Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
    • comment
      Artykuł

      Europejskie rady zakładowe

      Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej daje możliwość utworzenia w ponadnarodowych przedsiębiorstwach nowej formy przedstawicielstwa pracowników - europejskich rad zakładowych (ERZ).

    • comment
      Artykuł

      Równouprawnienie w orzecznictwie europejskim

      Tematyka dyskryminacji ze względu na płeć początkowo nie leżała w zakresie zainteresowań prawa wspólnotowego. Porządek prawny Wspólnot Europejskich pierwotnie kształtowany był z myślą o szeroko pojętej gospodarce państw członkowskich, dlatego Wspólnoty dalekie były od zajmowania się sprawami społecznymi, pozostawiając to w gestii prawa krajowego państw członkowskich. Dopiero pod koniec lat 70. pojawiła

    • comment
      Artykuł

      Praca w Szwecji

      Szwecja nie zastosowała w stosunku do obywateli nowych państw unijnych, chcących podjąć legalną pracę, okresów przejściowych w dostępie do rynku pracy, a więc możemy swobodnie wykonywać tam pracę, bez konieczności uzyskania zezwolenia.

    • comment
      Porada
    • comment
      Artykuł

      Korzyści z zatrudnienia w UE

      Ostatnie kilkanaście lat to dla przedsiębiorców i pracodawców istna rewolucja. Zmieniło się w zasadzie wszystko: system polityczny, gospodarczy oraz obowiązujące nas prawo. 1 maja 2004 r., po wielu latach izolacji, wstąpiliśmy w struktury zjednoczonej Europy. To zaś niesie za sobą, poza licznymi przywilejami i uprawnieniami, szereg nowych obowiązków płynących wprost z rozporządzeń i dyrektyw Unii Europejskiej

    • comment
      Porada

      Jak ubezpieczyć zdrowie w Unii Europejskiej

      Na pytania o zasady ubezpieczeń zdrowotnych Polaków delegowanych do pracy w Unii Europejskiej odpowiada Marcin Eckert, radca prawny, starszy menedżer w zespole Human Capital firmy Ernst & Young Sp. z o.o.

    • comment
      Porada

      Ubezpieczenie w Polsce czy we Francji

      Jestem obywatelem francuskim, mieszkam oraz prowadzę działalność gospodarczą we Francji. Działalność gospodarczą prowadzę również w Polsce. W którym kraju podlegam ubezpieczeniom społecznym? - pyta Czytelnik z Marsylii.

    • comment
      Artykuł

      EURES - szansa na pracę w Europie

      Od 1 maja br. Polacy mają możliwość korzystania z nowej usługi na rynku pracy, jaką jest EURES. Jej celem jest ułatwianie osobom zainteresowanym podejmowania pracy w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG).

    • comment
      Artykuł

      Jak otrzymać eurozasiłek

      Aby osoba planująca wyjazd w poszukiwaniu pracy do krajów Unii i uprawniona do zasiłku dla bezrobotnego mogła go dalej pobierać, powinna zaopatrzyć się w formularz E 303, potwierdzający prawo do świadczenia, umożliwiający otrzymywanie go także za granicą.

    • comment
      Artykuł

      Pielęgniarki w Unii

      Pielęgniarka może wykonywać swój zawód we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej, jeżeli posiada dyplom pielęgniarki lub nabyła prawo posługiwania się takim tytułem.

    • comment
      Porada

      Jakie zasady określają regulowanie składek na ubezpieczenie społeczne pracownika oddelegowanego do pracy w innym kraju Unii Europejskiej

      Najkrótsza odpowiedź brzmi: czyja ziemia - tego składki. Pracownicy podejmujący pracę na obszarze państw członkowskich UE podlegają regulacjom ubezpieczeniowym kraju, na terytorium którego pracują. Reguła ta znajduje zastosowanie niezależnie od tego, gdzie znajduje się stałe miejsce zamieszkania osoby lub gdzie położona jest siedziba bądź miejsce prowadzenia działalności pracodawcy, który ją zatrudnia

