także przewiduje inne narzędzia, które zapobiegną istniejącym na rynku pracy nadużyciom w związku z zatrudnianiem cudzoziemców.