comment
Artykuł
Data publikacji: 2018-07-02
Korzyści z zatrudnienia w UE
Ostatnie kilkanaście lat to dla przedsiębiorców i pracodawców istna rewolucja. Zmieniło się w zasadzie wszystko: system polityczny, gospodarczy oraz obowiązujące nas prawo. 1 maja 2004 r., po wielu latach izolacji, wstąpiliśmy w struktury zjednoczonej Europy. To zaś niesie za sobą, poza licznymi przywilejami i uprawnieniami, szereg nowych obowiązków płynących wprost z rozporządzeń i dyrektyw Unii Europejskiej. Jako pełnoprawni członkowie Wspólnoty musimy tych obowiązków przestrzegać.
Daniel Kupryjańczyk, Piotr Polański
Stan prawny na 6 grudnia 2004 r.
Wiele regulacji dotyczy wprost pracodawców. Większość nowych europejskich norm i regulacji prawnych obowiązywała już przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Jest jednak spora grupa przepisów dotykających bezpośrednio pracodawców, która weszła w życie właśnie 1 maja 2004 r. Data ta stanowi ich swoisty „start” w polskim systemie prawnym. Te właśnie przepisy oraz wynikające z ich kilkumiesięcznego stosowania problemy chcielibyśmy Państwu przybliżyć. Koniec roku jest też dobrym momentem do przyjrzenia się zmianom w pozycji pracodawców w nowej rzeczywistości prawnej i ekonomicznej, a także perspektywom rozwoju.
Opracowanie, które macie Państwo przed sobą, stanowi kompendium wiedzy o nowych obowiązkach pracodawców w Polsce. Prezentujemy podstawowe zasady funkcjonowania rynku pracy w Europie i rozwiązania przyjęte w innych krajach członkowskich UE. Szeroko przedstawiamy orzecznictwo sądów międzynarodowych w sprawach pracowniczych oraz, co dla pracodawców wydaje się najistotniejsze, ostatnie zmiany w prawie pracy. Wszystko to z pewnością pomoże Państwu w prowadzeniu efektywnej i zyskownej działalności w nowych warunkach.
Swoboda przepływu pracowników i przedsiębiorczości w UE
Wynikająca z art. 39 i następnych Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (dalej: Traktat) swoboda przepływu pracowników, urzeczywistniająca podstawową zasadę swobodnego przepływu osób, służy zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Ci pierwsi mają bowiem szansę na zawodową realizację poza granicami własnego kraju, ci drudzy natomiast mogą liczyć na więcej rąk chętnych do pracy.
Pozostało 98% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right