    • comment
      Artykuł

      Swobodny przepływ osób

      Zasada swobodnego przepływu pracowników w prawie wspólnotowym należy do tzw. czterech podstawowych swobód (wolności), na których opiera się funkcjonowanie wewnętrznego rynku wspólnotowego. Swobodny przepływ pracowników jest jednak obszarem, w którym obecne państwa członkowskie będą mogły, w wyniku ustalonych okresów przejściowych, stosować wieloletnie ograniczenia wobec pracowników z nowych państw

    • comment
      Artykuł

      Warunki zatrudnienia w Wielkiej Brytanii

      Po 1 maja 2004 r. obywatele nowych państw członkowskich mogą korzystać z przywilejów wynikających z członkostwa w UE również w zakresie zatrudnienia. W grupie państw, które cieszą się dużym zainteresowaniem Polaków pod względem zatrudnienia, a które nie wprowadziły okresów przejściowych, jest Wielka Brytania.

    • comment
      Artykuł

      Możliwości wykonywania zawodów księgowych w Niemczech

      Rozszerzenie Unii Europejskiej otworzyło przed obywatelami naszego kraju możliwości pracy w krajach członkowskich UE. Aby pracować na odpowiedzialnych stanowiskach - a takimi są zawody księgowe - Polacy będą musieli wykazać się nie tylko biegłą znajomością języków krajów członkowskich, ale także biegłą znajomością przepisów, standardów oraz specyfiki danego rynku.

    • comment
      Artykuł

      Warunki zatrudnienia w Irlandii

      Irlandia jest jednym z nielicznych państw Unii Europejskiej, które nie wprowadziło okresów przejściowych w zakresie zatrudnienia. Obywatele Polski mogą korzystać ze wszystkich przywilejów wynikających z członkostwa naszego kraju w Unii.

    • comment
      Artykuł
    • comment
      Artykuł
    • comment
      Artykuł
    • comment
      Artykuł

      Gdzie płacą składki Polacy pracujący w krajach Unii

      Zasadą jest, że składki za pracownika opłaca się w kraju, w którym jest zatrudniony. Są jednak wyjątki od tej zasady.

    • comment
      Artykuł

      Prawo pracy w świetle regulacji Unii Europejskiej

      Zagadnienia prawa pracy zawarte zarówno w pierwotnym, jak i wtórnym prawie europejskim stanowią wycinek znacznie szerszego obszaru, jakim jest polityka społeczna i polityka zatrudnienia UE. Obszar ten, rozwijający się bardzo dynamicznie, nabrał istotnego znaczenia w politykach unijnych, a przez swój bezpośredni związek z obszarami ściśle gospodarczymi wywiera wpływ na dynamikę rozwoju gospodarczego

    • comment
      Artykuł

      Praca w Unii - zasiłek w Polsce

      Jedną z podstawowych zasad obowiązujących w Unii Europejskiej jest zasada swobodnego przepływu osób, która w praktyce oznacza, że każdy ma możliwość podjęcia zatrudnienia w każdym z krajów Unii Europejskiej.

    • comment
      Artykuł

      Dentyści w Europie

      Uznanie kwalifikacji zawodowych lekarza dentysty w Unii Europejskiej może być dokonane na zasadach opartych na tzw. dyrektywach sektorowych. Oznacza to - podobnie jak w przypadku lekarzy pozostałych specjalności - automatyczne uznanie kwalifikacji.

    • comment
      Artykuł

      Europejski Fundusz Społeczny

      Związki zawodowe, instytucje pracodawców mogą skorzystać ze wsparcia Europejskiego Funduszu Społecznego, który finansuje konkretne i czasowo określone projekty.

    • comment
      Artykuł

      Zatrudnij się w Unii

      Otwarcie granic wspólnotowych dla pracowników z Polski nie spowodowało wprawdzie „lawiny” ofert pracy, ale w wielu zawodach można znaleźć dla siebie korzystną legalną i dobrze płatną pracę.

    close POTRZEBUJESZ POMOCY?
    Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00